Prehliadka ev. kostola a expozície rodiny Stodolovcov na starej ev. fare
Švajčiari sa s príchodom do mesta oneskorili o poldruha hodiny, kvôli zastávke v historickej Levoči. Riaditeľ Múzea Janka Kráľa však zariadil, aby im bol vstup do tolerančného evanjelického kostola na Tranovského ulici umožnený podľa potreby. A aby tiež mohli navštíviť aj priestory priľahlej evanjelickej fary – kde sa (popri expozícii Tatrín a Žiadosti slovenského národa) nachádza aj expozícia o celej rodine Stodolovcov.

Rodina Stodolovcov oplývala vzdelanými a rozhľadenými členmi.
[Známy je tiež aj synovec prof. Aurela Stodolu MUDr. Ivan Stodola – lekár, dramatik a spisovateľ (1888 -1977), podľa ktorého je pomenovaná nemocnica v mestskej časti Palúdzka. Vznikla v r. 1859, v roku narodenia prof. A.Stodolu.Tento aspekt si zaslúži osobitný článok, ktorý zverejním inokedy. – Pozn. autora.]
Údajne sa napríklad snažili, aby sa sídlom Matice slovenskej stal Liptovský Svätý Mikuláš – mesto s bohatou históriou.
Stodolovci boli aj podnikaví. V časoch zdaru podporovali štedrými darmi zmienený evanjelický kostol. Okrem iných darov, kúpili preň aj vzácny organ na západnej empore (1892). [1]


V tomto kostole sa Aurel Stodola sobášil a jeho manželka prišla porodiť ich dve dcéry zo zahraničia na Liptov. A tu boli aj pokrstené.
Vtedy, pravda, vyzeral aj kostol aj jeho bezprostredné okolie ináč.

Expozícia Tatrín a Žiadosti slovenského národa sa nachádza v pôvodnej budove evanjelickej fary, na ktorej pôsobil ako kňaz významný predstaviteľ štúrovského hnutia Michal Miloslav Hodža. Tam bol založený spolok Tatrín (1844 – 1848) aj spísané Žiadosti (1848) slovenského národa. [2]

Aj z tejto prehliadky prikladám zopár záberov.
F O T O G A L É R I A
Pohľady na interiér kostola. -





Zábery z prehliadky expozície o rodine Stodolovcov na starej evanjelickej fare. -









Pokračovanie.
Pramene:
[1] Evanjelický kostol
https://www.mikulas.sk/navstevnik/sakralne-pamiatky/evanjelicky-kostol/
[2] Tatrín
https://sk.wikipedia.org/wiki/Tatrín
Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:
Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.