Washington D.C., New York a Toronto - 1. časť

Washington D.C., New York, Niagarské vodopády a Toronto za dvanásť dní.

Washington D.C., New York a Toronto - 1. časť
(Zdroj: D. Michlik)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Po absolvovaní cesty po západnom pobreží USA v roku 2019 sa mi tento rok podarilo dostať aj na východ. Cieľovými mestami boli Washington D.C., New York, Niagara Falls - americká aj kanadská časť, a na záver sme si odskočili aj do Toronta.

Prileteli sme v piatok večer na letisko Baltimore/Washington International Thurgood Marshall Airport, odkiaľ nás free shuttle odviezol na železničnú stanicu BWI Marshall Rail Station. Z tejto stanice premávajú vlaky MARCAmtrak do Washingtonu na Union Station. Lístok na Amtrak si zakúpite v pokladni na stanici a na MARC v automate. MARC je lacnejší a cesta trvá cca. 40 minút.  Na druhej strane cesta Amtrak-om je rýchlejšia (21-27 minút) a frekvencia spojov je vyššia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z Union station sme sa pobrali na ubytovanie, ktoré sme našli cez Airbnb. Pred stanicou v parku sme však zažili šok z množstva potkanov, ktoré pobehovali po chodníkoch, trávniku a vôbec sa nebáli ľudí. Ako sme neskôr zistili, problém s potkanmi sa týkal nielen celého Washingtonu, ale aj New Yorku a ďalších severoamerických miest. Večerná prechádzka na ubytovanie nám však priniesla nielen takéto dosť negatívne prekvapenia, ale aj výhľady na pekne vysvietené dominanty hlavného mesta ako sú Kapitol či Washingtonov monument.

Prvý deň poznávania Washingtonu sme začali návštevou rybieho trhu The Municipal Fish Market, ktorý ponúka čerstvé surové alebo tepelne spracované morské produkty. Po tomto kulinárskom zážitku sme vyrazili k Washingtonovmu monumentu, odtiaľ pokračovali ku Kapitolu a okolo Fordovho divadla k Bielemu domu, sídlu prezidenta USA. Ten sme si pozreli z diaľky spoza plota a zátarás (bližšie sa dá dostať zo zadnej strany) a pobrali sa na National mall, kde sa nachádzajú mnohé múzeá, pamätníky a monumenty. Spomeniem tie, ktoré sa nám páčili najviac – pamätníky prezidentov A. Lincolna a F. D. Roosevelta, pamätníky 2. svetovej a kórejskej vojny, memoriál M. Luthera Kinga Jr. Deň sme zakončili návštevou Georgetownu, najstaršej časti Washingtonu.

SkryťVypnúť reklamu

Kapitol
Kapitol (zdroj: D. Michlik)

Pamätník 2. svetovej vojny s Washingtonovým monumentom v pozadí
Pamätník 2. svetovej vojny s Washingtonovým monumentom v pozadí (zdroj: D. Michlik)

Pamätník kórejských vojnových veteránov
Pamätník kórejských vojnových veteránov (zdroj: D. Michlik)

Na druhý deň sa pokazilo počasie a tak sme ho z väčšej časti strávili v múzeách. Tie sú vo Washingtone bezplatné, do niektorých je však potrebné si zarezervovať lístky na určitú hodinu. Najprv sme navštívili National Museum of the American Indian venované histórii a kultúre pôvodných obyvateľov Ameriky. Tu nebola potrebná žiadna rezervácia. To však už neplatí o National Air and Space Museum, kde vás bez rezervácie nepustia. V tomto múzeu nájdete všetko o histórii letectva a kozmonautiky počnúc modelmi prvých lietajúcich strojov až po lunárne moduly. Určite stojí za návštevu, my sme v ňom strávili viac času, ako sme predpokladali, takže návštevu National Museum of Natural History sme si nechali až na ďalší deň pred odchodom z Washingtonu. Keďže počasie večer bolo stále daždivé, nastúpili sme na autobus DC Circulator, ktorý nás za 1 USD odviezol cez National mall k Jeffersonovmu pamätníku.

SkryťVypnúť reklamu

Posledný deň vo Washingtone sme začali pri Pentagone návštevou The National 9/11 Pentagon Memorial venovaný 184 obetiam, ktoré zahynuli po náraze uneseného lietadla do budovy Ministerstva obrany. Odtiaľ sme sa vybrali na Arlingtonský cintorín, kde sme sa zastavili pri hroboch Johna F. Kennedyho a jeho rodiny, či takisto zopodiaľ sledovali práve prebiehajúci vojenský pohreb. Pred odchodom do New Yorku nám ešte ostal čas na Národné prírodovedné múzeum.

Arlingtonský národný cintorín
Arlingtonský národný cintorín (zdroj: D. Michlik)

Hrob Johna F. Kennedyho a jeho manželky
Hrob Johna F. Kennedyho a jeho manželky (zdroj: D. Michlik)

Na presun do New Yorku a neskôr na Niagara Falls či do Toronta sme zvolili autobusy, konkrétne Flixbus, ktoré sú relatívne lacné, rýchle a pohodlné. Do NY sme prišli až večer, takže objavovanie mesta sme si nechali až na ďalšie ráno. Prvou zastávkou bolo hlučné a preplnené Times Square s otravnými predajcami čačiek a postavičkami v kostýmoch filmových rozprávkových bytostí. Nasledovali zastávky v Rockefeller Centre, St. Patrick Cathedral, Central Station, slávne mrakodrapy Chrysler Building a Empire State Building. Chceli sme sa ísť pozrieť aj do sídla OSN, ale práve tam prebiehalo zasadanie Valného zhromaždenia OSN, takže celé okolie bolo pre verejnosť zatvorené. Prvý večer sme využili na návštevu muzikálu Moulin Rouge na slávnej Broadway. Ešte pred jeho začiatkom sme si pochutili na morských plodoch v reštaurácii Bubba Gump Shrimp Company inšpirovanej filmom Forrest Gump. Samotný muzikál bol vynikajúci, spevácke a herecké výkony ďaleko predčili naše očakávania.

SkryťVypnúť reklamu

Times Square
Times Square (zdroj: D. Michlik)

Chrysler Building
Chrysler Building (zdroj: D. Michlik)

Empire State Building
Empire State Building (zdroj: D. Michlik)

Ráno nás čakal bližší pohľad na najznámejšiu a najslávnejšiu sochu Ameriky -  Sochu slobody. Pôvodne sme zamýšľali navštíviť sochu zblízka a vyjsť na vyhliadku v jej korune, ale táto možnosť bola už niekoľko týždňov dopredu vypredaná (lístky zakúpite tu). A tak sme využili alternatívu a tou bol trajekt na Staten Island (časy jázd nájdete na tomto linku), ktorý je zadarmo a pri svojej plavbe prechádza okolo Sochy slobody. Po nalodení ostaňte na pravej strane lode a Sochu slobody spolu s panorámou Manhattanu budete mať ako na dlani. Po príchode na Staten Island môžete hneď nastúpiť na spiatočný trajekt. Po návrate na Manhattan sme sa vydali na Wall street. Samozrejme sme nevynechali slávnu sochu zúriaceho býka, zastavili sa v Trinity Church či pri budove newyorskej burzy. Z finančného dištriktu to nie je ďaleko na Brooklynsky most, cez ktorý vedie promenáda pre peších. Z mosta ale aj samotného Brooklynu je pekný výhľad na dolný Manhattan. Západ Slnka a nočný New York sme si pozreli z One World Observatory, najvyššej budovy mesta. V jej blízkosti na mieste bývalých „Dvojičiek“ sa nachádzajú pamätník The National September 11 Memorial a múzeum venované teroristickým útokom z 11. septembra 2001. Najnovším prírastkom v tejto časti mesta je futuristicky pôsobiaca stanica a obchodné centrum Oculus slávneho španielskeho architekta Santiaga Calatravu.

Socha slobody
Socha slobody (zdroj: D. Michlik)

Manhattan a Brooklyn Bridge
Manhattan a Brooklyn Bridge (zdroj: D. Michlik)

Výhľad z One World Centre
Výhľad z One World Centre (zdroj: D. Michlik)

Oculus
Oculus (zdroj: D. Michlik)
Daniel Michlik

Daniel Michlik

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  30x

Mladý človek, ktorý rád cestuje a zaujíma sa o politické a spoločenské dianie nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu