PZP naozaj platí len somár.

Použil som veľmi jemný výraz na poctivého platiteľa PZP. Prečo? Lebo ho jednoducho platiť nemusíte.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (34)

Na tento fakt poukázal aj Marián Urge z Asociácie Žltý Anjel Assistance 24 vo svojom videoblogu uverejnenom na youtube kanáli SereďOnLine.

A prečo to video vôbec vzniklo?
Pre nehodu odťahovej služby. Nehody odťahového auta, ktoré ako sa ukázalo, nemalo niekoľko rokov platné PZP.
K nehode prišli policajti, skontrolovali bielu kartičku (zdrap papiera, ktorý si dokážete doma vyrobiť) a uznali že je všetko v poriadku.
Zaujímavosťou bolo, že dovolili po vyprostení auta odťahovej služby, tomuto autu ďalej pokračovať v ceste. Autu po nehode a bez platného PZP.

Ale poďme k problémom s PZP a k tomu, že na Slovensku jazdí cca 250 000 áut bez platného poistenia.
Prečo je toto vôbec možné a prečo sa to nerieši?

1. Polícia SR nevie skontrolovať platnosť PZP.
Ako prvé pri policajnej kontrole počujete: Dobrý deň. predložte mi prosím doklady od vozidla a bielu kartu. Čo vám ale policajt už nepovie, že ak nepoužije súkromný mobil, NEVIE skontrolovať platnosť predloženej bielej karty.
Takže tá môže byť kľudne neplatná, alebo ešte lepšie, môže byť aj falošná.
K Polícii SR toľko, že v evidenčnej karte vozidla, ktorú môže Polícia SR skontrolovať, nájde len číslo poistenia, ktoré sa uvádza pri registrácii auta.
Vy teda prichádzate zaregistrovať auto a predložíte číslo poistenia (alebo bielu kartu - na každom oddelení je to iné) a to sa zaregistruje. To je aj uvedené v databáze, ktorú vedia policajti odkontrolovať prostredníctvom Soitron-u (systém, ktorý majú v policajných automobiloch).
AK TEN SOITRON FUNGUJE...
Lenže. Vy pri registrácii predkladáte čerstvo uzatvorené PZP, ktoré ale nezaplatením stráca platnosť. A pri registrácii vozidla sa platnosť PZP nijako nekontroluje.
Takže po uzatvorení PZP, máte vlastne v ruke bielu kartu (poväčšine s platnosťou od uzatvorenia do nekonečna). To však neznamená, že nie je po určitej dobe bezcenná, pre výpoveď zo strany poisťovne, pre neuhradenie PZP. Alebo že ste si ju nevytlačil doma v nejakom grafickom programe.
A takto môžete fungovať dlhodobo.

Policajné systémy totiž nedisponujú prístupom do databázy SKP (Slovenská kancelária poisťovateľov). Takže jediná možnosť overenia platnosti PZP by bolo, ak policajt využije dostupnosť stálej služby pre overenie platnosti PZP (na stránke SKP), alebo použije svoj súkromný mobilný telefón a v databáze si vozidlo preverí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj preto sa stalo, že po apelovaní na Políciu SR dostal Marián Urge odpoveď, že auto odťahovej služby platné PZP má. A dalo aj nám chvíľku zabrať aby sme zistili, že Polícia SR a jej vedenie sa mýlia. Toto konkrétne auto nemalo platné PZP uzatvorené roky. PZP ktoré vodič predložil, bolo roky neplatné.

2. Jediný zdroj informácií, databáza SKP.

Ako teda overiť, či napríklad pri nehode, alebo škodovej udalosti, má váš protivník platné PZP?
Jediný spôsob je overiť to na stránke www.skp.sk.
Ak tam auto uvedené nie je, poistenie NIE JE PLATNÉ.
Všetky ostatné stránky poväčšine informujú výhradne o uzatvorení PZP, ale už nie o tom, či to PZP platné je. Ak EČV auta na stránke SKP nenájdete, poistenie je neplatné.

SkryťVypnúť reklamu

Čo z toho zatiaľ vyplýva?
Ten fakt, že na Slovensku platia PZP naozaj len idioti, rešpektujúci zákon a aspoň minimálne morálne kritéria.
Podľa zdrojov dostupných na nete, viac ako 600 000 áut nemá uzatvorené platné PZP. Časť z nich možno už neexistuje a neboli len odhlásené, časť z nich sú nejazdiace vraky. Ale odhadom sa na cestách pohybuje 250 000 aut, bez platného PZP.

Že policajné autá nemajú aktuálne informácie a nevedia overiť ani tak jednoduchý údaj, akým je platnosť PZP, je výsledkom toho, ako štát dbá na dodržiavanie zákonov.
Že SKP netrápi, že kontrolné zložky nevedia pôsobiť kontrolne je už iný level. 250 000 automobilov x cca 100euro/rok (len brutto)= 25 000 000 euro/ročne.
Ale asi to nikomu nechýba.
Kto vie, ako by to bolo, keby sme poistenie prestali platiť všetci.
P.S: Ak vám nehodu spôsobí auto bez platného PZP škoda je krytá z garančného fondu.

Neskutočným paradoxom je fakt(podľa našich informácií), že SKP poskytuje informácie do európskej databázy. takže napríklad polícia v Maďarsku, alebo polícia v Rakúsku VIE OVERIŤ platnosť PZP uzatvoreného na Slovensku pre slovenské auto.
Ale Polícia SR to nevie.

Účelom blogu nie je nijako nabádať na podvodnú činnosť, ale skôr poukázať na fakty a reálny stav.
Poukazuje na fakt, že Polícia Sr pri cestnej kontrole nevie overiť platnosť dokumentu, ktorý si žiada. 250 000 vozidiel bez PZP je toho dôkazom.
Podľa mojich informácií veľké množstvo Soitron-ov v policajných autách nefunguje a aj keby fungovalo, informácia o platnosti PZP sa v nich nenachádza.


Rastislav Čurma

Rastislav Čurma

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  871x

Bez ohľadu na to, koľko chýb urobíte a ako rýchlo dosiahnete cieľ, ste na kilometre ďaleko pred tými, ktorí neurobia absolútne nič. Myslím, teda som. Zoznam autorových rubrík:  doprava, nákladná a ináveselo i vážne z kabíny slonaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu