Šoférovanie so zlomenou rukou - teória vs prax

Zákony sú pre ľudí, ale predovšetkým o ľuďoch. Aká je teória versus prax?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Blog je založený na základe reálnych skúseností posledných dní a problémoch medzi teóriou (zákonom) a praxou (reálnym životom).

Zlomil som si ruku. Môžem za volant?
Moja odpoveď je, môžem. Aj keď, ako to dopadne sa uvidí v najbližších dňoch.

Najprv čo sa týka zákonov.
Zákon č 8/2009 v paragrafe 4 , odek 2, písmeno f hovorí:
Vodič nesmie viesť vozidlo, ak jeho schopnosť viesť vozidlo, je znížená úrazom, chorobou, nevoľnosťou, alebo únavou.
Zlomená ruka do toho spadá..
Môžem teda? Moja odpoveď je môžem. Vysvetlím neskôr.

Za porušenie tohto zákona, mi hrozí pokuta v blokovom konaní, nakoľko sa jedná o priestupok.
A tu prichádzajú prvé problémy z praxe.

Mám zlomený prostredný prst pravej ruky. V sádre mám prostredník a ukazovák pravačky. Ostatné 3 prsty sú teda voľné, vrátane protichodného palca.
Viem teda zovrieť volant. Viem ovládať auto, aj jeho príslušenstvo. Ako to teda je?

Všetko bude závisieť od prístupu policajta:
(Prípady sa môžu líšiť a záleží aj na druhu zranenia, ošetrenia, a aj na výbave automobilu.)

Hypoteticky ma zastaví policajná hliadka.
Dobrý deň, kontrola... á, vy máte úraz? Ste ochotný zaplatiť pokutu na mieste?
Nie som. Zaplatením pokuty sa priznávam k priestupku a peniaze dostať naspäť je nemožné. V takomto prípade vám ale hrozí a zadržanie VP. Pozor teda.
Na strane druhej, ak vám kontrolný orgán VP nezadrží máte možnosť obhajoby.

Prečo nie som ochotný zaplatiť pokutu?
Jednoducho. Už to, že som došiel na miesto, svedčí o fakte, že vozidlo ovládať viem.
Áno, moja schopnosť môže byť znížená, ale čisto len hypoteticky. Záleží na skúsenostiach vodiča. Záleží na druhu auta (v mojom prípade obrovský pick-up, ktorý aj s manuálnou prevodovkou, mi umožňuje plné ovládanie automobilu.). Záleží na výbave auta.
Pri automatickej prevodovke, pravačka mimo ovládania stieračov nerobí nič. Neprší? nepotrebujem ovládať stierače.
Pri manuálnej prevodovke (moje auto), ma sadra a voľné prsty nijako neobmedzujú. Vodiace dráhy rýchlostnej páky, voľný priestor automobilu a vlastne nič ma neobmedzuje.
Automatické stierače, automatické svetlá.. jednoducho nie som obmedzovaný.

Problém č.1
Pri úraze vám odborný lekár (chirurg) nevystaví žiadne potvrdenie, že jazdiť môžete. Nemôže. Môže sa vyjadriť k funkčnosti ruky, ale netuší aké auto vlastníte a ako ho ovládate. Do auta s vami nesadne. nevie teda overiť skutočnosť. A nepozná vaše ďalšie diagnózy. Tie vie len váš obvoďák.
Obvodný lekár má povinnosť hlásiť vašu zníženú schopnosť, len pri pravidelných kontrolných prehliadkach. A tiež vám pri úraze nič nevystaví.
AD1 vás uznal PN a
AD2 nevie to preveriť rovnako ako odborný lekár. Nesadne k vám do auta. A nemusí mať znalosti z chirurgie natoľko, aby to vedel posúdiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č.2
Nemáte možnosť nijako si dať "akreditovať" vašu schopnosť, viesť vozidlo bez obmedzenia. Lekári to neurobia, a niekto kto by to urobiť mohol (napríklad autoškola, ktorá preverí vašu schopnosť/neschopnosť viesť vozidlo) zas nemá medicínske vzdelanie. neviem si takúto akreditáciu ani len predstaviť

Problém č.3
Aj "dojem" kontrolného orgánu môže byť subjektívny. Nevie to posúdiť po medicínskej stránke. Vidí len, že máte sadru na ruke a drží sa citovaného paragrafu.
Ale čisto len na základe dojmu, že vaša schopnosť je znížená. Dopúšťa sa teda protiprávneho konania? Sotva. Respektíve aj áno, aj nie.
Vie zabezpečiť dôkazný materiál , dajme tomu fotografiu vašej ruky, ale to je tak všetko. Nemôže teda udeliť pokutu na mieste, len na základe dojmov. Aspoň by nemal.
Ak by som chcel preháňať, tak to vás môže rovnako "kvalitne obviniť" z pokusu o znásilnenie, nakoľko na to máte "príslušnú výbavu", respektíve z krádeže, nakoľko máte druhú ruku, ktorou môžete kradnúť.
teda naozaj zodpovedný policajt by vám pokutu dať nemal. Aj na základe faktu, že nevie posúdiť, či je moja schopnosť viesť vozidlo naozaj znížená.

Problém č.4
Ak by vám kontrolný orgán dal pokutu, tak podľa zdravého rozumu by vám mal obmedziť ďalšiu jazdu. Nemôže predsa uznať, že neviete plnohodnotne ovládať vozidlo, dať vám pokutu a umožniť vám pokračovať. Lenže toto mu zákon priamo neukladá. Dostávam teda pokutu, lebo moja schopnosť je znížená (de jure) a teda defacto nemôžem šoférovať a zároveň po zaplatení pokuty na mieste jazdiť môžem???

Veľa nezodpovedaných otázok a nejednoznačný zákon.

Čo teda robiť?
V mojom prípade to nebola kontrola na ceste, ale oznámenie "aktívneho občana". Ďakujem mu.
Policajti ma navštívili a požiadali o predloženie dokumentácie, že jazdiť môžem. Spýtali sa na dôvod jazdy.
Potvrdenie som nemal. Prečo, je napísané vyššie. Jednoducho ho nedostanete od zodpovedného lekára. Nedá vám potvrdenie, že môžete niečo vykonávať, a neprevezme na seba zodpovednosť, ak sa niečo stane. Ale hlavne: Nevie to posúdiť.
Dôvod jazdy?. Nevyhnutné zabezpečenie si základných potravín (nemá kto iný zabezpečiť) a venčenie psov. Psy prepravované v oddelenom priestore pick-up -u. Venčené na 10 km vzdialenej hrádzi, bez verejnosti. (nehrozí stretnutie sa s iným psíčkarom a potreba udržať dvoch 40 kg psov na vôdzke na jednej ruke).
Auto teda nevyužívané na výlety, jazdy do kina, ale naozaj na nevyhnutnú potrebu.
Vysvetlená výbava automobilu, priestorové možnosti auta, 20 ročná prax vo vedení aj ťažkých nákladných strojov a moje schopnosti a moja obhajoba použitia vozdila..

V tomto bode chcem vyzdvihnúť prístup príslušníka PZ SR.
Uvedomujúc si všetky náležitosti a okolnosti urobil to najjednoduchšie čo mohol. Spísal to, nafotil ruku, nechal ma napísať moje vyjadrenie a postúpil to vyššie. Na okres.
Oceňujem to. Naozaj si to vážim, že nepostupoval protizákonne a neposudzoval priestupok, na základe domnienok a predpokladov.
Zároveň sa držal zákona a riešiť to musel. Takže to postúpil vyššie. Ak je zákon nejednoznačný, nepostupoval protiprávne.

Ako to dopadne? Uvidí sa. Kým ma predvolajú na "okres" bude sadra dolu. Keby to stihli skôr, nemôžem sa dostaviť, nakoľko som PN. Na okrese už nebude možné posúdiť schopnosť a neschopnosť. Je to taká morská sviňa. Ani morská a ani sviňa.
Super...

Možno som sa vyhol pokute v blokovom konaní 50 euro a hrozí mi 100 euro z okresu. Kto vie?

Zákon je napísaný s dobrým úmyslom, ale vlastne je napísaný zle. Nejednoznačne a hlavne problematicky.

Čo teda robiť? Môžete jazdiť? Nemôžete?
Bude to prípad od prípadu iné. Ak máte zlomenú ľavú nohu a auto s automatickou prevodovkou, tak hypoteticky áno. Nikto vám ale nezaručí, že nedostane nejaký náhly impulz (bolesť) a vaše schopnosti sa zmenia.
Ruka? Ľavačka, väčší problém, ako pravačka. Záleží na ktorej strane volantu máte ovládanie smeroviek.
Výlet do kina? Rozhodne nie.
Nevyhnutné veci na krátkych trasách? Aj áno. Záleží na postihnutí, zranení, obmedzení, vašich schopnostiach, druhu auta, výbavy auta..
Iné je šoférovať auto v hustej premávke Bratislavy alebo Košíc a iné je to na prázdnych cestách v zapadákove.
Všetko bude záležať od prístupu policajta. Ak uzná, že ste v poriadku, je v poriadku dôvod jazdy, tak vás nechá bez pokuty.
Je možné, že ja pokutu dostanem už len preto, že to bude riešiť okres. Ak to tak bude, budem sa brániť.

Ak nemusíte, za volant nesadajte.
Ak musíte, tak naozaj opatrne a po zvážení si, všetkých následkov. Ale hlavne opatrne a s predvídaním reakcií iných.
Aj iní, môžu urobiť chybu.

P.S.: Príhoda známeho: Jeho vodič mal nehodu. Auto idúce pred ním, kľudnou jazdou, začalo pomaličky prechádzať na ľavú polovicu cesty. V dedine, v pokojnej premávke. Jeho vodič teda predpokladal, že pán bude odbočovať vľavo a jednoducho nedal smerovku. Tak začal predbiehací manéver (obchádzanie) zprava.
Auto zrazu začalo odbočovať prudko doprava. Rovnako bez smeroviek.
V snahe vyhnúť sa zrážke, a ochrániť život a zdravie vodiča pred ním, to jeho vodič zapikoval do plota. Policajti prišli a dostal pokutu. Za nedodržanie vzdialenosti (odstupu).
V realite bol vodič prvého vozidla po porážke, so zníženou schopnosťou viesť MV a riadil vozidlo jednou rukou. Preto absentovali smerovky. Jednoducho si nadišiel a stočil. Ale to neriešil nikto.
Podľa mňa VP mať nemal.
A možno (naozaj len možno) mal dotyčný stále VO, pretože ešte neprišiel jeho čas na pravidelnú prehliadku. Ani jeho "obvodný" teda neporušil zákon a svoje povinnosti. Ďalšia diera v zákone.

SkryťVypnúť reklamu


Život je úžasný scenárista.
Ale zákony by sa mali meniť podľa praxe. Podľa reality. Reality života.

Ako budem riešený, o tom nabudúce.

Rastislav Čurma

Rastislav Čurma

Bloger 
  • Počet článkov:  130
  •  | 
  • Páči sa:  118x

Bez ohľadu na to, koľko chýb urobíte a ako rýchlo dosiahnete cieľ, ste na kilometre ďaleko pred tými, ktorí neurobia absolútne nič. Myslím, teda som. Zoznam autorových rubrík:  doprava, nákladná a ináveselo i vážne z kabíny slonaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

66 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

739 článkov
SkryťZatvoriť reklamu