„SVK-skóre“ A. Einstein vs. A. Stodola - 96 : 19! , I.

Pri príležitosti osláv 160. Výročia narodenia Aurela Stodolu, prezentoval ich švajčiarsky spoluorganizátor Miroslav Šuvada údaj, že kým meno A. Einsteina pozná 96% Slovákov, o rodákovi A. Stodolovi niečo vie len 19% z nich.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Ak je tento údaj naozaj pravdivý (iný jeho zdroj nepoznám), bolo by to na jednej strane dosť smutné, ale – na strane druhej – aj alarmujúce. Na dedičnej roli slovenského povedomia o svojej vlastnej histórii stále jesto čo zdokonaľovať.

 Je však potešujúce, že tento znepokojivý moment trápi aj našich rodákov, ktorých osud najrôznejšími cestami zavial do zahraničia, kde o Aurelovi Stodolovi vedia ľudia viac.

 (I keď, povedzme si úprimne, jedná sa o staršie ročníky. Mladá generácia aj tam vraj preferuje iné oblasti záujmu.)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Tento trend skrýva v sebe dosť vážne nebezpečenstvo.

 Aké – príklad naň som počul prvý raz, ešte ako mladý turista počas vysokohorskej túry vo Vysokých Tatrách, a od človeka, ktorému ležal na srdci predovšetkým morálny (duchovný) základ slovenskej mládeže. Bolo to podobenstvo o pavúkovi.

 Bájka o zábudlivom pavúkovi

 Bol raz kdesi jeden šikovný a do všetkého súci pavúk. 

 Nebol preň problém utkať si rozmernú pavučinu na dobre zvolenom mieste, ktorá mu spoľahlivo zabezpečovala jeho obživu. To optimálne miesto si však vyhliadol zhora a preto sa naň musel najprv spustiť po vlákne, ktoré sa stalo hlavným, doslova nosným vláknom celej jeho pavučiny. A, že mu tak dobre slúžila, udržiaval si ju, ako najlepšie vedel.

SkryťVypnúť reklamu

 Či už závany vetra alebo zúfalé zmietanie sa v nej lapenej koristi, pavučinu narúšali a poškodzovali. Pavúk si ju preto neustále opravoval a vylepšoval. To ho tak zamestnávalo, že časom aj pozabudol na nosné vlákno, ktoré to je, i na jeho význam, že je najdôležitejšou súčasťou celej siete. (Rozprávač povedal, že „zabudol, odkiaľ prišiel – že prišiel "zhora" “.)

 Pri jednej takejto oprave, a v snahe realizovať nový nápad na jej ďalšie zdokonalenie, ocitol sa pred nosným vláknom, ktorého poloha mu zámysel hatila. Keďže už zabudol, k čomu ono vlákno slúži, povedal si, načo mi je, a - odstrihol ho!

SkryťVypnúť reklamu

 Niečo podobné hrozí každej mladej generácii, ktorej sa prihodí, že zabudne na svoje „korene“ – na generácie svojich predkov a na výsledky práce najvynikajúcejších predstaviteľov vlastného národa. Nevynímajúc ani nás Slovákov. Preto, pripomínať najskvelejšie činy i našich najvýznamnejších predchodcov-predkov, je vskutku záslužná práca.

 Preto, vďaka aj Vám, pán Miroslav Šuvada. 

 Články [1], [2], [3] vznikli práve na základe informácií Miroslava Šuvadu. Aj keď pochopiteľne nemohli to byť informácie úplne presné, nazdávam sa, že tiež prispeli svojim dielom k informovanosti ľudí, majúcich o oslavy 160. výročia narodenia Aurela Stodolu záujem.

SkryťVypnúť reklamu

PRIEBEH OSLÁV V KOŠICIACH 7.5.2019

 Pretože som sa zúčastnil niektorých podujatí, považujem sa za povolaného (na tejto úrovni) informovať čitateľa aspoň o vlastných dojmoch, ktoré vo mne vyvolali.

 Oslavy v Košiciach prebehli podľa dopredu ohláseného programu.

 Začali o 9. hod. ,zahájením jarného dňa otvorených dverí na TUKE, v Aule Maxima a piknikom. S účasťou údajne 1200 študentov.

 O 11. hod. započala samotná slávnostná akadémia v Aule Maxima, za prítomnosti významných predstaviteľov kultúrno-spoločenskej oblasti i ekonomickej sféry na Slovensku. (Na mňa osobne v tomto ohľade zapôsobila účasť zástupcov US Steel Košice ako aj Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory).

 Boli tam predstavitelia najvýznamnejších technických škôl na Slovensku, primátori miest Košice a Liptovský Mikuláš, predseda Matice Slovenskej a iste aj ďalší, ktorí unikli mojej pozornosti (alebo mi neostali v pamäti).

 Zahraničné zastúpenie predstavoval predovšetkým švajčiarsky veľvyslanec na Slovensku Alexander Hoffet a Miroslav Šuvada, sprevádzaný folklórnou skupinou Alphorngruppe Kaiten. 

 Účasť, vrátane zúčastnených študentov TUKE, sa odhadovala na 500 osôb.

Big Names - Živé sochy slávnych osobností - na prízemí Auly Maximy.
Big Names - Živé sochy slávnych osobností - na prízemí Auly Maximy.  (zdroj: FOTO: F.Cudziš)

 Keď som dochádzal hore schodmi do hľadiska v aule, zarazil ma v prvej chvíli akýsi „opar“. Doslova som sa znepokojil, pri pomyslení, aké asi budú optické podmienky na fotografovanie, na ktorom mi dosť záležalo.

 Na pódiu už boli „trúby“, pripravené na vystúpenie Alphorngruppe Kaisten.

Najpotrebnejšie rekvizity - horalské trúby - potrebné k  vystúpeniu Alphorngruppe Kaiten, dopredu pripravené na pódiu Auly Maximy.
Najpotrebnejšie rekvizity - horalské trúby - potrebné k vystúpeniu Alphorngruppe Kaiten, dopredu pripravené na pódiu Auly Maximy. (zdroj: FOTO: F.Cudziš)
Atmosféra v Aule Maxima pred začiatkom slávnostnej akadémie k 160. výročiu narodenia Aurela Stodolu, TUKE, 7.5.2019.
Atmosféra v Aule Maxima pred začiatkom slávnostnej akadémie k 160. výročiu narodenia Aurela Stodolu, TUKE, 7.5.2019. (zdroj: FOTO: F.Cudziš)

 Zo svojho miesta v hľadisku som postrehol miesta, odkiaľ sa „dymilo“.

 Prečo sa to deje, som pochopil v okamžiku, keď odštartovala úvodná laserová show o Aurelovi Stodolovi. Bola to pre mňa nová skúsenosť, ohľadom možností môjho fotoaparátu zachytiť pôsobivosť laserových efektov.

Slavnostná akadémia začína laserovou show o Aurelovi Stodolovi.
Slavnostná akadémia začína laserovou show o Aurelovi Stodolovi. (zdroj: FOTO: F.Cudziš)
Mechanická protéza ruky, vynález Aurela Stodolu, ktorým protestoval proti 1.svetovej vojne ako takej, a tiež sa snažil pomôcť jej obetiam - invalidným vojakom.
Mechanická protéza ruky, vynález Aurela Stodolu, ktorým protestoval proti 1.svetovej vojne ako takej, a tiež sa snažil pomôcť jej obetiam - invalidným vojakom. (zdroj: FOTO: F.Cudziš)
Obrázok blogu
(zdroj: FOTO: F.Cudziš)
Obrázok blogu
(zdroj: FOTO: F.Cudziš)
Obrázok blogu
(zdroj: FOTO: F.Cudziš)
Obrázok blogu
(zdroj: FOTO: F.Cudziš)

 Slávnostnú akadémiu moderoval prorektor pre vedu a výskum Dr.h.c. prof. Ing. Gabriel Weiss, CSc.

Nastáva čas príhovorov.
Nastáva čas príhovorov. (zdroj: FOTO: F.Cudziš)

 Úvodný príhovor predniesol rektor TUKE prof. Ing. Stanislav Kmeť, CSc.

Obrázok blogu
(zdroj: FOTO: F.Cudziš)
    Prorektor TUKE dáva slovo Miroslavovi Šuvadovi, zanietenému propagátorovi osobnosti a diela prof. Aurela Stodolu.
Prorektor TUKE dáva slovo Miroslavovi Šuvadovi, zanietenému propagátorovi osobnosti a diela prof. Aurela Stodolu. (zdroj: FOTO: F.Cudziš)
Pohľad do auditoria. Priebehu slávnostnej akadémie sa prizerali aj tzv. živé sochy.
Pohľad do auditoria. Priebehu slávnostnej akadémie sa prizerali aj tzv. živé sochy. (zdroj: FOTO: F.Cudziš)
Obrázok blogu
(zdroj: FOTO: F.Cudziš)
    Miroslav Šuvada, zahraničný Slovák, švajčiarsky štátny občan, zdôrazňuje potrebu pripomínania si prof. Aurela Stodolu. Porovnáva situáciu vo Švajčiarsku (A. Stodola -odštartoval technickú revolúciu- vo Švajčiarsku; na Slovensku je relatívne neznámy.)
Miroslav Šuvada, zahraničný Slovák, švajčiarsky štátny občan, zdôrazňuje potrebu pripomínania si prof. Aurela Stodolu. Porovnáva situáciu vo Švajčiarsku (A. Stodola -odštartoval technickú revolúciu- vo Švajčiarsku; na Slovensku je relatívne neznámy.) (zdroj: FOTO: F.Cudziš)
Obrázok blogu
(zdroj: FOTO: F.Cudziš)
Obrázok blogu
(zdroj: FOTO: F.Cudziš)
Obrázok blogu
(zdroj: FOTO: F.Cudziš)

 Miroslav Šuvada hovorí o knihách prof. Stodolu, ktoré doteraz neboli preložené do slovenčiny. Je to škoda, pretože prof. Stodola v nich približuje svoje myšlienky – „pohľad konštruktéra na svetonázor“. Bez zoznámenia sa s nimi, nemožno úplne pochopiť skutočnú veľkosť tohto fenomenálneho človeka. 

Obrázok blogu
(zdroj: FOTO: F.Cudziš)
Obrázok blogu
(zdroj: FOTO: F.Cudziš)
Aurel Stodola húževnato pracoval na konštrukcii točivých tepelných motorov - parných a plynových turbín - ktoré jediné predstavovali  cestu k  výkonným agregátom. Teoretické práce A. Stodolu umožnili postupný vznik dokonalejších a výkonnejších turbín.
Aurel Stodola húževnato pracoval na konštrukcii točivých tepelných motorov - parných a plynových turbín - ktoré jediné predstavovali cestu k výkonným agregátom. Teoretické práce A. Stodolu umožnili postupný vznik dokonalejších a výkonnejších turbín. (zdroj: FOTO: F.Cudziš)

Vystúpenie švajčiarskej folklórnej skupiny Alphorngruppe Kaiten

 Podľa vzhľadu „trúb“ folklóristov som predpokladal, že na nich dokážu vylúdiť len viac-menej monotónne zvuky na spôsob dopredu dohovorených signálov, akým je napríklad poplašný alarm pri spozorovaní požiaru.

 Ako ktosi poznamenal, tieto trúby sú „monolitné“, nemajú žiadne pohyblivé súčiastky (napr. klapky), ba ani len dierky ako na píšťalách alebo na fujare, pomocou ktorých by sa dali meniť vyludzované tóny. Ťažko pochopiť spôsob ich ovládania. Ale folklóristi Alphorngruppe Kaiten nemali problém zahrať na nich pôsobivé melódie, a to priam bravúrne.

 Sám pre seba som usúdil, že ich majstrovstvo zrejme spočíva v tom, že jednotlivé tóny vytvárajú v ústnej dutine a dutiny trúb ich len zosilňujú.

 Bol som tiež prekvapený vystúpením dvoch osobitných protagonistov so švajčiarskymi vlajkami, ktorých žonglérske majstrovstvo umocňovalo melodický dojem.

 Prehadzovali si navzájom svoje červeno-biele vlajky s dobre nacvičenou ľahkosťou, až bravúrnosťou. Chvíľami som mal pocit, že z nich priam srší radosť a hrdé sebavedomie, podložené úprimným vlastenectvom.

Alphorngruppe Kaiten v akcii. V popredí jeden z dvojice
Alphorngruppe Kaiten v akcii. V popredí jeden z dvojice  (zdroj: FOTO: F.Cudziš)
​Publiku sa Alphorngruppe Kaiten vystúpenie páčilo.   ​
​Publiku sa Alphorngruppe Kaiten vystúpenie páčilo. ​ (zdroj: FOTO: F.Cudziš)
Obrázok blogu
(zdroj: FOTO: F.Cudziš)
Záver vystúpenia folklórnej skupiny sa zniesol v znamení zdôrazňovania medzinárodného rozmeru či obrazného premostenia medzi Švajčiarskom a Slovenskom, ktoré vzniklo zásluhou činorodého života a práce prof. Aurela Stodolu.
Záver vystúpenia folklórnej skupiny sa zniesol v znamení zdôrazňovania medzinárodného rozmeru či obrazného premostenia medzi Švajčiarskom a Slovenskom, ktoré vzniklo zásluhou činorodého života a práce prof. Aurela Stodolu.  (zdroj: FOTO: F.Cudziš)
Obrázok blogu
(zdroj: FOTO: F.Cudziš)

Vystúpenie švajčiarskeho veľvyslanca Alexandra Hoffeta

 Pán švajčiarsky veľvyslanec Alexander Hoffet predniesol svoj príhovor v angličtine. (Vraj, dnes by s tým žiaden vzdelaný človek nemal mať problém. „Pre istotu“ mu však asistovala tlmočníčka.)

