Na 99 % patríte do jednej z nasledujúcich dvoch skupín:
1. Máte stavebné sporenie s nízkou cieľovou sumou, povedzme 200-300 000 Sk, máte už z toho nasporenú dosť veľkú časť, ale potrebujete minimálne 5x vyšší úver. Teta v stavebnej sporiteľni Vás najprv pochváli aké máte pekné hodnotiace číslo, následne Vám zvýši cieľovú sumu na 1,5 milióna, ktorý potrebujete, a hodnotiace číslo sa Vám zredukuje asi tak na desatinu. Potom dostanete medziúver a za nasledujúcich 6 až 9 rokov venujete stavebnej sporiteľni približne 400 000 Sk, bez toho aby sa Váš dlh zmenšil čo i len o korunu.
2. Už desať rokov máte stavebné sporenie s vysokou cieľovou sumou, (povedzme 1,5 až 2 milióny, to sú obľúbené sumy), ale za tie roky ste tam nasporili iba zlomok cieľovej sumy (však Vám išlo iba o štátnu prémiu). V tomto prípade Vás teta ani nepochváli za hodnotiace číslo, ale rovno Vám dá medziúver. A rovnako ako v predchádzajúcom prípade, v nasledujúcich rokoch venujete stavebnej sporiteľne niekoľko stotisíc, bez toho aby sa Váš dlh zmenšil čo i len o korunu.
Ešte Vás neprešla chuť na stavebný úver ?
Ak patríte medzi zvyšné percento, v tom prípade Vám gratulujem, patríte medzi štatisticky bezvýznamnú odchýlku.
Ak Vás zaujíma prečo je to tak a ako to celé funguje, odpovede môžete nájsť napríklad v mojom podrobnom článku na Ako-investovať.sk
Stavebné sporenie je využiteľné len ako pomerne konzervatívna investícia (odporúčaný vklad) alebo ako alternatíva spotrebného úveru (medziúver bez počiatočnej nasporenej sumy). Bývanie sa s ním riešiť nedá. Zoberte si radšej úver na bývanie. Najlepším riešením pre Vašu storočnú zmluvu o stavebnom sporení je nasporené peniaze vybrať a vhodne investovať. Prípadne opäť pravidelne vkladať na novú zmluvu a tak získavať štátnu prémiu.
Ak nechávate peniaze na zmluve aj po šiestich rokoch trvania zmluvy, nechávate ich znehodnocovať. Dlhodobý výnos zrejme nepokryje infláciu.