Celú zimu je naše telo vystavené mrazu, nedostatku vitamínov, slnečného svetla a akoby toho nebolo málo, sme menej aktívni a vírusy, či baktérie na nás číhajú z každého rohu. Takáto záťaž pre organizmus je skutočne veľká a keď sa konečne oteplí a zasvieti slniečko, organizmus nevie, čo skôr robiť.
Telesná aktivita
Jedna z možností, ktorá predpokladá istú dávku sebazaprenia, je behanie alebo cvičenie v prírode. Vďaka pohybu opäť rozprúdime lymfu, srdiečko sa poteší novému rytmu a zlepšíme si telesnú kondíciu. Úplne však postačí aj pol hodinová až hodinová prechádzka v parku, alebo jóga, či 15 minútový beh. A nezabudnime hlavne na posilnenie pitného režimu, voda z nás doslova vyplaví všetky jedy, ktoré sa v tele nahromadili počas zimného posedávania.
Ruža šípová- Rosa canina, rosaceae
Fructus rosae (plod ruži šípovej) je bohatý na zloženie vitamínov a flavonoidov, plody majú teda rôznorodé účinky. Vďaka kyseline L-askorbovej (vitamín C) je šípkový čaj skvelým prostriedkom ako si doplniť stratené vitamíny po dlhej zime. Vnútorne sa droga používa vo forme záparu. Dve polievkové lyžice šípkovej drviny sa zalejú horúcou (nie vriacou) vodou a nechajú sa lúhovať 10-15 minút. Aby sme predišli rozpadávaniu vitamínu C, treba vypiť čaj hneď po jeho príprave, kým je ešte teplý. Pre fajnšmekrov uvádzame aj recept na šípkové víno! Pripravuje sa z 500g rozdrvených suchých šípok, 500 g cukru a 5 l vody. Zmes sa postaví do tepla na 6 dní a potom sa vypije, povedzme, hneď :)
Valeriána lekárska- Valeriana officinalis, valerianaceae
Droga obsahuje nie len špecificky voňavý éterický olej, ale aj kyselinu izovalérovú, kamfén, seskvinterpény, cholín a glykozidy. Koreň je bohatý aj na sacharidy vo forme škrobu. Valeriánu vám odporúčam hlavne po „poskúškovom syndróme“ na upokojujúci spánok, pri únave a neurózach. Valeriána je tiež skvelý prostriedok na kŕče hladkého svalstva a účinkuje pri žalúdočných a črevných ťažkostiach nervového pôvodu. Drogu užívame vo forme záparu a to tak, že sa dve čajové lyžičky koreňa zalejú 200 ml vriacej vody. Zápar sa nechá vylúhovať hodinu.
Lipa veľkolistá- Tilia platyphyllos, tiliaceae
Voňavá lipa je doslova liek pre telo, i dušu. Len posedenie v horúcom letnom dni pod týmto čarovným stromom zabezpečí príjemnú vôňu, svieži vzduch a odpočinok. V tomto období, keď ešte nie je vykvitnutá si môžeme pomôcť aj sušenými kvetmi v podobe drogy. Lipový kvet obsahuje okrem éterických olejov aj slizovité látky, triesloviny a flanovoidy, tilirozid, kyselinu chlorogénovú, kávovú a hlavne náš obľúbený vitamín C. Vďaka svojmu zloženiu je skvelým prostriedkom aj pri liečbe jarných neduhov, rôznych prechladnutí a chrípok. Lipový kvet užívame vo forme záparu tak, že sa dve až tri čajové lyžičky zalejú 250ml vriacej vody a nechá sa vylúhovať 20 minút. Zápar sa pije naraz, čo najteplejší. Vhodný je tiež kúpeľ z kvetov lipy, ktorý má blahodarne účinky pri neurózach rôzneho pôvodu.