Na Slovensku vo februári bežia preventívne kampane na suchý február. Čo je dobre, ale závislým metóda nepiť na suchý február až tak nemusí pomôcť.
Skôr to môže mať väčší efekt pre ľudí, ktorí nie sú ešte závislí. Môže to byť pre nich dobrý spôsob zistiť, ako sú na tom zo svojou návykovou látkou.
Ak človek vydrží nepiť mesiac, ale potom to v marci doženie je to už varovný signál, že by bolo možno dobré sa pozrieť na to, na čo mi slúži návyková látka.
Či je to už ozaj iba o zábave a uvoľnení, alebo pred sebou skrývam to, že už mi to môže prerastať cez hlavu.
Neexistujú presné miery, kedy je už človek závislý, respektíve koľko toho musí vypiť, aby sa ním stal. Variuje to a preto dívať sa na to iba cez množstvo vypitého alkoholu, alebo čistých dní bez alkoholu, či drog nemá veľkú výpovednú hodnotu.
Medzi dôležitejší faktor ako dni bez, je to ako na tom som keď si vypijem. Či už sa potom idem doraziť. Resp. ako sa na to díva moje blízke okolie.
Nie krčmoví kamaráti , ale blízke okolie, partneri, deti, rodina, kolegovia a podobne. Ak od nich idú signály, že to už človek preháňa neoplatí sa to brať na ľahkú váhu. Aj keď to tak závislí bohužiaľ často berú....
Skrátka suchý február môže byť dobrý začiatok, no nemá význam ostávať iba pri ňom.
Najlepšia droga je čistá hlava.
Ak by mal niekto záujem môže si pozrieť rozhovor, kde som sa aj tomuto venoval, posielam link: https://www.youtube.com/watch?v=BvBBD9GDIIY