Kapitoly zo štvrtáckej etiky V.

Pri "upratovaní" nášho domáceho compu som celkom náhodou natrafil na tento zaprášený piaty diel etiky, ktorý som už dávnejšie písal pre učiteľské noviny. Tak dávam do pľacu, možno ho niekto objaví aj tu :o)))

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

(Časť piata: De ja vu, alebo Jednu radu ti dám: Poraď si sám!)


V štvrtej kapitole našich dejín etiky sme deti učili, aby sa nebáli slušne ozvať, keď niečo nie je v poriadku, keď sa im deje nejaká neprávosť. Len pripomeniem, že sme si vtedy vymenili etiku s nejakou „serióznejšou“ hodinou - slovenský jazyk, alebo matematika (no deti o tom nevedeli). Na začiatku tej hodiny sme žiakom dali malú päťminútovku, v ktorej bolo aj učivo, aké sme zatiaľ nepreberali – povedzme vypočítať obsah kruhu (poznali síce pojmy, ale nevedeli, čo s tým“). Moji žiaci sa vtedy síce neozvali, ale po tej „príučke“ som si bol celkom istý, že do budúcna v tomto smere nebudú mať žiaden problém. Ako sa ukázalo v kapitole piatej, nemali :o)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


 
Studený predkrm...

Podobne, ako minule, aj dnes tu máme náročnejšie hlavné menu a preto je opäť nutné vymeniť etiku s nejakou „serióznejšou“ hodinou - slovenský jazyk, alebo matematika (no deti o tom opäť nesmú vedieť). Stručne a jasne: Podľa rozvrhu má byť matematika (aj deti si myslia, že je matematika a len ja, ako učiteľ viem, že je etika :o) Na začiatku tejto hodiny dáme s vážnou tvárou malú päťminútovku, v ktorej ale bude aj učivo, ktoré sme zatiaľ nepreberali. Som si takmer istý, že sa po minulej etike hneď niekoľko detí víťazoslávne ozve s pripomienkou, že toto predsa ešte nepreberali.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavný chod...

Dnešná téma: De ja vu, alebo Jednu radu ti dám: Poraď si sám!
Akonáhle sa decká ozvú s námietkami, môžete im pogratulovať, že sa dnes dokázali ozvať, no v zápätí dajte príkaz, aby si zapli počítače a pokúsili sa splniť zadanie prostredníctvom internetu. Pokojne sľúbte každému úspešnému žiakovi jednotku, bez ohľadu na to, akým spôsobom sa dopracuje k správnemu výsledku (U mňa v triede sa našli takí, ktorí na nete objavili správne vzorce a následným dosadením príklad vyrátali, ale boli i takí, ktorí si našli priamo program a ten im sám vyrátal obsah a obvod kruhu, keď zadali polomer. Z mojich dvadsiatich piatich žiakov sa ich napokon k správnemu výsledku dostalo devätnásť. Celkom slušné na doteraz neznáme učivo, čo poviete?)

SkryťVypnúť reklamu

Dezert, alebo zhrnutie na záver...

Výstupom tejto aktivity by mal byť rozhovor, kde deťom povieme, že sa v živote veľmi často stretnú so situáciami, kedy nebudú poznať presné riešenie, kedy budú musieť zvládnuť urobiť aj také veci, ktoré sa v škole neučili, o ktorých nič bevedia. V našom svete sa často stretávame so situáciami, na ktoré nie sme pripravení, no musíme ich zvládnuť. (Je fajn, ak vám deti v tejto fáze dokážu povedať, ako sa cítili, keď sa im podarilo vyrátať niečo, čo doteraz vôbec nepreberali).

Na záver niečo na vylepšenie chuti...

Deti z mojej triedy mali na etike zo všetkého najradšej práve rozohrievačky. K dnešnej téme sa, rovnako ako k tej minulej, na začiatku nedali použiť (veď sme predsa mali oficiálne matematiku) a tak dáme aspoň jednu na záver.

SkryťVypnúť reklamu

Štipcová (čas: 5 -10 minút, pomôcky: štipce na bielizeň). Ako na to? Každý žiak dostane 2 až 3 štipce na bielizeň, ktoré si musí pripnúť na šaty medzi ramenami a kolenami. Úlohou žiakov je navzájom si štipce brať a pripínať si ukoristené štipce k vlastným. (2.variant: snažiť sa zbaviť svojich štipcov tým, že ich pripneme na oblečenie iných účastníkov. Poznámka: štipce nie je možné zahodiť!)

(Spracované podľa Miháliková 2004)

Pred rokom som odišiel zo školstva. Vydržalo mi to asi pol roka, no i za ten krátky čas som sa na manažérskej pozícii stretol s množstvom práce, o ktorej som dovtedy nemal ani potuchy. Riadenie približne šesťdesiatky ľudí - lektorov, otváranie jazykových kurzov, tvorba rozpočtu jednotlivých aktivít, fakturácie... S odstupom času (zrejme aj pod vplyvom vlastnej skúsenosti :o) si teda myslím, že jednou z najdôležitejších vecí, ktorej by sme mali žiakov v škole učiť, je schopnosť vyrovnať sa s novými, neznámymi vecami. Schopnosť hľadať a hlavne nachádzať potrebné informácie. Skrátka, vedieť si poradiť :o)

P. s.: Volnejšie spracovanie tejto hodiny nájdete na:
http://davidkralik.blog.sme.sk/c/152430/Ked-pisomka-dopadne-fakt-dobre.html

Literatúra:
Miháliková, J.: Do Európy hrou III. (Rozohrievačky – Ice breaky). Bratislava: Iuventa 2004.

Dávid Králik

Dávid Králik

Bloger 
  • Počet článkov:  930
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Bývalý (m)učiteľ na I. stupni ZŠ, ktorý sa platonicky priatelí s Jonathanom Livingstonom, so Siddhárthom a hobitmi. Znamenie vodnára ho predurčuje k uletenosti všetkými smermi - hudba, literatúra, šport ... Zoznam autorových rubrík:  Moja malá fikciaViera ako ju cítimAj také sa mi staloMoje malé postrehyZo životaŽivot je krásnyMalé gramatické okienkoLogopedické okienkoRozprávky (aj) pre dospelýchMilovaťžofiuNedeľná ... veď viete : o )))Biblia očami laika : )...cestou ma vanie...šermmoje hudobné výlevyEtika u mňa v triede :o)Moja poviedkovňaPracujem ako divý :o)baška(pre mňa) zaujímaví ľudiana slovíčkoNápadníkSúťaž krátkych videíSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu