Takže, kumpán Peťo, prečo škola Felix?

Predvčerom som otvorene hovoril o svojich motívoch a dôvodoch, pre ktoré som sa pridal k partii nadšencov, zakladajúcich školu Felix. Keďže som prisľúbil aj postoje ostatných, neostáva iné, ako opäť položiť tú istú otázku: TAKŽE, KUMPÁN PEŤO, PREČO ŠKOLA FELIX?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Skoro každé dieťa sa v šiestich rokoch teší, keď môže začať chodiť do školy a skoro každé dospelé dieťa sa v osemnástich rokoch teší, keď už do nej chodiť nemusí. A v tom je niečo choré. Držíme 13 rokov deti v školách, aj keď mnohým sa tam nepáči, nechce, nijako ich to nenapĺňa a čoraz častejšie im to ani na nič nie je. Niekde robíme zásadnú chybu. Prečo by školy nemohli byť také, aby sa tam väčšina detí cítila dobre, aby im dávala škola zmysel?

K prvému zamysleniu sa nad súčasnými školami ma vážnejšie inšpirovala prednáška Kena Robinsona: „Ako škola zabíja tvorivosť", nezaostali ani aktivity Gevera Tulleyho - jeho škola majstrovania. Ale netreba chodiť tak ďaleko. Roky sa venujem sieťovaniu inovatívnych učiteľov po celom Slovensku a vidím, čo všetko sa dá, keď sa chce. Aj na Slovensku, aj na bežných školách.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Poznám veľa vynikajúcich škôl na Slovensku. Škola u Filipa v Banskej Bystrici je jedna z najlepších. Len mi je ľúto, že nie všade sa to robí, že nie každé dieťa má prístup k takýmto školám. Viete, som presvedčený, že každé dieťa má nadanie, a úlohou školy je pomôcť mu objaviť, v čom. A pomôcť deťom zorientovať sa v živote, aby si každý našiel to, čo ho bude baviť.

Tešia ma aj aktivity zamerané na moderné technológie, pri ich zrode som stál, teraz už bežia ďalej. Mnohé myšlienky k dobrej škole odzneli aj na nami organizovaných podujatiach Učíme pre život.

Obrázok blogu

Jedenásť rokov som organizoval voľnočasové aktivity pre deti a mládež so záujmom o matematiku a fyziku. Patrili medzi ne aj korešpondenčné semináre ako Pikomat, Pikofyz. Nadviazali sme na tradíciu a myšlienky Víta Hejného, pedagóga a matematika.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

Verím, že mnohé z tých aktivít, ktorými sme motivovali, inšpirovali, viedli deti „mimo vyučovania", sa rovnako dobre, ak nie ešte lepšie, dajú aplikovať aj v škole počas vyučovania.

Obrázok blogu

Hrali ste už niekedy trojnožku?

Obrázok blogu

Pozerali ste bez očí?

Obrázok blogu

Zachraňovali ste svet?

Obrázok blogu

Toto nie je písomka, ba ani trest :) Iba dostatočná motivácia „puberťákov" :)

Obrázok blogu

Až sa im z kečky parí :)

Obrázok blogu

Pre mňa je zakladanie školy veľká výzva. Som nadšený pre vec, takmer celý život pôsobím vo výchove a vzdelávaní, a rád sa púšťam do nových vecí, nových projektov. Za mnou stoja úspešné projekty ako napríklad:

www.p-mat.sk

www.indicia.sk

www.ucimeprezivot.sk

Skryť Vypnúť reklamu

www.ucmeradi.sk

www.investland.sk

www.uspesnaskola.sk

A predo mnou:

www.skolafelix.sk

Obrázok blogu

Veľká vďaka, Peťo, držím ti/nám palce ;)

Počkaj Dávid, ešte jedno som chcel...

Skoro každé dieťa sa v šiestich rokoch teší, keď môže začať chodiť do školy a skoro každé dospelé dieťa sa v osemnástich rokoch teší, keď už do nej chodiť nemusí. Som presvedčený, že to môže byť aj inak a dúfam, že sa mi vďaka FELIXovi podarí toto tvrdenie dokázať aj v praxi...už kvôli mojim vlastným deťom...

Obrázok blogu

Ps: A kto z partie bude odpovedať zajtra? To vám neprezradím, pokiaľ budem živý, také tajomstvá poznajú iba detektívi :P

Dávid Králik

Dávid Králik

Bloger 
  • Počet článkov:  930
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bývalý (m)učiteľ na I. stupni ZŠ, ktorý sa platonicky priatelí s Jonathanom Livingstonom, so Siddhárthom a hobitmi. Znamenie vodnára ho predurčuje k uletenosti všetkými smermi - hudba, literatúra, šport ... Zoznam autorových rubrík:  Moja malá fikciaViera ako ju cítimAj také sa mi staloMoje malé postrehyZo životaŽivot je krásnyMalé gramatické okienkoLogopedické okienkoRozprávky (aj) pre dospelýchMilovaťžofiuNedeľná ... veď viete : o )))Biblia očami laika : )...cestou ma vanie...šermmoje hudobné výlevyEtika u mňa v triede :o)Moja poviedkovňaPracujem ako divý :o)baška(pre mňa) zaujímaví ľudiana slovíčkoNápadníkSúťaž krátkych videíSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu