Vianočné obdobie prinesie aj zvýšený výskyt falošných zbierok

V posledných rokoch sa nám na Slovensku rozmohol nepekný fenomén falošných verejných zbierok organizovaných rôznymi podvodníkmi a pochybnými združeniami parazitujúcimi na ľudskom nešťastí. Zaznamenané už boli falošné zbierky na zdravotne a mentálne postihnutých, deti s motorickými poruchami či detské domovy. Avšak najčastejšie ide o zbierky na onkologicky choré deti, hoci ani jedno z troch slovenských detských onkologických centier nikdy žiadne takéto zbierky neorganizuje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Nezisková organizácia, ktorá na tieto nekalé praktiky dopláca najviac je renomovaná organizácia Liga proti rakovine, ktorej dobré meno sa snažia podvodníci celoročne zneužívať, hoci tá organizuje iba jednu zbierku ročne a to známy aprílový Deň narcisov. Výskyt falošných zbierok má, žiaľ, rastúcu tendenciu a práve v predvianočnom období, keď sú ľudia ochotnejší darovať, je možné očakávať ich ďalší nárast hlavne vo väčších slovenských mestách. Podvodníci používajú čoraz sofistikovanejšie metódy – zakladajú si združenia, používajú pozmenené logá známych neziskových organizácií, disponujú povoleniami na verejnú zbierku, dokonca sa objavujú už aj v priestoroch obchodných centier, kde ich manažment pustil v dobrej viere, že takto podporia charitu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jednou z hlavných príčin tohto neutešeného stavu je bezzubý zákon o verejných zbierkach, ktorý je starý takmer 40 rokov – podľa neho totiž subjekt, pre ktorý organizácia peniaze zbiera nemusí o tejto zbierke vedieť a dať k nej súhlas (!!). Neziskové organizácie v spolupráci s Ministerstvom vnútra síce pracujú na jeho novelizácii, ale do konca roka ju nemožno očakávať, preto na záver niekoľko rád, ako prispieť a nenaletieť pritom podvodníkom. Vyhýbajte sa organizáciám, ktoré ako kontaktnú adresu uvádzajú P.O.BOX, ktoré zbierajú na niekoľko rozličných účelov naraz, nemajú webstránku a ich „pracovníci“ nevedia dôveryhodne poskytnúť informácie o činnosti, nedajú vám žiadny informačný materiál. Ak vaše pochybnosti o pravosti zbierky pretrvávajú, ale radi by ste podporili dobrú vec, podporte organizáciu zaslaním príspevku priamo na bankový účet, prostredníctvom darcovskej SMS alebo niektorého z darcovských portálov na internete (napr. www.dakujeme.sme.sk).

SkryťVypnúť reklamu

Katarína Bartovičová

Tento článok v skrátenej verzii vyšiel pôvodne v denníku Pravda (príloha OSA), 27. októbra 2012.

ďakujeme.sme.sk

ďakujeme.sme.sk

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Blog prvého a najväčšieho darcovského portálu na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  Ďakujeme.sme.skPozvánkyPríbehy so šťastným koncomNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu