Rasizmus v Británii rastie, u nás podľa polície výrazne klesol

Minister Kaliňák mal nepresné informácie, keď na tlačovke k poklesu kriminality hovoril, že "extrémizmus" v štatistike za posledné obdobie rastie. Minimálne čo sa týka roku 2009 podľa štatistiky policajného prezídia výrazne klesol. Mimovládne združenie Ľudia proti rasizmu tvrdí, že štatistika celkom neodzrkadľuje reálny stav. Trendom sa navyše stáva cyber hate (nenávisť v kyber priestore) - ako huby po daždi vznikajú proti rómske skupiny na sociálnych sieťach, najmä na Facebooku. Štatistika však takéto prípady šírenia rasovej nenávisti podľa polície neobsahuje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (54)

Kaliňák na tlačovke vychádzajúc z nepresných informácií (sám priznal, že presné čísla si nepamätá) povedal, že pri "extrémizme" stúpli. Vysvetlil to však tak, že polícia extrémizmus (presnejšie rasovo motivovanú trestnú činnosť - RMTČ) aktívnejšie rieši.

Faktom je, že tento argument (vyššie čísla = vyššia aktivita policajtov) použil server Security-Society.org v roku 2008, kedy v skutočnosti rasové útoky - verbálne či násilné - štatisticky dosiahli historické maximum od začiatku nového milénia. Informoval som o tom vlani vo februári.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minister Kaliňák z 24.2.2010:

((audio1))

Policajná štatistika za rok 2009 však hovorí o výraznom poklese RMTČ. Takmer o 40 percent.

Rok

Počet tr. činov

objasnenosť

mladiství

maloletí

2009*

132

68 (51,25%)

15

4

2008

213

132 (62 %)

39

11

2007

155

88 (56 %)

39

11

*v roku 2009 ide oproti roku 2008 o pokles o 38,02 percenta ( - 81 tr. činov).

Zdroj: Danilov.blog.sme.sk podľa údajov polície za posledné tri roky.

Ak teda už máme presné informácie o výraznom poklese RMTČ za rok 2009, znamená to teda, že policajti sa v uplynulom roku venovali "extrémizmu" menej alebo slabšie pán minister?

Kaliňák na tlačovke tento typ kriminality nazval latentným a sám povedal, že štatistika napr. pri drogovej tr. činnosti či extrémizme sa dá otáčať, ako to komu vyhovuje...

SkryťVypnúť reklamu

Server Security-Society.org v minulosti (2008) zverejnil analýzu, ktorá upozornila na problematickosť zbierania a hodnotenia údajov extrémizmu.

Klesol podiel mladistvých, maloletých ale aj objasnenosť

Objasnenosť je podľa aktuálnej štatistiky nižšia ako v rokoch 2008 a 2007. Pozitívom však je, že mladistvých či maloletých, ktorí spáchali RMTČ je menej oproti rokom 2008 aj 2007.

Kým v roku 2008 bolo násilných trestných činov v oblasti "extrémizmu" až 33, vlani to podľa štatistiky má byť len 16 tr. činov (§ 423, § 424 tr. zákona).

Výrazný pokles oproti roku 2008 podľa polície nastal aj pri trestných činoch proti ľudskosti (podpora a propagácia skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd podľa § 421, § 422 Trestného zákona). V roku 2008 ich zaznamenali policajti 178. V uplynulom roku to bolo len 112 prípadov (K poklesu prišlo napriek tomu, že k § 421, § 422 v trestnom zákone pritom pribudli aj písmená a, b, c platiace od 9/2009, hovoriace o trestoch za výrobu, rozširovanie a prechovávanie extrémistických materiálov).

SkryťVypnúť reklamu

Kým v roku 2008 hovorila policajná štatistika o dvoch ublíženiach na zdraví z dôvodu národnostnej, etnickej alebo rasovej nenávisti alebo nenávisti z dôvodu farby pleti, za rok 2009 nespomína ani jedno.

Rasová vražda sa podľa polície nestala ani v 2008 resp. 2009.

ĽPR: Štatistika nereflektuje realitu

Právnička občianskeho združenia Ľudia proti rasizmu Irena Bihariová tvrdí, že podľa zistení ĽPR počet trestných činov uvedených v policajnej štatistike za rok 2009 nekorešponduje s realitou a to z niekoľkých dôvodov. "Niektoré obete, ktoré nám ohlásia, že sa stali poškodenými trestným činom s rasovým motívom, nemajú vždy záujem, aby sa polícia zaoberala ich prípadom. Častokrát to odôvodňujú buď nedôverou v policajné vyšetrovanie, alebo obavou z pomsty zo strany páchateľov," povedala Bihariová.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia nevie odhadnúť, koľko obetí buď z jedného alebo druhého dôvodu RMTČ neohlási. „Toto je hypotetická otázka. Tak ako u všetkých trestných činov existuje určitá miera latencie, je možné predpokladať, že je tomu tak ako u tohto druhu trestnej činnosti. Úlohou PZ nie je robiť odhady miery latencie, to je skôr úloha vedeckých inštitúcií. Môžeme Vás ubezpečiť, že Policajný zbor sa zaoberá všetkými nahlásenými trestnými činmi, uviedla hovorkyňa policajného prezídia Andrea Polačiková. Policajný zbor podľa nej nerobí odhady a pri hodnotení bezpečnostnej situácie v SR vychádza z policajných štatistík.

Cyber hate na Facebooku

Ďalším z dôvodov, prečo štatistika neodzrkadľuje skutočný stav, je podľa Bihariovej rozširujúci sa fenomén cyberhate -  t.j. šírenia rasovej či etnickej nenávisti prostredníctvom sociálnych sietí na internete."Práve tento spôsob páchania rasovomotivovanych trestných činov sme v poslednej dobe zaznamenali s absolútne stúpajúcou tendenciou. Ide však častokrát o prípady, ktorých riešenie si vyžaduje spoluprácu aj s inými krajinami, ba dokonca niekedy presahuje možnosti polície. Preto tento typ akutálne dominujúcej kriminality štatistika nereflektuje," povedala Bihariová. Viac si môžete prečítať v stručnom rozhovore.

Nárast Cyber hate registruje aj polícia. V rámci RMTČ 2009 však podľa Polačikovej nebol zaznamenaný takýto trestný čin. "Pokiaľ ide o o sociálnu sieť Facebook, zaznamenali sme jej zvýšené aktivity v oblasti diskusných fór k rómskej problematike od augusta 2009. Trestný čin rozširovania extrémistických materiálov podľa § 422b Tr. zák. je účinný od septembra 2009. Do súčasnej doby nebol zaznamenaný takýto trestný čin na sociálnej sieti," povedala Polačiková.

V štatistikách nie sú vedené ani hate crimes, tzv. trestné činy z nenávisti - známe aj ako útoky pre iný politický názor či iné zmýšľanie, ktoré LPR zaznamenáva najmä pri atakoch neonacistov na iné subkultúry. "Štatistiky sa vedú len o tých útokoch, ktoré sú namierené proti záujmom chráneným Trestným zákonom," uviedla hovorkyňa policajného prezídia.

Polícia si výrazný pokles RMTČ v roku 2009 oproti roku 2008 vysvetľuje takto: „Za minulý rok došlo k poklesu vo väčšine oblastí trestnej činnosti. Sú však rôzne faktory, ktoré majú vplyv na rasovo-motivované trestné činy, napríklad od roku 2009 sú zriadené Oddelenia extrémizmu a mládeže na všetkých Krajských riaditeľstvách PZ a s tým súvisí aj aktivita polície, čiže monitorovanie, preventívne aktivity - napr. preventívne projekty: Nemaj trému z extrému, Správaj sa normálne, Vieme, že... ,súčinnosť s ostatnými zložkami PZ a operatívno-pátracia činnosť. Jeden z preventívnych prvkov je aj novela Trestného zákona."

Londýn hlási opak toho čo Bratislava



Pokles v roku 2009 je pomerne prekvapivý, keď uvážime, ako sa v uplynulom roku mobilizovali rôzne extrémistické, ultranacionalistické či NS (nacionálno-socialistické) zoskupenia. Vlani sa nimi organizovaných zhromaždení konalo takmer tridsať, samozrejme nemusí tam byť súvislosť, resp. automaticky aj RMTČ, keďže polícia tieto akcie väčšinou "bezpečnostne zabezpečovala."

Veľká Británia naopak hlási nárast rasovo motivovaných útokov. Ide predovšetkým o ataky na Rómov, moslimov a imigrantov. Informovala o tom Európska komisia proti rasizmu a intolerancii (ECRI) s odvolaním sa na údaje britskej vlády. V roku 2007 a 2008 tam zaznamenali 13 tisíc prípadov rasovej diskriminácie, kým v rokoch 2005 a 2006 menej ako 9 tisíc. Poľa ECRI zato nesú zodpovednosť aj médiá, najmä bulvárne, ktoré Rómov, migrantov či Moslimov pravidelne negatívne vykresľujú. Rasizmus podľa ECRI stúpol v Albánsku, Estónsku aj Rakúsku.

Sergej Danilov

Sergej Danilov

Bloger 
  • Počet článkov:  183
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Páči sa mi interakcia s vami a citát, že blogovanie je crackom novinára. Alebo novinársky crack?:-)POPULÁRNE ČLÁNKY: Reporting on extremist politicians Zoznam autorových rubrík:  FutbalPolitikaExtremInternetShowbizSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,075 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu