V Petržalke vládne cenzúra, neuverejnili článok o regulovaní výstavby

Text, ktorý si môžete prečítať nižšie, som napísal asi tri týždne dozadu pre Petržalské noviny. Upozorňujem v ňom na výhrady časti poslancov k umiestneniu divadla Jána Ďurovčíka na „pápežskej“ lúke, ako aj na náš ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

.. na náš plán ako regulovať výstavbu v niektorých častiach Petržalky. Pani šéfredaktorka Gabriela Belanová ho nazvala „chaosom hesiel rôznych tém, ktorý sa necitlivo až urážlivo zmieňuje o činnosti konkrétnych ľudí“ a neuverejnila ho.

Tá pani Belanová, ktorá za menej ako rok uverejnila viac ako 20 článkov jednostranne zameraných proti poslancom kritizujúcim aktivity starostu Bajana bez toho, aby im dala možnosť vyjadriť sa. Tá Belanová, ktorá je podľa zmluvy povinná vytvárať potrebný priestor aj pre poslancov, a ktorej na jej činnosť dávame 4700 Eur plus dph za každé jedno vydanie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Áno, je to tá Belanová, ktorá je roky kritizovaná, že z Petržalských novín urobila propagačný plátok starostu a jeho kompánie. Čuduj sa svete, odmietla uverejniť článok, ktorý poukazuje aj na prešľapy starostu Bajana.

Smutné je, že z komunikácie pani Belanovej dokonca vyplýva, že uzatvorenú Zmluvu o dielo nepovažuje za záväznú, respektíve si myslí, že jej z nej nevyplývajú žiadne povinnosti. Zmluva uzatvorená s vydavateľstvom M.R.K. agency vyprší 31.8.2018, pokiaľ od nej starosta dovtedy neodstúpi pre opakované neplnenie zmluvy.

Ak sa nám nepodarí dosiahnuť ukončenie zmluvy skôr, máme skoro dva roky na to, aby sme nastavili budúce verejné obstarávanie tak, aby ho vyhrala spoločnosť schopná a ochotná vydávať regionálne periodikum na primeranej úrovni a hlavne objektívne informovať Petržalčanov. 

SkryťVypnúť reklamu

Čo si Petržalčania prečítať nemohli

V poslednej dobe žije petržalské zastupiteľstvo najmä otvorením plavárne (konečne!) a dvoma ohlásenými stavebnými zámermi. Jedným je ohyzdná masa hmoty nazvaná Green Park na mieste bývalého štadiónu Artmedie a druhým muzikálové divadlo Jána Ďurovčíka.

Divadlo znie ako ctihodný zámer, má to však niekoľko vážnych ale. Po prvé, vizualizácie pána Ďurovčíka tiež nevyzerajú práve ako skvost architektúry. Naozaj chceme na pápežskej lúke, na najhodnotnejších pozemkoch Petržalky, plechovú búdu a veľké parkovisko? Po druhé, uživí sa súkromné muzikálové divadlo? Súkromné divadlá sú dnes bytostne závislé od silných sponzorov a aj Ďurovčíkovo terajšie divadlo, Tower Stage, funguje iba vďaka podpore silnej finančnej skupiny a štedrej dotácie v podobe nájmu, ktorú podpísal ešte ako župan práve náš starosta Vladimír Bajan.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bratislavská župa platí Jánovi Ďurovčíkovi viac ako 9000 Eur mesačne za prenájom pre divadlo Ludus a nevie túto zmluvu vypovedať. V miestnom zastupiteľstve máme aj župných poslancov a dusná atmosféra v spojitosti s ďalším prešľapom starostu Bajana pri nákupe auta viedli na júnovom zastupiteľstve až k zníženiu starostovho platu. Zlé vzťahy medzi starostom a časťou poslancov nie sú tajomstvom.

Centrum Petržalky si zaslúži citlivý prístup. Nemôžeme tam umiestniť nedopracovaný zámer s nejasným financovaním. Čo ak divadlo skončí a nad osudom stavby stratíme kontrolu? A čo vznikne na susednom pozemku, ktorý je v rukách osôb spojených s nechvalne známou stavbou Domino? Istotu získame, iba ak na danom území vypracujeme Územný plán zóny (UPZ), kde presne definujeme, čo na danom územím môže byť a čo nie, vrátane výšky a zastavanosti územia. Následne môžeme pre dané územie vypísať architektonickú súťaž, ktorej víťazný návrh môžu investori realizovať. Ak svoj návrh Ján Ďurovčík dopracuje, môžeme mu zatiaľ ponúknuť župné pozemky v susedstve novej štvrte Slnečnice. Divadlo Petržalčania určite ocenia.

