Druhé svinstvo

Písmo: A- | A+

o svinstvách vo finančnom poradenstve

 

predchádzajúcom článku som písal o finančnom poradcovi, ktorý vedome obral svojho klienta. Bezchrbťák, ktorý to už robí päť rokov.

Tento článok je tiež o finančnom poradcovi, ale tento krát o nováčikovi. Náš poradca je pán v rokoch, príkladný kresťan katolík a otec rodiny, ktorý perfektne vychoval svoje deti. Nikomu by nikdy vedome neuškodil. Jedného dňa sa dostal na školenie finančno-poradenskej spoločnosti s celoslovenskou pôsobnosťou, o ktorej sa hovorí, že v nej bola na pohovore už minimálne polovica Slovenska. Niektorí aj viackrát.

Bol nadšený tou myšlienkou. Pomáhať druhým. Zvyšovať ich finančnú gramotnosť. Naučili ho ako poradiť, ako vystupovať, ako si pýtať odporúčania. Dali mu pocítiť, že je súčasť kolektívu, že mu fandia, že v neho veria, že môže niečo dokázať, že môže veľmi slušne zarobiť. A povedali mu, že IŽP je výborný produkt na sporenie.

Ako to už býva, náš poradca nováčik sa s tými úžasnými vecami išiel podeliť najprv so svojimi najbližšími.  Medzi inými navštívil aj svojho možno najlepšieho kamaráta. Ten sa dal po vysokej na dráhu manažéra a dnes zarába celkom slušné peniaze. Náš poradca mu v dobrej viere urobil IŽP na 15 000 Sk mesačne.

Nikto mu však nepovedal, že do rovnakých podielových fondov sa dá sporiť aj bez príživníka menom poisťovňa. Nikto mu nepovedal, že ten príživník si zoberie prvé dve ročné platby. Nikto mu nič nepovedal o štruktúre poplatkov v IŽP. Však o výhodnosť produktov sa vraj stará tým analytikov kdesi  v Nemecku. Nikto mu nepovedal, že ak by si klient sporil cez sporiacu schému priamo do podielových fondov, mohol by mať na konci sporenia nasporenú aj 2x vyššiu sumu ako pri sporení cez IŽP.

Zamýšľam sa nad tým, či je vôbec dobré, aby sa to klient a „poradca" všetko dozvedeli. Boli by ešte kamaráti ? Ako by sa s tým vyrovnal poradca ? Možno si klient prvé dva roky nevšimne, že jeho odkupná hodnota je nula  a možno mu nebude divný ani vývoj sporenej sumy. A za 20 rokov sa nedozvie, že mohol mať oveľa viac. Možno poradca skončí s poradenstvom tak rýchlo ako začal a jeho kamarát bude jeho jediná obeť. A možno vďaka tejto nevedomosti ostanú aj naďalej kamaráti. A možno to bude celé inak a tých obetí bude ešte viac.

Je mi smutno z toho, v akej sfére pôsobím. Na druhej strane som rád. Lebo viem, že mňa nikto neoberie.