Korene obezity hľadajme v detstve

Písmo: A- | A+

Všetko ľudské utrpenie pochádza z piatich základných zranení získaných v detstve. Zoznámte sa so zranením Poníženia získanom cca v treťom roku života

Pri prežívaní emočného zranenia trpí celá bytosť a začíname používať masky – snažíme sa skryť nevyriešené pred sebou i pred inými. Toto tajnostkárstvo je istou formou zrady. Masky sa vyvíjajú v závislosti na stupni zranenia. Maska je typ osobnosti s charakterom jej vlastným, vzniká mnoho presvedčení a tie majú vplyv na vnútorné postoje a chovanie človeka. Masku si dávame ak sa chceme chrániť. Pri množstve situácií si myslíme, že sme odmietaní, opustení, zradení, ponížení a že sa nám deje krivda. V skutočnosti je za každým zranením ego nahovárajúce výčitky iným a hľadáme vinníka, niekedy sa sami považujeme za vinníka, čo je tiež iluzórne. Vinníci nikde nie sú, sú len trpiaci. Ak je náš pohľad súcitný, situácie a ľudia sa začínajú meniť. Masky sa dajú poznať u malých detí a u dospelých typom postavy. Prvou reakciou zistenia ťažko stráviteľného problému je väčšinou popieranie, neskôr hnev a až potom sme pripravení čeliť realite, čo je začiatok uzdravenia. Nikdy nebudeme sami sebou ak za seba nechávame jednať masku, tým sa len vyhýbame utrpeniu. Liečenie trvá dlhšie. Vždy však pozorujme svoje telo, to je najlepším a jediným ukazovateľom postupe v liečení.

Netvrdím, že je nutné viniť rodiča, najčastejšie toho, ktorý nás kŕmil, hoci pochopenie je rovnako dôležité ako úprava stravy a výdaj kalórií. Preto sa usmievam nad certifikátmi nutričných poradcov z rýchlych kurzov a vnímam ich ako bojovníkov usekávajúcich hlavy hydry. Jedine komplexné riešenie problému obezity je správne, či sa to už niekomu páči alebo nie.

Zoznámte sa s emočným zranením, zodpovedným za obezitu:

PONÍŽENIE – MASOCHISTICKÝ TYP

Vznik poranenia: Od 1 do 3-ieho roku života s rodičom, ktorý sa staral o jeho fyzický vývoj, väčšinou matkou. Nedostatok slobody, cíti sa ponížený rodičovskou kontrolou, neskôr mu do života vchádzajú osoby, ktoré ho ponižujú a kontrolujú.

Telo: Tlsté, zaguľatené, krátky pás, hrubý a vydutý krk, napätie v krku a hrdle, v čeľustiach a panve. Okrúhla, úprimná tvár.

Oči: Veľké, guľaté, doširoka otvorené a nevinné ako oči dieťaťa. Hlas: Predstiera v ňom city, aby bol zaujímavý. Tanec: má ho veľmi rád a slúži mu k vyjadreniu zmyselnosti. Tancuje pre radosť z pohybu. Auto: vyberie si malé autíčko, kde je celý stiesnený Sed: Sadá si so skríženými nohami a väčšinou na nevyhovujúcu stoličku a potom pôsobí nespokojne.

Klam ega: presviedča sám seba, že všetko čo robí pre iných, mu spôsobuje potešenie a že pritom načúva svojim potrebám. Dokáže sa majstrovsky pretvarovať keď hovorí a v duchu si nahovára, že je všetko v poriadku a keď si nachádza ospravedlnenia pre situácie a osoby, ktoré ho ponižujú.

Slovník: „Byť niečoho hoden, byť nehodný čohosi, malý, tučný....“

Charakter: Často sa hanbí za seba alebo iných, má strach, že sa iní budú za neho hanbiť. Nerád chodí rýchlo, pozná svoje potreby, no nepočúva ich. Príliš veľa na seba naberá, kontroluje sa, aby sa vyhol hanbe. Považuje sa na nečistého, bez srdca, za oplzlého, či menejcenného v porovnaní s inými. Stotožňuje sa s problémami iných. Zariadi sa tak, aby nebol slobodný (slobodný je u neho neobmedzený). Strata obmedzenia je u neho strach z presiahnutia hraníc, hrá si na materský typ, je precitlivelý. Trestá sám seba s presvedčením, že trestá iných. Chce si zachovať dôstojnosť, prežíva znechutenie, trpí studom v sexe, no súčasne je zmyselný, no sexuálne potreby nepočúva. Nedostatky si kompenzuje jedlom, ktoré je pre neho odmenou.

Strach: Sloboda – neverí si a necíti sa slobodný pre množstvo obmedzenia a povinností, ktoré si sám vytvára. Jeho blízki ho majú za veľmi slobodného, lebo si vždy nájde čas pre to, na čo sa rozhodol. Z rozhodnutiami nečaká na iných. Hoci mu to, čo si vybral, bráni vo voľnosti, v očiach iných má potrebnú slobodu rozhodovať sa inak, keby chcel. Jeho doširoka otvorené oči ukazujú jeho veľký záujem o všetko okolo a túžbu získavať čo najviac skúseností.

Stravovanie: Má rád tučné jedlá, čokoládu. Jedlo hlce ako bulimik alebo jedáva menšie porcie, no často. Má strach, stud jesť sladkosti pred inými.

Možné choroby: Chrbát, ramená, krk, angíny, zápal hrtanu, dychové problémy, nohy, chodidlá, kŕčové žily, podvrtnutia, zlomeniny, pečeň, štítna žľaza, svrbenie kože, hypoglykémia, cukrovka, srdce.

Plusy: Odvážny človek, dobrodružná povaha, nadaný s mnohými schopnosťami vo všetkých možných odboroch. Pozná a cíti svoje potreby, je citlivý i k potrebám iných, schopný rešpektovať aj ich slobodu. Skvelý sprostredkovateľ pokoja a vyjednávač mieru, vie zmierniť dramatické situácie. Žoviálny miluje zábavu, dokáže potešiť iných, je úslužný. Má organizačný talent, dokáže sa dobre zorientovať v tom, na čo má talent. Zmyselný, vie si vychutnať rozkoš v sexe. Je dôstojný a vyžaruje z neho hrdosť.

Liečenie: Zranenia sa začínajú liečiť, ak si človek urobí čas na zrevidovanie svojich potrieb skôr ako iným na všetko kývne. Naloží si potom oveľa menej ťažkostí a bude sa cítiť slobodnejšie. Nech si prestáva pre seba tvoriť hranice. Nech o čosi pokojne požiada bez pocitu, že iného vyrušuje či obmedzuje. 

Pozor!!! Zranenia sa vyživujú ak sa človek pred iným poníži, ak sa ponižujúcim spôsobom porovnáva s inými a keď sa obviňuje, že je tučný, nedokonalý, bez vôle, prospechár a pod. Ponižuje sa nosením oblečenia, ktoré ho znevýhodňuje a jeho znečisťovaním. Trápi i svoje telo množstvom jedla, ktoré telo potom musí zložito tráviť a vstrebávať. Trápi seba samého i tým, že na seba berie zodpovednosť iných, čo ho pripravuje o voľnosť a o svoj čas.

Skryť Zatvoriť reklamu