(Časť piata: De ja vu, alebo Jednu radu ti dám: Poraď si sám!)
V štvrtej kapitole našich dejín etiky sme deti učili, aby sa nebáli slušne ozvať, keď niečo nie je v poriadku, keď sa im deje nejaká neprávosť. Len pripomeniem, že sme si vtedy vymenili etiku s nejakou „serióznejšou“ hodinou - slovenský jazyk, alebo matematika (no deti o tom nevedeli). Na začiatku tej hodiny sme žiakom dali malú päťminútovku, v ktorej bolo aj učivo, aké sme zatiaľ nepreberali – povedzme vypočítať obsah kruhu (poznali síce pojmy, ale nevedeli, čo s tým“). Moji žiaci sa vtedy síce neozvali, ale po tej „príučke“ som si bol celkom istý, že do budúcna v tomto smere nebudú mať žiaden problém. Ako sa ukázalo v kapitole piatej, nemali :o)
Studený predkrm...
Podobne, ako minule, aj dnes tu máme náročnejšie hlavné menu a preto je opäť nutné vymeniť etiku s nejakou „serióznejšou“ hodinou - slovenský jazyk, alebo matematika (no deti o tom opäť nesmú vedieť). Stručne a jasne: Podľa rozvrhu má byť matematika (aj deti si myslia, že je matematika a len ja, ako učiteľ viem, že je etika :o) Na začiatku tejto hodiny dáme s vážnou tvárou malú päťminútovku, v ktorej ale bude aj učivo, ktoré sme zatiaľ nepreberali. Som si takmer istý, že sa po minulej etike hneď niekoľko detí víťazoslávne ozve s pripomienkou, že toto predsa ešte nepreberali.
Hlavný chod...
Dnešná téma: De ja vu, alebo Jednu radu ti dám: Poraď si sám!
Akonáhle sa decká ozvú s námietkami, môžete im pogratulovať, že sa dnes dokázali ozvať, no v zápätí dajte príkaz, aby si zapli počítače a pokúsili sa splniť zadanie prostredníctvom internetu. Pokojne sľúbte každému úspešnému žiakovi jednotku, bez ohľadu na to, akým spôsobom sa dopracuje k správnemu výsledku (U mňa v triede sa našli takí, ktorí na nete objavili správne vzorce a následným dosadením príklad vyrátali, ale boli i takí, ktorí si našli priamo program a ten im sám vyrátal obsah a obvod kruhu, keď zadali polomer. Z mojich dvadsiatich piatich žiakov sa ich napokon k správnemu výsledku dostalo devätnásť. Celkom slušné na doteraz neznáme učivo, čo poviete?)
Dezert, alebo zhrnutie na záver...
Výstupom tejto aktivity by mal byť rozhovor, kde deťom povieme, že sa v živote veľmi často stretnú so situáciami, kedy nebudú poznať presné riešenie, kedy budú musieť zvládnuť urobiť aj také veci, ktoré sa v škole neučili, o ktorých nič bevedia. V našom svete sa často stretávame so situáciami, na ktoré nie sme pripravení, no musíme ich zvládnuť. (Je fajn, ak vám deti v tejto fáze dokážu povedať, ako sa cítili, keď sa im podarilo vyrátať niečo, čo doteraz vôbec nepreberali).
Na záver niečo na vylepšenie chuti...
Deti z mojej triedy mali na etike zo všetkého najradšej práve rozohrievačky. K dnešnej téme sa, rovnako ako k tej minulej, na začiatku nedali použiť (veď sme predsa mali oficiálne matematiku) a tak dáme aspoň jednu na záver.
Štipcová (čas: 5 -10 minút, pomôcky: štipce na bielizeň). Ako na to? Každý žiak dostane 2 až 3 štipce na bielizeň, ktoré si musí pripnúť na šaty medzi ramenami a kolenami. Úlohou žiakov je navzájom si štipce brať a pripínať si ukoristené štipce k vlastným. (2.variant: snažiť sa zbaviť svojich štipcov tým, že ich pripneme na oblečenie iných účastníkov. Poznámka: štipce nie je možné zahodiť!)
(Spracované podľa Miháliková 2004)
Pred rokom som odišiel zo školstva. Vydržalo mi to asi pol roka, no i za ten krátky čas som sa na manažérskej pozícii stretol s množstvom práce, o ktorej som dovtedy nemal ani potuchy. Riadenie približne šesťdesiatky ľudí - lektorov, otváranie jazykových kurzov, tvorba rozpočtu jednotlivých aktivít, fakturácie... S odstupom času (zrejme aj pod vplyvom vlastnej skúsenosti :o) si teda myslím, že jednou z najdôležitejších vecí, ktorej by sme mali žiakov v škole učiť, je schopnosť vyrovnať sa s novými, neznámymi vecami. Schopnosť hľadať a hlavne nachádzať potrebné informácie. Skrátka, vedieť si poradiť :o)
P. s.: Volnejšie spracovanie tejto hodiny nájdete na:
http://davidkralik.blog.sme.sk/c/152430/Ked-pisomka-dopadne-fakt-dobre.html
Literatúra:
Miháliková, J.: Do Európy hrou III. (Rozohrievačky – Ice breaky). Bratislava: Iuventa 2004.