Obrázok blogu
(zdroj: FOTO: F.Cudziš)

Vystúpenie riaditeľa Slovenského technického múzea v Košiciach

​Generálny riaditeľ Slovenského technického múzea Ing. Eugen Labanič...  ​
​Generálny riaditeľ Slovenského technického múzea Ing. Eugen Labanič... ​ (zdroj: FOTO: F.Cudziš)
...vyhlasuje oznamuje mená vybraných osobností, ktorým Slovenské technické múzeum udelilo, a pri tejto príležitosti odovzdáva, osobitné ocenenia.
...vyhlasuje oznamuje mená vybraných osobností, ktorým Slovenské technické múzeum udelilo, a pri tejto príležitosti odovzdáva, osobitné ocenenia.  (zdroj: FOTO: F.Cudziš)
Jedným z nich je aj rodený Slovák a naturalizovaný Švajčiar, významný spoluorganizátor programu osláv pri príležitosti 160. výročia narodenia Aurela Stodolu - vo Švajčiarsku i na Slovensku – pán Miroslav Šuvada.
Jedným z nich je aj rodený Slovák a naturalizovaný Švajčiar, významný spoluorganizátor programu osláv pri príležitosti 160. výročia narodenia Aurela Stodolu - vo Švajčiarsku i na Slovensku – pán Miroslav Šuvada. (zdroj: FOTO: F.Cudziš)
Pán M.Šuvada, pri poďakovaní za ocenenie, znova zdôrazňuje motiváciu svojho konania. Aurel Stodola bol všestranne rozhľadený, morálne založený človek, a vo svojom odbore špičkový odborník. My Slováci, by sme naň mali byť právom hrdí a rozširovať si svoje -zanedbané- povedomie o ňom i jeho ostatnej rodine, ktorá dokázala pre Liptov i pre celé Slovensko urobiť tak veľa.
Pán M.Šuvada, pri poďakovaní za ocenenie, znova zdôrazňuje motiváciu svojho konania. Aurel Stodola bol všestranne rozhľadený, morálne založený človek, a vo svojom odbore špičkový odborník. My Slováci, by sme naň mali byť právom hrdí a rozširovať si svoje -zanedbané- povedomie o ňom i jeho ostatnej rodine, ktorá dokázala pre Liptov i pre celé Slovensko urobiť tak veľa.  (zdroj: FOTO: F.Cudziš)
Slovenské technické múzeum udeľuje Mimoriadnu cenu múzea Združeniu Slovákov vo Švajčiarsku - do rúk M. Šuvadu.
Slovenské technické múzeum udeľuje Mimoriadnu cenu múzea Združeniu Slovákov vo Švajčiarsku - do rúk M. Šuvadu. (zdroj: FOTO: F.Cudziš)

 Pokračovanie.

  Pramene:

[1] Neoficiálny harmonogram osláv 160. výročia narodenia A. Stodolu na Slovensku v r. 2019, I.

https://cudzis.blog.sme.sk/c/507518/neoficialny-harmonogram-oslav-160-vyrocia-narodenia-a-stodolu-na-slovensku-v-r-2019-i.html

[2] Neoficiálny harmonogram osláv 160. výr. nar. Aurela Stodolu na Slovensku v r. 2019, II.

https://cudzis.blog.sme.sk/c/507669/neoficialny-harmonogram-oslav-160-vyr-nar-aurela-stodolu-na-slovensku-v-r-2019-ii.html

[3] Neoficiálny harmonogram osláv 160. výročia narodenia Aurela Stodolu v Bratislave

https://cudzis.blog.sme.sk/c/507753/neoficialny-harmonogram-oslav-160-vyrocia-narodenia-aurela-stodolu-v-bratislave.html

 Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:

 Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.

František Cudziš

František Cudziš

Bloger 
  • Počet článkov:  372
  •  | 
  • Páči sa:  125x

Nezávislý, realisticky zmýšľajúci "voľnomyšlienkár", s úprimným záujmom o čo najdokonalejšie a najnázornejšie pochopenie (fyzikálneho) usporiadania objektívnej reality (sveta). Vyznávač hesla: Do nového tisícročia s novými myšlienkami!Svojimi myšlienkami nemám zámer nikoho urážať, chcem ho iba donútiť, aby sa nad nimi zamyslel. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu