Ako z nás vernostné karty robia otrokov

Písmo: A- | A+

Každý potravinový či iný reťazec Vám núka vernostnú kartu. Na tú si zbierate body, za ktoré po určitom čase zbierania, dostanete zľavu, malú hračku, či poukaz na nákup. Oplatí sa to??

Poznáte to. Snáď už každý potravinový, knižný, drogerijný, lekárenský či kadejaký iný reťazec Vám automaticky s nákupom núka vernostnú kartu. Na tú si zbierate body, za ktoré po určitom čase zbierania, dostanete zľavu, malú hračku, či poukaz na nákup.

Ruku na srdce – oplatí sa to??

Odpoveď: Áno, ale iba obchodníkom.

Väčšinou je systém nastavený spôsobom získania jedného bodu za každé nakúpené euro. Za koľko by ste potom museli u tohto jedného partnera nakúpiť, aby ste dostali naspäť povedzme 5 eur? Áno, je to 500 eur.

Obchodníci si to veľmi dobre spočítali, a tieto „výhody“ pre zákazníka zaradili už aj do svojej marže. Často krát sa totiž stáva, že predajňa, ktorá ponúka tieto vernostné karty a zľavy, má ceny práve o to jedno až päť percent vyššie ako konkurencia, ktorá tieto zľavy pre zákazníkov neponúka. To už ani nehovorím o psychologickom nastavení zákazníka. Ak viem, že v predajni X mám vernostnú kartu, kde sa mi postupne zbierajú body, tak tam nakúpim všetko. A to aj v prípade, ak by v predajni Y (oproti cez ulicu) mali rovnaké veci o niečo lacnejšie. Hold, spotrebiteľ veľmi rád počuje na slová ako „zľava“ či „vernostná výhoda“. Mnoho z Vás v detstve niečo zbieralo – céčka, guličky či kartičky hokejistov. Z tejto detskej záľuby teraz ťažia obchodné reťazce pri budovaní marketingovej stratégie, ktorá z nás urobí ovce bez vlastného zdravého rozumu, hnané túžbou ukoristiť čo najviac (pomyselne výhodných) bodov.

A teraz sa priznajte – koľko takýchto vernostných a bodovo-zbieracich kariet máte v peňaženke vy?

Skryť Zatvoriť reklamu