Firma XY z B.Bystrice sa rozhodla, že jej vodiči budú "zamestnaní" na živnosť. Zamestnaní v úvodzovkách, pretože defacto zamestnancami sú. Nič sa pre nich nezmenilo. Tak dá vodičovi vybrať. "Na živnosť" alebo NIČ. Sladké rečičky, že sa vlastne nič nezmení, akurát budú faktúrovať svoju prácu, a ich "zamestnávateľ" im to preplatí aj s odvodmi, sú len sladkými rečičkami. MENÍ SA VŠETKO!!!
1. OBCHODNO PRÁVNY VZŤAH
V prvom rade sa pracovno právny vzťah vodiča zamestnaného v spoločnosti, mení na obchodnoprávny vzťah. Vodič živnostník je vlastne firmou vo firme.
-takže žiadne odbory, ktoré by hájili jeho záujmy
-žiadne nároky na ušlú mzdu - vzťahy už riadi Obchodný zákonník a nie Zákonník práce
-všetky povinnosti zostávajú a vodič (napríklad sankcie od jednotlivých inštitúcii) hradí zo svojich (napríklad kontrola IP a porušenia max doby práce)
- pri prípadnej škode nezodpovedá za škodu do výšky 3-násobku platu, ale zodpovedá za celú škodu
- zo živnosti ručí celým svojim majetkom
2. MANDÁTNA ZMLUVA
Väčšina týchto "vzťahov" je dokladovaná práve týmto typom zmluvy. Tu by bol na zváženie určite fakt, že pri vzniku a prevádzkovaní dopravy sú potrebné napríklad takéto náležitosti:
-Odborná spôsobilosť
pre získanie odbornej spôsobilosti je potrebné vykonať skúšku z týchto oblastí
A) Občianske právo
B) Obchodne právo
C) Sociálne právo
D) Daňové právo
E) Obchodné a finančné riadenie podniku
F) Prístup na trh
G) Technické normy a technické aspekty prevádzky
H) Bezpečnosť na cestách
Čo z toho musí splniť vodič vykonávajúci DE FACTO TO ISTÉ? NIČ
-Finančná spôsobilosť
- bezúhonnosť.
3.ZODPOVEDNOSŤ ZA ŠKODY:
Ako som už písal pri využívaní "živnostníka" je celý vzťah založený na Obchodnom zákonníku. Teda je napríklad možné, že ak vodič havaruje (a prežije) tak si majiteľ firmy uplatní celú škodu. A nakoľko pri živnosti ručí vodič celým svojim majetkom, môže prísť o všetko. Možnosti zamestnávateľa sú nekonečné. Ako zamestnanec ručíte 3- násobkom mzdy. Ako živnostník, celým svojím majetkom.
Alebo nejaké to poškodenie tovaru. Ako sa poisťovňa postaví k tomu, že poistený je dopravca (majiteľ kamiónu) a kamión šoféruje "iná firma"? Viem, že sa to dá odstrániť samostatnou poistkou zodpovednosti za škodu. Ale koľko vodičov jazdiacich na živnosť ju má? Pri zakladaní dopravy je to dopravca povinný mať. Vodič živnostník nie.
4. SOCIÁLNE PREDPISY
Zabudnite na zodpovednosť zamestnávateľa za to, že vodič pracuje 280h mesačne. Zodpovedá za to sám. Prípadné porušenia ES 561/2007, Zákonníka práce... Všetko znáša vodič ako samostatný podnikateľský subjekt. Takže ak prekročí napríklad ustanovenia zákona 462/2007 o max dĺžke pracovného času počas troch mesiacov...a kontrola IP to objaví, pokutu si hradí sám
5. MZDA
Realita je taká, že v súčasnosti sú takmer všetci vodiči vyplácaní od odjazdeného kilometra.
Nepovoľujú to zákony SR, ZAKAZUJÚ to nariadenia a smernice EU. Malo by sa týmto predchádzať tomu, aby vodič obchádzal ako vnútroštátne, tak aj medzinárodné predpisy.
Na mandátnej zmluve je to už normálne. Sadzba za km, znížené stravné....
S prevádzkovaním adrenalínu v podobe živnosti za volantom sú spojené ďalšie problémy.A výkon povolania vodiča je komplikovaný už tak dosť. Domáce zákony, zákony a predpisy EU. Osobne by som si to ešte viac nekomplikoval aj Obchodným zákonníkom. A to už nespomínam možnosť, že slovenský vodič vykonáva na živnosť svoju prácu v zahraničnej firme. Tam sa to komplikuje ešte viac medzinárodným právom, posúdením daňovej rezidencie.....
Ale to snáď nabudúce.
Týmto blogom nechcem odradzovať prípadných záujemcov o jazdenie na živnosť. Len im chcem zdôrazniť, že za plotom nemusí byť tráva zelenšia. A bude neskoro sa vyhovárať na to, že mandátnu (alebo iný typ zmluvy) nepodpísali v dobrej viere. A aby si poriadne prečítali to, čo podpisujú, pretože zodpovednosť, ktorú majú na svojich pleciach ako zamestnanci, sa ešte znásobí zodpovednosťou, ktorú ponesú ako živnostníci.