Čo pre vás doteraz urobili kandidáti na starostu Petržalky?

Vtáka spoznáš po perí, človeka podľa činov. O vašu priazeň sa vo voľbách uchádza desať kandidátov na starostu. Viacerí z nich nie sú nepopísané listy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Za roky v komunálnej politike mali možnosť preukázať ako vážne to myslia so službou pre občana. Pozrime sa na ich činy v uplynulých štyroch rokoch v niektorých kľúčových udalostiach pre naše mesto a mestskú časť.

Viac peňazí pre Petržalku – je to už skoro desaťročie, čo obyvatelia Petržalky nespravodlivo prispievajú zo svojich daní malým mestským častiam. Výsledkom je, že kým vo Vajnoroch sa rozhodujú na ktoré námestie dajú fontánu, my nemáme za čo opravovať chodníky alebo zaplatiť učiteľky v materských škôlkach. Príkru nespravodlivosť sa podarilo zmierniť až pred necelým rokom. Na stole boli dva návrhy. Prvý pridával Petržalke 600 tisíc eur ročne, druhý, vypracovaný Janom Hrčkom, skoro 1,5 milióna eur ročne. Mimochodom, ten prvý návrh pripravil Nesrovnal až ako reakciu na návrh Jana Hrčku. Za ktorý návrh hlasovali dnešní kandidáti na starostov? (hlasovanie tu)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zahusťovanie výstavbou v rozpore s predpismi na Einsteinovej – v roku 2014 vydal po prehratých voľbách odchádzajúci primátor Ftáčnik súhlasné stanovisko so stavbou Einpark na Einsteinovej ulici. Stanovisko je v rozpore so zákonom, nakoľko stavba je väčšia ako povoľujú maximálne limity. Príliš veľká stavba môže spôsobiť kolaps dopravy. Na môj podnet poslanci za Petržalku vyzvali Nesrovnala aby nezákonný súhlas zrušil. Kto výzvu podpísal a kto odmietol? (viac tu)

Tunelovanie rozpočtu mestskej časti – celé roky odtekali z petržalského rozpočtu desaťtisíce do vrecka súkromnej firmy, ktorá vydávala Petržalské noviny. Firma si protiprávne nechávala príjmy z inzercie a vôbec nedodávala to, čo podľa zmluvy mala. Viac v článku na inom mieste novín. Ako hlasovali kandidáti na starostov, keď sme to konečne zatrhli? (viac tu) 

SkryťVypnúť reklamu

Hlasovanie za odpredaj PKO – spor o Park kultúry a oddychu je určite známy každému Bratislavčanovi. Mesto predalo pozemky pod budovami súkromnému investorovi, ktorý chcel PKO následne zbúrať. Dlhoročný spor skončil pred troma rokmi, pre nás všetkých žiaľ veľmi neslávne. Skupina poslancov hanebne predalo budovy PKO investorovi za 1,- euro. Ako hlasovali terajší kandidáti? (viac tu

Zákaz hazardu – viac ako 130 tisíc z vás podpísalo petíciu za zákaz hazardu v Bratislave. Zákon v tomto ojedinelom prípade umožňuje zákaz hazardu na území mesta petíciou, ktorú musia schváliť poslanci mesta. Zákaz hazardu sa pre obštrukcie schváliť nepodarilo. Hovorilo sa o úplatkoch v desať tisícoch. Rešpektovali kandidáti na starostu vôľu občanov a hlasovali za zákaz hazardu? (viac tu)

SkryťVypnúť reklamu

Hlasovanie o mestských podnikoch – výberové konania do vedenia mestských podnikov mali prebiehať transparentne a férovo. Až na to, že Ján Hrčka zverejnil víťazov dopredu a uverejnil nahrávku ako poradca primátora Nesrovnala ponúka dosadenie vlastných ľudí za podporu ich kandidátov. Kto hlasoval za zmanipulované nominácie do mestských podnikov? (viac tu

Ľudmila Farkašovská

V prípade pani Farkašovskej veľmi oceňujem úprimnosť jej kampane. „Sobášenie“ je naozaj všetko čo táto bývalá moderátorka posledných 12 rokov ako petržalská poslankyňa robila. Jej kandidatúru je možné chápať aj tak, že Smer potrebuje kandidáta, ku ktorého sa môže prihlásiť a ten to hneď neodmietne.

SkryťVypnúť reklamu

Pani Farkašovská sa nezúčastnila hlasovania o hazarde, ani hlasovania o solidarite, ktoré mohlo priniesť Petržalke o 900 tisíc eur ročne viac. Pri oboch hlasovaniach chýbal presne jeden hlas. Pani Farkašovská sedela na svojom mieste a hlasovacie zariadenie nestlačila. Hlasovanie o predaji PKO však stihla a svojim hlasom pomohla k nenávratnej strate PKO za 1 euro. Rovnako hlasovala za zmanipulované nominácie do mestských podnikov. Výzvu za zrušenie nezákonného povolenia pre stavbu na Einsteinovej nepodpísala. Pri tunelovaní rozpočtu cez Petržalské noviny sa pani Farkašovská našu snahu o zastavenie rozkrádania dokonca snažila aktívne prekaziť (viac tu)

6x NIE pre Farkasovsku
6x NIE pre Farkasovsku (zdroj: Peter Cmorej)

Marián Greksa

Vráťme sa štyri roky dozadu, pred komunálne voľby 2014. Juraj Miškov (Skok) sa snaží udržať si vplyv v Petržalke a presvedčiť Bajana aby opäť kandidoval. Tomu sa nechce. Podporu má každé štyri roky nižšiu, nálepka Smeru je už toxická a so silnými protikandidátmi (Hrčka, Nechala) sa mu bojovať nechce. Miškov ponúkne riešenie. Ak sa cielene roztrieštia anti-bajanovské hlasy, pri nízkej volebnej účasti má Bajan so svojimi skalnými voličmi veľkú šancu. Miškov vie, že pravicové strany nasadia vlastného kandidáta (Plšekovú) a tak nahovorí na kandidatúru Mariána Greksu (Skok).

Hudobník, Petržalčan, s tým sa dá marketingovo pracovať. Greksa na billboardoch vyskakuje z krabice a profesionálne zvládnutá kampaň mu prinesie 2735 hlasov a miesto mestského poslanca. Plán sa však podaril iba na polovicu. Martin Miškov, Jurajov brat, sa napriek veľkej kampani poslancom nestal a na poste vicestarostu nepokračuje.

Voľby vyhral Bajan o 810 hlasov pred Janom Hrčkom. Aby sa Greksovi odvďačil, vytvára nové oddelenie kultúry a vedúcou sa stáva Greksova manželka Alenka. Marián Greksa robí petržalského Mikuláša a vystupuje na každej akcií mestskej časti, čo by bolo aj v poriadku, keby to nebolo až také veľmi okaté. V Petržalských novinách uverejnia Greksovi akúkoľvek hlúposť, môže dokonca urážať svojich oponentov, bez toho aby mali možnosť reagovať (viac tu).

Za viac peňazí pre Petržalku Greksa nezahlasoval, ako pudlík celé štyri roky počúval svojich chlebodarcov, Nesrovnala a Borguľu. Za zmanipulované nominácie zahlasoval, sám dostal dozornú radu v BVS, rovnako hlasoval za predaj PKO. Za zákaz hazardu nehlasoval a výzvu na zrušenie nezákonného povolenia na výstavbu Einparku nepodpísal. Keď sme išli zatrhnúť tunelovanie rozpočtu cez Petržalske noviny, Greksa prišiel na zastupiteľstvo len preto, aby pourážal predkladateľov, menovite mňa. Video nájdete cez link vyššie.

Dnes to skúša Marián Greksa opäť ako kandidát na starostu. Kampaň si určite opäť všimnete, tentokrát nie pre jej profesionalitu. Tri body jeho programu – parkoviská, cesty, škôlky – sú tri veci, ku ktorým posledné štyri roky ako mestský poslanec vôbec neprispel. Marián Greksa je taká pokrivená ľudská bytosť, že váš hlas si určite nezaslúži.

6x NIE pre Greksu
6x NIE pre Greksu (zdroj: Peter Cmorej)

Oliver J&T Kríž

Za posledných desať rokov zrejme neexistuje komunálna kauza, v ktorej by Oliver Kríž nemal svoje prsty. Za nevinnou tváričkou vždy ochotnou vypočuť a pomôcť sa schováva zrejme najnebezpečnejší petržalský politik.

Dve tváre Olivera Kríža si zaslúžia dlhší rozbor, preto mu budem venovať osobitný článok. Tu si povedzme, kto všetko sa skrýva na kandidátke jeho zoskupenia Mladá Petržalka. Nájdete tam členku Smeru (Daniela Palúchová), bývalú okresnú koordinátorku Siete (Jarmila Gonzalez Lemus), ale aj strano-bežníčku Ivetu Plšekovú (o I.P. viac nižšie) a viacerých bývalých kandidátov SDKÚ. Mladá Petržalka je vlastne taký útulok túlavých politikov.

Je to dôležité, lebo Oliver mieri na starostu a je pripravený preto urobiť všetko. Tesne pred voľbami na vás Oliver iste vyskočí aj z konzervy. Jeho kamaráti z J&T mu cez svoje mediálne firmy poskytnú toľko reklamného priestoru, koľko si vypýta.

Ako hlasoval Oliver Kríž v kľúčových chvíľach za posledné štyri roky? Viac peňazí pre Petržalku nepodporil, pred kľúčovým hlasovaním zo zastupiteľstva odišiel. Za zákaz hazardu nehlasoval, ale za predaj PKO a zmanipulované mestské podniky už samozrejme áno. Výzvu na zastavenie Einparku podpísal, to ho nič nestálo. Za povšimnutie stojí jeho vystupovanie, keď sme išli zastaviť tunelovanie rozpočtu cez Petržalské noviny. Pozrite si video alebo prečítajte zápisnicu zo zastupiteľstiev v decembri 2017 a apríli 2018, ako vehementne bráni dovtedajšie fungovanie novín a sabotuje pokus o zmenu. V máji 2018, kedy sa už noviny dostali do područia J&T a hnev sa zniesol na hlavu starostu, už sedel ticho ako päť peňazí. Oliver Kríž má odvtedy reklamu v každom vydaní Petržalských novín (viac tu). 

Obrovské nie pre Olivera Kríža
Obrovské nie pre Olivera Kríža (zdroj: Peter Cmorej)

Ján Bučan

Súčasný prvý vicestarosta objavil v sebe nezávislého pred necelými dvoma rokmi, kedy sa z bývalého člena predsedníctva a šéfa petržalskej SDKÚ-DS stal občiansky aktivista a predseda združenia My sme Petržalka. Straníci sa obliekli do mikín a začali sa fotiť pri všetkom, čo sa dalo odprezentovať.

Môj osobne najobľúbenejší záchvat dobrovoľníctva tejto skupinky je obnova umeleckého diela Strom života v Ovsišti, na ktorú podľa novín venovali svoje mesačné odmeny. Chvályhodné. Až na to, že žiadne mesačné odmeny sme vtedy v Petržalke nemali a na obnovu boli vyčlenené peniaze z rozpočtu. Do volieb ide ako nezávislý iba Bučan, lebo zvyšku My sme Petržalka sa asi nechcelo zbierať podpisy, a tak sa nechali zastrešiť stranou Šanca, čo je tiež ex-sdku.

Najviac o charaktere Jána Bučana hovorí jeho vystupovanie vo veľkom parkovacom podvode tri roky dozadu. Starosta Bajan podpísal zmluvu so spoločnosťou EEI, ktorá jej garantovala 2 milióny eur ročne z našich vreciek bez akéhokoľvek reálneho prínosu pre občanov. Ušiť súťaž na jednu firmu, obísť zákon, vylúčiť konkurenciu a potom to ešte aj podpísať bez súhlasu zastupiteľstva, tak to je silné kafé aj na takú banánovú demokraciu ako máme u nás na Slovensku. Ján Bučan patril medzi jej najhorlivejších obhajcov. 

Pamätná je najmä verejná diskusia o parkovaní, na ktorej sedel Bučan vedľa starostu Bajana. Šmejdi! Zlodeji! patrilo ešte k tomu jemnejšiemu, čo si páni vypočuli. Keď sa Bučan snažil oponentov, menovite mňa a Vlada Dolinaya, spochybniť, že si robíme kampaň na pokyn našich straníckych centrál, od publika to schytal tak, že chvíľu nebolo počuť vlastné slovo.

Ján Bučan rád prispôsobuje realitu tak, ako mu to práve vyhovuje. Klamstvo to ešte nie je, ale pravda tiež nie. Vo svojich novinách napríklad napísal o údajnom škandále, ako si poslanci na návrh Jana Hrčku zvýšili odmeny. Zabudol dodať, že sme len presunuli časť peňazí z odmeňovania vicestarostov na odmeny poslancov, takže si pohoršil on, čo patril medzi najlepšie platených vicestarostov v meste a polepšili si poslanci, ktorí patrili medzi najhoršie platených (viac tu).

To, čo prezentuje ako svoju prácu - opravy väčšiny škôl v mestskej časti, bola priorita celého zastupiteľstva, ktoré na to vyčlenilo peniaze. Keďže Ján Bučan nebol mestským poslancom, niektoré kauzy sa ho netýkajú. Výzvu na zrušenie nezákonného povolenia na výstavbu Einparku nepodpísal a pri tunelovaní rozpočtu cez Petržalské noviny obhajoval dovtedajšie fungovanie tejto pračky peňazí.

3x NIE pre Bucana
3x NIE pre Bucana (zdroj: Peter Cmorej)

Ján Hrčka

Jano Hrčka zvádza boj s korupciou v pozícii petržalského a mestského poslanca už 8 rokov. Väčšina verejne známych odhalení z bratislavského komunálu je výsledkom jeho práce. Usvedčil Nesrovnala zo zmanipulovania výberu vedenia mestských podnikov, ukázal nehospodárne plytvanie peniazmi na letnú a zimnú údržbu, odhalil tunelovanie OLO. Skoro tri roky bol prednostom v Karlovej Vsi, kde pod jeho vedením vybudovali úplne nový obecný podnik verejnoprospešných služieb, spustili pilotné zóny rezidentského parkovania, otvorili Centrum služieb občanom a významne zmenili spôsob poskytovania sociálnych služieb. Ján Hrčka navrhol podstatne výhodnejšie prerozdeľovanie peňazí z daní v prospech Petržalčanov. Rovnako hlasoval aj v ostatných kľúčových veciach – vždy v prospech občana.

Jana sme si v SaS vybrali ako kandidáta na starostu, lebo veríme, že bude slušným a dobrým starostom. Ján Hrčka spojil aktivistov s politickými stranami, čo sa doteraz nikomu nepodarilo. Spolu sme vytvorili najsilnejšiu koalíciu PRE Petržalku.

6x ANO pre Jana Hrcku
6x ANO pre Jana Hrcku (zdroj: Peter Cmorej)

Primátorský bonus: Iveta Plšeková a jej neúprimná kandidatúra

Iveta Plšeková kandidovala na starostku už dva krát. V roku 2010 ako členka SDKÚ-DS a v roku 2014 ako čerstvá členka MOST-HÍD, keď vytrhla tŕň z päty pravicovej koalícii, ktorá nemala kandidáta. Sľúbili jej, že v meste ju potlačia na viceprimátorku a tak sa aj stalo, Iveta Plšeková bola posledné štyri roky najmocnejšou ženou mesta.

O to komickejšie vyznieva jej dnešná kandidatúra na primátorku, keď tvrdí, že po súčasnom vedení ostali len prázdne sľuby, prázdna kasa a špina sa len zamietla pod koberec. Napriek tomu, že na primátorku kandiduje ako nezávislá, do mestskej časti ju nominovala Mladá Petržalka. Predpokladám, že na primátorku kandiduje iba preto, aby si s Oliverom Krížom navzájom nebrali hlasy v súboji o starostovskú stoličku.

Ako sa Iveta Plšeková zachovala pri kľúčových hlasovaniach? Výzvu za zrušenie nezákonného povolenia pre stavbu na Einsteinovej nepodpísala, za predaj PKO hlasovala, rovnako bola za zmanipulované nominácie do mestských podnikov. Viac peňazí pre Petržalku nepodporila, tesne pred hlasovaním odišla zo sály. Iba v prípade zákazu hazardu hlasovala za.

4x NIE pre Plsekovu
4x NIE pre Plsekovu (zdroj: Peter Cmorej)

Autor kandiduje za miestneho a mestského poslanca v Petržalke.

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec NRSR za stranu Sloboda a Solidarita. Expert strany na Odvodový bonus a dôchodkový systém a člen výboru NRSR pre sociálne veci. Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. Okrem toho zastupujem spotrebiteľov voči finančným inštitúciám na súdoch a ako bratislavský a petržalský poslanec sa venujem komunálnej politike. Vyštudoval som ekonómiu a právo.Všetky moje články aj z iných blogov nájdete na mojej osobnej stránke www.petercmorej.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu