
Na teste sa mi páči jednoduchosť. K jeho vykonaniu nepotrebujete záznam tepovej frekvencie, a tým pádom aj nejaký ten športtester (ako napr. pri Conconiho teste). A už vôbec nie pichať si do ušného laloka a zisťovať stav svojho laktátu v krvi (vraj užitočné sledovať pri bežeckých tréningoch). A kde by na to v dnešných krutých časoch človek, no napr. chudobný študent VŠ ako ja (hehe), vzal. Vidím ho skôr ako test pre ľudí, čo si rekreačne zabehajú, bicyklujú, cvičia aerobic, v posilňovni, či zahrajú squash alebo futbal. A chcú si zmerať, ako na tom sú.
Stačia nám 2 veci:
- stopky dostupné v takmer každom mobile dokonca s možnosťou merania časového rozdielu a zaznamenaním času jednotlivých úsekov,
- ihrisko, bežeckú dráhu alebo akýkoľvek úsek hoci aj poľnej cesty, ktorého vzdialenosť je nám známa, aby sme mohli zmerať tú celkovú.
Ideálna je ešte spoločnosť bežeckého partnera menom Ľuba, ktorý nám to bude merať a vykrikovať čas. Ale môže mať aj iné meno. A je to nepovinné.


Samotný test spočíva v zabehnutí čo najväčšej vzdialenosti počas 12 minút čo najrýchlejším, no po celý čas udržateľným, tempom. Beží sa v rovinatom teréne. Po zabehnutí zmeriame celkovú vzdialenosť a porovnáme s tabuľkami s ohľadom na vek, pohlavie. Dostaneme tak slovné pomenovanie našej zdatnosti. A to je všetko.
Existuje viacero typov tabuliek. Napr.:

Alebo:


Odporúčala by som použiť radšej druhú a tretiu ako prvú tabuľku. Keď som totiž priemer, v prvej tabuľke sú predo mnou aj za mnou DVA stupne. Ale v tretej tabuľke sú predo mnou 2 stupne (veľmi dobrý, vynikajúci), ale za mnou až TRI (prijateľný, slabý, veľmi slabý). Človek má potom lepší pocit. To je ako byť druhý z 10 a druhý z 20.


Časy sa dajú pekne zaznamenať do tabuľky. Pozrime sa na Ľubine výsledky vpravo. Keď použijem neuveriteľne zložité štatisticko-matematické metódy s ohľadom na množstvo vplývajúcich faktorov (skrátka žiadne pripočítanie minúty a päť sekúnd za každým okruhom), dostávam 17:75.96 min. Je to čas, za ktorý by Ľuba odbehla k dnešnému dňu 4200 m. Keď sa pozriem na výsledky minuloročného minimaratónu (4200 m) v Košiciach v rámci MMM 2008, je to čas do prvej päťky. Nemám tam započítaný záverečný šprint, ani... Teda zhruba, no.
Táto dvanásťminútovka sa údajne beháva aj na telesnej výchove v niektorých školách, dozvedám sa neskôr. Vari len ja som ju objavila nedávno?! Dá sa tu pekne sledovať vývoj kondície. Keď je napr. niekto priemer ako ja a o 3 týždne by zabehol o 500 m viac, musí to byť fajn pocit. Hoci zabehnutú vzdialenosť by sme si mohli kľudne odstopovať aj na 7 min a porovnať, ale to by už neznelo tak dobre. Tak ako Cooperov test.
Aha a dovidenia v bežeckom na trati alebo v nebežeckom pri trati na Medzinárodnom maratóne mieru v našej metropole východu.