
"Sme radi, že ste si vybrali práve našu spoločnosť IUVENTA airlines. V prípade nebezpečenstva rodičia nasadia masku najskôr sebe, až potom svojim deťom," pozriem dole a pokračujem..."Fuj, to je hrozná kravata. Akože úplný gýč." Z neveľkého publika sa ozve smiech. Nevšímam si to a pokračujem: "A ja mám teraz na výber. Buď to nechám tak a predstavím vám projekt KomPrax v kravate, v ktorej vyzerám fakt hlúpo, alebo..." Podišiel som k vešiaku, vzal odtiaľ celkom serióznu kravatu... "alebo spravím pár krokov a zmením to." Pomaly som si dal dole "psíkov" a nahradil ich jednofarebnou decentnou kravatou.
"A presne toto je jedným z cieľov národného projektu KomPrax - Kompetenice pre prax. Vychovať mladú, aktívnu generáciu, ktorá nebude frfľať a nadávať, ako je všetko nanič a pritom sama prstom nepohne. Je tu problém? Ok, tak ho skúsme rozanalyzovať, potom hľadajme riešenie a napokon ho aj vyriešme. Počas vzdelávaní získajú absolventi základné zručnosti a kompetencie, aby dokázali problémy identifikovať a následne aj riešiť. Veríme, že mladý človek, ktorý to dokáže, bude mať neskôr omnoho väčšie šance uplatniť sa na trhu práce. K tomuto uplatneniu prispejú aj rokovania zamerané na uznanie prínosu neformálneho vzdelávania vysokými školami i zamestnávateľmi.
Čo sa týka samotných vzdelávaní, v podstate ide o tri víkendové stretnutia. Mladý človek si počas nich osvojí základné kompetencie mladého vedúceho. Počas prvej víkendovky sa naučí hľadať a analyzovať problém. Vráti sa domov a poobzerá sa dookola, kde je nejaký problém :) Na druhé stretnutie už príde s identifikovaným problémom a snaží sa pripraviť aj nejaké riešenie tohto problému. Odkonzultuje svoj návrh so školiteľom a napíše projekt. Projekt následne zrealizuje (v období medzi druhou a treťou víkendovkou). Na tretie (posledné) stretnutie už príde s konkrétnymi výsledkami. Ako prebehla realizácia, čo sa podarilov a čo nie (samozrejme aj s hľadaním dôvodov). Ak som pred tým spomínal uznanie prínosu neformálneho vzdelávania, treba spomenúť aj databázu, kde budú absolventi vzdelávačiek zaradení pod istým číslom a každý zamestnávateľ si bude môcť overiť, aké kompetencie mladý človek má, pri akej príležitosti ich získal a tiež, v akom projekte ich "vlastníctvo" overil :)
Keďže je záber projektu veľmi veľký, v každom kraji máme regionálneho odborného riešiteľa, ktorý nám bude pomáhať koordinovať vzdelávačky v konkrétnom regióne. Informácie o konkrétnych osobitostiach projektu vo vašom regióne vám podá Dada, letuška Prešovského kraja," s týmito slovami som ukázal na jednu z našich ROR (tá strašná skratka znamená, prosím pekne, Regionálny odborný riešiteľ :)Dada sa nenechá dvakrát ponúkať...
"Važení cestujúci, v prípade nebezpečenstva sa v uličke rozsvietia núdzové svetlá, ktoré označujú cestu k najbližšiemu východu." Pozorujúc ROR (fakt strašná skratka :), šermujúcu rukami nohami, aby naznačila, kde presne sú tie núdzové východy, som sa musel usmievať :)
Bola to pekná služobka. Dokonca tak pekná, že som si na mamuta byrokrata, za celý čas ani len nespomenul :)