24. ročník Malokarpatskej výstavy a burzy minerálov, fosílií a drahých kameňov, ktorý pravidelne organizuje nezisková organizácia Barbora, predstavoval len jeden bod v pestrom kultúrnom programe Pezinského Permoníka, ktorý sa tohto roku konal v dňoch 21. – 23. augusta. Pre mňa osobne však bol jediným „magnetom“, ktorý ma privábil do Pezinka. Ak sa nemýlim, jednalo sa o prvé podujatie svojho druhu, ktoré sa na Slovensku konalo po zrušení plošných mimoriadnych opatrení v súvislosti s koronakrízou Covid-u 19. Pretože nebolo isté, či Pezinského Permoníka nestihne osud všetkých predošlých mineralogických búrz na Slovensku v prvom polroku 2020, radšej som sa informoval u usporiadateľov tri týždne dopredu. Že vraj naisto bude.
Do Pezinka a naspäť, s prestupom v Trnave, sme cestovali 21. augusta z Liptovského Mikuláša necelé štyri hodiny. Rýchliky v obidvoch smeroch boli plné, ale nezačul som ani slovo na tému 52. výročia prekvapujúceho vstupu vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa v roku 1968. Bol pekný slnečný deň, tváre ľudí disciplinovane zahalené rúškami, ich mysle zaujaté bohviečím.
Pezinok sa mi celkom páčil a urobil som si zopár „turistických“ záberov.

Idúc ulicami k naplánovanému cieľu, nevdojak sa mi neustále vracal v mysli nápev odrhovačky, ktorú som počul ešte ako vysokoškolský študent: V Pezinku na rínku vešali richtára... Ale nie o tom som chcel.
Burza sa konala v Pezinskom kultúrnom centre. Na verejnom priestranstve pred budovou, už pred vstupom do nej, ma zdiaľky upútala expozícia Geoparku. Venoval som jej však predbežne len jeden záber.

Teraz som bol viac zvedavý na to, aká je účasť predajcov, pestrosť ponuky minerálov a ostatných vecí a tiež ceny. Nádejal som sa, že ponuka bude naozaj pestrá a ceny primerané, o čo sa mohol celkom logicky pričiniť výpadok v burzovných obchodoch z dôvodu koronakrízy.
Prístup do priestorov burzy na prízemí i na prvom poschodí bol podmienený dodržiavaním osvedčených hygienických opatrení. Vstupné: dve eurá – bez výnimky. Informoval som sa, či neposkytujú nejaké zľavy, ale že nie. (Trochu ma to prekvapilo, pretože napríklad v Bratislave-Ružinove, v kultúrnom dome Cultus, umožňujú osobám s preukazom ŤZP bezplatný vstup. Na základe ohlasu na tento moment problematiky uvádzam, že údajne aj na pezinskú mineralogickú burzu mali deti do 10 rokov a držitelia preukazov ŤZP vstup zadarmo. Zrejme pri pokladni došlo k nejakému nedorozumeniu.) Okrem toho, spolu so vstupenkou dávali aj čísla, ktoré bolo treba pri odchode z burzy vhodiť do osobitnej krabice. Týmto spôsobom sa dalo kontrolovať množstvo návštevníkov burzy, či ich počet nepresahuje stanovený limit.
Samotná burza minerálov, fosílií a drahých kameňov sa podobala na viaceré iné, ktoré som v priebehu rokov navštívil. Bolo tu však menej predajcov ako inokedy, a aj záujemcov o ponúkaný tovar bolo znateľne pomenej. Konštatoval to aj môj spoločník. Napokon, bol to len prvý deň burzy z troch, aj to v prvej polovici. Sortiment slušný, ale čo krajší kus – jedno či minerálu alebo organickej prírodniny – cena presahovala naše finančné možnosti.
Heřmanovská antofylitová „pecka“ (guľa)
Spomedzi všetkých vzoriek minerálov, ktoré som si na burze v Pezinku kúpil, ma najviac zaujala tzv. „Heřmanovská pecka“. Z chemického hľadiska sa jedná o antofylit – Mg7[Si8O22/(OH)2] - [1]. Prídomok dostala podľa svojho náleziska, ktoré sa nachádza na nenápadnom ale mineralogicky zaujímavom mieste, asi 300 m od Heřmanova (okr. Děčín, ČR, [2]). Nálezisko sa nachádza na styku dvoch hornín – pegmatitu a hadca. To sú tie potrebné geologické podmienky na vznik šošovkovitých alebo guľovitých „peciek“ s veľkosťou až do 9 cm. Zeleno-hnedá sľuda (flogopit) tvorí jadro, ktoré je obklopené svetlosivým vláknitým antofylitom. Medzi týmito zónami sa často nachádza sivozelená hmota tvorená chloritom a montmorilonitom. Povrch tvorí opäť flogopit. [3]
Na predaj boli aj lacné vzorky tohto unikátu.

Tie sa však nedali porovnávať s dokonalejšími Heřmanovskými guľami. Pri pozornejšom pohľade vidno, že dvojice vzoriek napravo i naľavo tvoria časti jedného celku. Pravdepodobne boli umne naklepnuté; pretože ich spontánne puknutie práve takým akurátnym spôsobom je málo pravdepodobné.

Geopark Malé Karpaty
Odľahčený o (pre mňa) nezanedbateľnú finančnú čiastku, konečne sme sa vytrmácali z priestorov burzy a vyšli pred mestské kultúrne centrum. Zbaviac sa jarma hygienického rúška, mohol som teraz uvoľnený zamerať pozornosť na expozíciu Geoparku Malé Karpaty, na ktorú trpezlivo dozeral Jiří Vitaloš [4]. (Zhodou okolností, bývam v Liptovskom Mikuláši takmer bezprostredne pri miestnej časti Vitálišovce.)

Infostánok Geoparku ešte len čakalo oficiálne otvorenie o 15. hod. (prvý deň mal fungovať do 20. hod., druhý deň v čase 10:00 – 20:00, tretí deň v čase 11:00 – 17:00).
Z nasledujúcich záberov vidno, že expozícia bola starostlivo pripravená. Za to, myslím si, patrí všetkým zainteresovaným - ktorí majú tak vrelý vzťah ku geológii, mineralógii a paleontológii – srdečná vďaka zo strany tých, ktorých pozornosť sa snažia na uvedené vedy upriamiť.








Na Slovensku máme pomerne veľa nadšencov, ktorí sa venujú danej problematike naozaj zanietene. Napríklad, pred dvomi rokmi som si na mineralogickej burze v Banskej Bystrici všimol podobnú aktivitu. –

Počas druhého a tretieho dňa Pezinského Permoníka sa (okrem iných zaujímavých akcií, [5]) konal tiež 19. ročník Pouličného ryžovania zlata na Slovensku a v záverečný deň 8. ročník Súťaže pre deti v kreslení a maľovaní najkrajšieho Permoníka, pod záštitou primátora mesta Pezinok Igora Hianika.

Pri troche šťastia, do konca roka 2020 by sa mohli konať ešte tieto mineralogické burzy (resp. aspoň niektoré z nich):
11.–12.9.2020 Banská Štiavnica (Štiavnický Salamander)
25. 9. - 26. 9. 2020 Lučenec (obchodné centrum Galéria)
3. 10. 2020 Bratislava (Ružinov, dom kultúry Cultus)
17. 10. 2020 Bratislava (Stredisko kultúry BNM, Vajnorská 21)
24.10. - 25.10. 2020 Košice (obchodné centrum Atrium)
13. 11. - 14. 11. 2020 Banská Bystrica (EUROPA shopping center)
27. 11. - 28. 11. 2020 Liptovský Mikuláš (RGB LIPTOV, Kamenné pole)
Pramene:
[1] http://geologie.vsb.cz/loziska/suroviny/nerudy/antofylit.html
[2] https://www.hermanov.info
[3] http://www.skrinarov.wbs.cz/Hermanovska-koule.html
[4] https://geoparkmalekarpaty.sk/team/jiri-vitalos/
[5] https://geoparkmalekarpaty.sk/wp-content/uploads/2020/08/FINAL-PROGRAM-PP-2020-pdf.pdf
Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:
Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.