SkryťVypnúť reklamu

Na septembrovom zastupiteľstve navrhneme nielen vypracovanie UPZ „Centrálna Petržalka“, ale aj UPZ „Sad Janka Kráľa“ a UPZ „Einsteinova“. Zároveň starostu vyzveme, aby na daných územiach vyhlásil na dobu obstarávania územných plánov stavebnú uzáveru. Bude to náročný boj, ale stojí za to vybojovať ho. Nemôžeme sa predsa len tak prizerať ako nám ďalší developer, ktorý nepozná mieru, postaví na hranici Sadu Janka Kráľa 30 poschodovú opachu.

Posledný UPZ „Einsteinova“ sa týka malého pozemku medzi gymnáziom a čerpacou stanicou, kde sa podarila nevídaná vec. Developerovi vypršalo stavebné povolenie, a tak máme šancu zvrátiť osud tohto miesta, ktoré bolo predávané za účelom nízkopodlažnej výstavby a nie za účelom 18 poschodovej budovy ako plánoval developer. Držte nám palce.

SkryťVypnúť reklamu

Doplnenie: uznesenie budeme nakoniec predkladať po dohode s úradom v kompromisnom znení. Starostu poveríme, aby žiadal primátora o urýchlené dokončenie urbanistickej štúdie Centrálnej rozvojovej osi Petržalky a následné obstaranie UPZ, nakoľko mesto si to v minulosti vymienilo. Okrem UPZ Einsteinova a Sad Janka Kráľa budeme žiadať pre územie Sadu Janka Kráľa aj zmenu a doplnenie Územného plánu mesta. 

Jednostranné články v Petržalských novinách

Články, ktoré boli jednostranne zamerané s použitím mien konkrétnych poslancov (a nielen petržalských poslancov) bez toho, aby títo poslanci dostali možnosť reagovať:

 • PN č. 17 zo 16. 10. 2015 – „Vyrastie stovežatá Bratislava?“

 • PN č. 18 z 30. 10. 2015 – „Prehrala Petržalka“
 • PN č. 18 z 30. 10. 2015 – „Verejná diskusia o parkovaní trvala takmer až do polnoci“
 • PN č. 4 z 1. 3. 2016 – „Dolinayových 160 eur“
 • PN č. 4 z 1. 3. 2016 – „Obyvatelia verzus poslanci“

Články, ktoré boli jednostranne zamerané na kritikov parkovacieho systému alebo iného systému (napr. systému CZT v oblasti tepelnej energetiky), pričom z kontextu alebo iných súvisiacich, či predtým zverejnených článkov v PN bolo zrejmé, o ktorých poslancov ide:

 • PN č. 16 z 2. 10. 2015 – „O parkovaní sa bude diskutovať verejne“
 • PN č. 17 zo 16. 10. 2015 – „Parkovanie ako motto volebnej kampane“
 • PN č. 17 zo 16. 10. 2015 – „Petržalka tu bude aj po nás - a záleží len na nás, aká bude“
 • PN č. 17 zo 16. 10. 2015 – „Sami proti sebe?!“
 • PN č. 18 z 30. 10. 2015 – „Poslanci kritizujú parkovanie, pripomienky však neposlali“
 • PN č. 18 z 30. 10. 2015 – „EEI malo dostať za karty menej“
 • PN č. 18 z 30. 10. 2015 – „Spravili ste kus roboty“ (reakcia vybraného občana zámerne tak, aby zaznela reakcia len v neprospech kritikov zavedenia parkovania cez EEI)
 • PN č. 19 z 13. 11. 2015 – „Kde sme teda v parkovaní: už na konci – či zase len na začiatku“
 • PN č. 21 z 11. 12. 2015 – „Spoločnosť EEI si nebude nárokovať žiadne náklady“
 • PN č. 21 z 11. 12. 2015 – „Akože sa (ne)máte?“
 • PN č. 4 z 1. 3. 2016 – „Namiesto vyriešenia parkovania sa kontroluje“
 • PN č. 4 z 1. 3. 2016 – „Šéf NKÚ musí vysvetľovať na Generálnej prokuratúre“
 • PN č. 8 z 29. 4. 2016 – „Generálna prokuratúra – NKÚ postupoval nezákonne“
 • PN č. 9 z 13. 5. 2016 – „Tako ako – modernosť či prežitok?“
 • PN č. 9 z 13. 5. 2016 – „Petržalské! Čiže – spoločné. Obecné. Moje, tvoje, naše.“

Za prehľad článkov Petržalských novín ďakujem kolegovi Milanovi Vetrákovi.

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
 • Počet článkov:  140
 •  | 
 • Páči sa:  0x

Poslanec NRSR za stranu Sloboda a Solidarita. Expert strany na Odvodový bonus a dôchodkový systém a člen výboru NRSR pre sociálne veci. Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. Okrem toho zastupujem spotrebiteľov voči finančným inštitúciám na súdoch a ako bratislavský a petržalský poslanec sa venujem komunálnej politike. Vyštudoval som ekonómiu a právo.Všetky moje články aj z iných blogov nájdete na mojej osobnej stránke www.petercmorej.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
SkryťZatvoriť reklamu