Quo vadis, vysoké školstvo? Profesori a docenti.

Profesori a docenti vysokých škôl by mali byť zárukou kvalitnej vedy a vzdelávania. Je to vždy tak?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Profesori a docenti sú na Slovensku garantmi vysokoškolských študijných odborov a malo by preto ísť o špičkových vedcov a vysokoškolských pedagógov. Pri posudzovaní vedeckej a odbornej úrovne nových kandidátov na profesorov a docentov sa musí preukázať ich vedecká kvalita. Musia predkladať  zoznamy svojich najvýznamnejších publikácií. Najhodnotnejšími by mali byť, mimo iného, tzv. trojáčkové AAA vedecké monografie vydané v zahraničných vydavateľstvách.

Inaugurovaný profesor alebo habilitovaný docent na jednej slovenskej vysokej škole môže byť následne garantom študijného odboru na akejkoľvek inej slovenskej verejnej alebo súkromnej vysokej škole. 

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poďme k jednej novodobej slovenskej rozprávke. V jednom menšom slovenskom meste je jedna vysoká škola, ktorá má sotva 500 študentov denného štúdia. Napriek tomuto malému počtu študentov, však táto škola má právo habilitačných a inauguračných konaní v obore didaktika. Za posledné necelé dva roky bolo na tejto škole realizovaných  približne 25 habilitačných alebo inauguračných konaní.

Čo by z toho malo vyplývať? Malo by sa jednať o špičkovú vedeckú a vzdelávaciu inštitúciu, kde rektor tejto školy môže menovať docentov a predkladať ministrovi školstva návrhy na menovanie vysokoškolských profesorov, ktorí následne môžu vychovávať nových učiteľov na všetkých slovenských verejných a súkromných vysokých školách a univerzitách.

Skryť Vypnúť reklamu

Táto rozprávka sa však trochu kazí, keď sa zistí, že veľmi veľká časť inaugurovaných profesorov a habilitovaných docentov na tejto vysokej škole mala svoje najvýznamnejšie práce síce formálne vydané v zahraničnom vydavateľstve, ktorého však obaja výkonní riaditelia sú Slováci majúci veľmi úzke prepojenie na túto vysokú školu. Ešte viac sa to stáva zaujímavým, keď sa zistí, že na veľmi strohom webe tohto zahraničného vydavateľstva sú uvedené vydané monografie defacto výlučne slovenských autorov. U značnej časti sú taktiež jasné väzby na danú vysokú školu. Dokonca aj sám výkonný riaditeľ si vo svojom vydavateľstve vydal niekoľko monografií.

Skryť Vypnúť reklamu

Zdá sa, že kruh sa uzavrel. Rozprávka o síce malej a podľa počtu habilitácii a inaugurácií údajne špičkovej slovenskej vysokej škole nemusí mať pre Slovensko  a vysokoškolské vzdelávanie dobrý koniec. Nie je to tiež obraz kvality slovenského vysokého školstva, či skôr jeho zaostávania?

Daniel Macko

Daniel Macko

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  6x

manažér a konzultant; bývalý vysokoškolský učiteľ a vedec, ktorý má však k vysokým školám stále blízko; pôvodným vzdelaním a povolaním fyzik Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu