NHL - Prestupová uzávierka a Slováci

Písmo: A- | A+

Národná Hokejová Liga absolvovala svoj ďalší týždeň. Možno sa niektorí z Vás pýtajú, prečo píšem s takým oneskorením a iným zameraním.. Hlavným dôvodom bola každoročná ,dlho očakávaná, udalosť - Trade Deadline resp. koniec prestupového obdobia, čo sa ,či už priamo alebo len okrajovo, dotýkalo aj slovenských hráčov.

S možnou výmenou / prestupom do iného tímu sa skloňovali mená viacerých slovenských hráčov.

Najhorúcenjším kandidátom na výmenu bol bez debaty Andrej Sekera. Andrej sa nedohodol s vedením Caroliny na podmienkach novej zmluvy, a preto bolo jasné, že Seky sezónu v Caroline nedohrá. Myslím si, že Andrej možno aj zámerne zvýšil svoje požiadavky s jasným cieľom opustiť trápiacu sa Carolinu a pripojiť sa k tímu s väčším potenciálom na zisk Stanley Cupu. Treba priznať, že Carolina ten potenciál nemá a najbližších pár sezón ani mať nebude. O Sekyho zápasilo hneď niekoľko tímov a neboli to len tak hoci aké tímy - Detroit Red Wings, New York Rangers, LA Kings či Dallas Stars. Voľba padla na minuloročného šampióna z Los Angeles, čo pre slovenského beka vytvára výraznú šancu na účasť v play-off a samotné boje o Stanley Cup. Čerešničkou na torte tohto prestupu je, že sa Sekera stretne v jednom tíme spolu s Mariánom Gáboríkom. 

Prečo vlastne LA Kings? Dôvod je jasný. Začiatkom sezóny prišli defenzívne rady Los Angeles o mladého perspektívneho obrancu ,Vjačeslava Voynova, od ktorého si do budúcna veľa sľubovali. Vjačeslav však neskrotil svoj ruský temperament, čo vyústilo v domáce násilie, suspendáciu zo strany vedenia klubu a opletačky po súdoch. Kto vie, možno to dotiahne až za mreže. Táto nepríjemná kauza vytvorila priestor a potrebu doplniť kvalitného všestranného obrancu. Voľba kráľov z Los Angeles bola jasná - Andrej Sekera. 

Andrejovi po sezóne vyprší zmluva, takže závisí len od neho a jeho výkonov či si zaistí budúcnosť práve pri Los Angeles. Môj názor je, že ak Andrej príde s rozumnými a akceptovateľnými podmienkami novej zmluvy, tak hráčom Kings určite zostane. V opačnom prípade by sa zaradil na trh voľných hráčov.

Pred prestupovou uzávierkou prišlo vedenie Buffala Sabers s informáciou, že sa chcú pokúsiť vymeniť slovenského zadáka Andreja Meszároša. Mesz sa však trápi. Trápenie sa začalo vysedávaním v hľadisku ešte z čias Philadelphie Fylers. Ponúknutá šanca v Bostone Bruins vyšla tiež nazmar a Meszároš zakotvil v spomínanom Buffale, kde podáva podpriemerné výkony. Svoj podiel na tom má určite aj celková kvalita mužstva a spolu s úpadkom formy, a neprimeraným platovým ohodnotením, nebol Meszároš žiadaným artiklom na prestupovom trhu. Zostáva naďalej hráčom Buffala, kde mu po skončení aktuálne sezóny končí zmluva. Ťažko povedať kam nevyspytateľný kolotoč NHL zaveje, no mojím názorom je Európa, teda koniec Andrejovej zámorskej púte a nový začiatok na európskej hokejovej scéne. Nechám sa ale prekvapiť. 

Tomáš Kopecký bol tretím Slovákom, ktorého meno sa zvučnejšie spájalo s možnou výmenou. Už od minulej sezóny si Tomáš prechádza určitou krízou. Svoj podiel na tom nesie určite aj otras mozgu, ktorý ho minulý rok vyradil takmer z polovice zápasov sezóny. Kríza sa preniesla aj do nového ročníka, v ktorom je Tomášových gólov a asistencií ako šafránu. Nastupuje prevažne vo štvrtej formácii, ba dokonca sa objavil na tribúne iba ako zdravý náhradník. Kopeckému by podľa mňa veľmi prospela zmena prostredia a nová motivácia. Florida nie je zrovna hokejovým mestom, čomu svedčí aj podpriemerná divácka návštevnosť. Nové prostredie, nový impulz a nová motivácia by mohli z Tomáša spraviť opäť kvalitného, aspoň priemerne bodujúceho, útočníka. Pred prestupovou uzávierkou sa však Kopec výmeny do iného tímu nedočkal. Nebol zrovna najväčším lákadlom pre ostatné tímy. Po skončení aktuálnej sezóny Tomášovi vyprší zmluva, a preto je myslím možné, že do novej sezóny si nájde Kopec nového zamestnávateľa. Všetko ale odvinie až od rokovaní s vedením Panthers.

Skryť Zatvoriť reklamu