V daždi (Dialógy)

Dážď ustal. Trval len chvíľu. Razancia kvapiek však presvedčila ľudí aby sa rýchlo vytratili z ulice. Kde-tu sa skrývali pod pretiahnutými strechami budov alebo im útočisko poskytli obchody, či útulné kaviarne, ktorými je táto ulica posiata. Matka Príroda je kapitalistka. Chtiac-nechtiac zasiahla do ekonomiky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Život nachvíľu naoko ustál. Zopár zmoknutých hláv sa zastavilo a zotrvalo v priateľských rozhovoroch so svojimi spoločníkmi. A ak náhodou boli v tej chvíli sami, možno sa im v obchode, či kaviarni niekto prihovoril: ,,Aha, to sa nám dnes rozpršalo. Aj vás ten dážď uprostred takého krásneho, slnečného dňa prekvapil?” A vy, že áno, že samozrejme, kto by to bol čakal...Tak náhle a tak prudko. Takáto k ničomu nezaväzujúca konverzácia je teda riadne ošemetná situácia. Každopádne je pri nej potrebné vedieť zopár vecí. Medzi inými, kedy ju ukončiť a naopak, kedy je už príhodné sa zoznámiť. Ja z toho neviem nič. Ale to tu nerozoberajme. Aj taký rozhovor s ,,cudzím” človekom má niekedy svoje čaro. Možno sa sami budete čudovať, čo všetko z vás vytiahne. Cítite predsa voľnosť. Vy nepoznáte jeho/ju, on/ona nepozná vás. Neprezradí vaše tajomstvá, či ponosy vašim blízkym alebo priateľom. Nepozná ich. Dokonca nepozná ani vaše meno. A vy sa uvoľnene ponosujete na celý svet. Svojim pritakávaním vás nakopne k ešte lepším a vycibrenejším ponosám. Chápe vás, neprotirečí vám. Nie ako tí, ktorých sa vaše výčitky týkajú, tí sú plní argumentov. A svojimi, či už zábavnými alebo tragickými príbehmi mu dodáte guráž a vyzvete ho na súboj. Jeho príbehy sú ešte zábavnejšie a ešte tragickejšie ako tie vaše. Som si temer istý, že ak by sa robila štatistika, kde takýchto ,,konverzačných flirtov” prebehne najviac, tak by poprednú priečku, ak nie hneď prvé miesto obsadili čakárne. A všeobecne miesta, kde sa na niečo čaká. Čakárne u doktorov, to je s prepáčením ,,vykričaný dom nezáväzných konverzácií”. Neuvažujete vy nezadaní, že si tam prídete len tak pokecať? Normálne simulujte, sadnite si a čakajte. A váš vyvolený/vyvolená sa zjaví. Len si to všimnite. Možno aj vy patríte medzi ich úspešných realizátorov alebo účinkujúcich. ,,Čakáte? Ordinujú?” ,,Héj, ale ako keby ich tam ani nebolo. Niečo vážne?” ,,Ale čoby, len taká menšia nehoda. Viete, my máme chatu, no a tak sme sa vybrali...” A už to beží.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mne osobne však naozaj vadia ,,konverzácie záväzné”. To je dialóg s ľuďmi, ktorých poznám, s ktorými som sa párkrát bavil, ale vždy s niekým. Vždy s tým šoumenom, prostredníkom, podporovateľom... Skrátka s niekým, koho obaja poznáme, no nanešťastie s ním aj obaja máme lepší vzťah ako k sebe navzájom. Klape nám to iba s ním. Stretnutie nás dvoch, samých, to sú muky, aspoň pre mňa. Aj keď ten dialóg už od jeho začiatku z duše nenávidím a počas jeho trvania sa vážne nudím, nemám dosť guráže ho rýchlo, bez záujmu ukončiť. Na miesto toho som ,,agent - provokatér”. Predstieram, že ma náš rozhovor baví, čulo sa zaujímam o danú tému, svižne kladiem otázky, rozhorčujem sa. Súčasne však v mojej malej dušičke rozmýšľam ako to, čo najrýchlejšie, slušne ukončiť. No je smola, že som chorobne slušní a neviem, čo sa sluší. Neviem povedať dosť. Preto aj keď ja tú konverzáciu neznášam a vo svojej podstate som celú dobu ,,na koni”, odrazu ten druhý zahlási: ,,Tak tešilo ma, ja už musím ísť. Vidíme sa neskôr.” A ja tam ostanem stáť na daždi. Ja som ten opustený, zmoknutý, ale zato slušný!

Dávid Danočko

Dávid Danočko

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som 19 ročný študent posledného ročníka gymnázia. Baví ma uvažovať a tvoriť. Nebránim sa žiadnym iným názorom. Vo svojej podstate som asi konzervatívny liberál. Človek sa ale každou novou skúsenosťou, či poznatkom vývíja, mení...Zaujímam sa ohistóriu,literatúru,písanie,hudbu a lásku. Budem rád za každú vašu reakciu, názor:) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu