Mestský park v Sabinove alebo keď je úradník takmer synonymom zla

Dlhšie to vo mne zrelo, až dozrelo po prečítaní tohto článku: http://korzar.sme.sk/c/6103259/sabinovcanom-sa-rekonstrukcia-namestia-nepaci.html

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)
Obrázok blogu

Nebudem sa vyjadrovať k autorke článku. Nepoznám ju, aj keď som už čo-to počul. Skôr ma zaujal článok. Totálne jednostranný, zaujatý, s jasným cieľom písaný článok.

Najprv objektívne – tento projekt bol, a stále je, značne komplikovaný, vyskytli sa počas neho viaceré neočakávané komplikácie a udalosti. A teraz môj pocit – tento park má určite chyby, prvky, ktoré sa možno ani mne nepáčia. Ale v porovnaní so starým parkom mi na um prišla paralela, ako keď má niekto trabant, potom si kúpi Octaviu a bude nadávať, aké je to zlé auto.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pred podaním samotnej projektovej žiadosti bol tento bod aj s vizualizáciou zaradený do mestského zastupiteľstva. Koná sa MsZ za zatvorenými dverami, alebo je verejne prístupné? Kto tam vtedy namietal alebo aspoň zisťoval, čo a ako? Informácie o projekte, jeho priebehu sú pravidelne „vešané“ na webstránku, sú v mesačníku Spravodajca mesta Sabinov, sú na úradnej tabuli mesta, ktorá je na hlavnej chodbe na prízemí, nie skrytá v pivnici. Po schválení žiadosti o NFP boli oznamy minimálne trikrát zverejnené na stránke mesta:

http://sabinov.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=43&Itemid=4

http://sabinov.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=343&Itemid=4

SkryťVypnúť reklamu

http://sabinov.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=393&Itemid=4

Opäť boli aj v mesačníku. Nie je to dostatočná publicita? Majú zamestnanci mesta každého informovať osobne? (samozrejme, v nadnesenej rovine myslené). Neviem o žiadnej námietke pred začatím realizácie prác.

Písať a hovoriť o tom, že tu bude málo zelene? Je to možné, nehádam sa, ale písať a hovoriť o tom, keď sa trávnatý koberec ešte len začína ukladať? Z vlastných skúseností viem, že zazelenanie plochy trávou totálne zmení pohľad na priestranstvo a taktiež to, že kritizuje (resp. hodnotí) sa až po ukončení. Nepočkáme radšej na výsledný efekt, kým niekoho ukameňujeme?

SkryťVypnúť reklamu

Snažím sa chodiť s otvorenými očami a opäť podotýkam, že nič nie je len čierne alebo biele. Vietor fúka (často) z inej strany. Dnes je skoro hanba povedať, že pracujete na úrade. Úradníci? Veď tí nič nerobia, len kávu pijú. Aj keby ten park bol modrý, tak by vadilo, prečo nie je červený. Za všetkým hľadaj „money“. Médiá nás bombardujú kráľovskými platmi poslancov, ministrov, super odstupnými.. V ľuďoch sa sformovala úžasná nenávisť voči úradníkom. Ale čo s tým majú napríklad zamestnanci samospráv. Prosím Vás, veď aj šikovný murár, podľa mňa, zarába toľko, ak nie viac. Prepáčte, ale nemôžem sa ubrániť pocitu, že niektorí obyvatelia silou-mocou hľadajú čokoľvek, len aby sa mohli obuť do zástupcov samosprávy.

SkryťVypnúť reklamu

Ale poďme zase ďalej od subjektívnej roviny. Neplačem, len chcem aby kritika bola podložená faktami. Uvediem príklad: protipovodňové opatrenia. Mestá a obce nie sú vlastníkmi tokov. Ak sa chcú zapojiť do výzvy na získanie nenávratnej dotácie, je potrebné odkúpiť danú časť toku, alebo si ju prenajať. Ktoré mesto má dnes na to prostriedky, kúpiť si vodný tok? Ale skúste povedať ľudom v záplavovej oblasti, že ste miestny človek, ktorý to má na starosti. Vám oči vyškrabú. Kompetencie sa určujú zhora, ale kritika často opačne.

Možno sa tento článok javí ako skákanie piateho cez deviate, pri jeho písaní som len chcel poukázať na rozumné argumentovanie, podložené konkrétnymi, racionálnymi faktami, nie (internetové diskusie ma v tom len utvrdili) hysterické výlevy, podložené antipatiou voči kompetentným, tézami, zovšeobecnením.

Na záver späť k parku. Nehľadajme za všetkým konšpirácie, som presvedčený, že aj v dnešnej dobe sa nájdu ľudia – úradníci, ktorým na vlastnom meste záleží a nerobia to len pre peniaze. Detinský názor? Ja myslím, že nie. Nie som rojko, ale v tomto prípade nič nebolo robené tajne, všetko bolo verejné, prešlo cez Vestník. Opakujem, neberiem nikomu názor, ale po vojne je každý generál.. 5-10 ľudí, ktorí sa na príprave podieľali, ťažko vyhovie všetkým. To nie je ospravedlnenie, to je fakt. Navyše, táto „vojna“ ešte ani nie je ukončená.

Na záver chcem vyjadriť presvedčenie, že tento nový park bude lepším. Ja ten pocit mám a môjmu rodnému mestu to zo srdca prajem.

Pekný večer.

Daniel Dedina

Daniel Dedina

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek s interesom o cestovanie a šport Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu