O izraelskej armáde je známe, že je veľmi flexibilná, inovatívna a neustále reaguje na nové výzvy. Niet pochýb, že udalosti posledného roka a pol priniesli viac nových výziev, než dosť. Izraelská armáda v poslednom desaťročí uplatňovala najmä taktiku odstrašenia potenciálnych nepriateľov a tzv. pravidelného „kosenia trávy“ (ide o dlhodobú stratégiu občasných preventívnych zásahov s cieľom destabilizácie a degradácie kapacít nepriateľa prostredníctvom krátkych a cielených útokov na velenie či infraštruktúru). Bohužiaľ, siedmy október ukázal, že táto stratégia nedosahuje požadované výsledky.
Začiatkom roka 2025 predala svoju správu izraelskej armáde tzv. Nagelova komisia. Ide o poradný orgán, ktorého analýzy a správy sú zásadné pri budovaní obrannej stratégie a dlhodobej doktríny. Správa odporúča zásadný odklon od doterajšej stratégie, ktorá sa primárne sústredila na obranu a odstrašenie, smerom k viac proaktívnej úlohe armády a zmene pomeru 70/30 v prospech útočných stratégií pred obrannými. Navrhuje, aby armáda viac využívala preventívne útoky.
V správe sa uvádza niekoľko nových výziev spojených s meniacimi sa pomermi v regióne. Za kľúčové považuje vývoj v Sýrii a na Západnom brehu. Veľký dôraz kladie aj na rastúcu potenciálnu hrozbu zo strany Turecka, ktoré v poslednej dobe výrazne vyostrilo rétoriku smerom k Izraelu a verejne prejavuje podporu teroristickému hnutiu Hamas. Komisia tiež požaduje rekordné navýšenie výdavkov pre armádu (9 miliárd šekelov ročne, minimálne do roku 2030), čo by rozpočet na rok 2025 zvýšilo až na rekordných 123 miliárd šekelov. Prostriedky by mala armáda využiť hlavne na zvýšenie počtu aktívnych vojakov a ich vybavenie, ale predovšetkým na vývoj a zlepšenie útočných kapacít na veľkú vzdialenosť (potenciálne útoky na Irán či Jemen).
Navrhuje tiež zvýšiť základnú službu pre mužov na 36 mesiacov a výrazne posilniť vlastné výrobné kapacity vojenského materiálu, aby sa maximalizovalo zníženie závislosti na dodávkach z USA.
Izraelská armáda už pomaly začala svoju transformáciu po odchode generála Haleviho. Na jeho miesto bol menovaný Eyal Zamir, ktorý bol v úzkom kruhu kandidátov na túto pozíciu opakovane už v minulosti. Zamir teda nie je žiadnym prekvapením, má blízko k premiérovi a je o ňom známe, že je vynikajúci dôstojník (okrem iného mal na starosti zvládnutie covidovej pandémie v roku 2020).
Všetko teda nasvedčuje tomu, že izraelská armáda sa pripravuje na novú éru plnú nových výziev a nepriateľov.
Keďže ide o veľmi čerstvú správu, zostáva otázne, ako na tieto odporúčania zareaguje izraelská verejnosť, medzinárodní spojenci a svetová verejnosť.
Obrázok: Ilustrácia vygenerovaná umelou inteligenciou
článok bol povodne publikovaný na facebook.com/tachles.tv