Nezatvárajme oči pred psychickými chorobami

Psychické zdravie, psychohygiena a psychické choroby sú v našej konzervatívnej krajine stále pomerne tabuizované témy. Pred troma rokmi zabila môjho otca psychická choroba. Nechcem, aby toto bola téma, ktorú budeme úspešne ignorovať. Psychické zdravie je rovnako dôležité ako to fyzické a jeho zanedbávanie nás môže rovnako dobre zabiť. Doslova.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)
Obrázok blogu

Každý deň si vezmú život dvaja Slováci. Samovražda nie je racionálne riešenie problémov - psychicky zdravého človeka by len v málo prípadoch napadlo takéto krajné riešenie situácie, pud sebazáchovy by mu napokon nemal dovoliť niečo také skutočne urobiť.

Najlepším riešením pre väčšinu ľudí, ktorých poznám a ktorí sa stretli s psychickou chorobou je zapierať. Tak ako na neveru, i pri psychike očividne platí toto „zlaté" pravidlo. Tváriť sa akoby sa nič nestalo a označovať samovraždu, či iné prejavy choroby blízkeho, za „nešťastnú náhodu" však nie je najlepšie riešenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Psychické choroby a poruchy sú dedičné, vychádzajú však aj z prostredia, v ktorom človek žije. Ak vieme, že môžeme byť nositeľmi nejakého „nešťastného génu", nemali by sme pred týmto faktom zatvárať oči, pretože spúšťačom takejto choroby môže byť skutočne čokoľvek - častokrát to môžu byť drogy, aj toľko populárna a „neškodná" marihuana.

Psychická choroba nie je hanba. Navštevovať psychológa či psychiatra by malo byť rovnako v poriadku ako chodiť k obvodnej lekárke.

Mániodepresia, schizofrénia, posttraumatický šok, depresia, závislosť, gamblertstvo, bipolárna osobnosť... toto sú pojmy, s ktorými sa posledné roky stretávam a ktorých sa odmietam báť. To, čím trpel môj otec sa už nedozvieme, jemu sa chorobu podarilo skrývať pred svetom až dokiaľ ho nepriviedla k onomu krajnému riešeniu. Tí, ktorí ho poznali by ho však určite nikdy neoznačili za psychicky chorého, alebo „šibnutého" (povedzme si na rovinu, s týmto výrazom sa stretávame viac). Dar reči, ktorý mal mu pomohol uhrať všetky podozrievavé otázky do „outu" a sila osobnosti mu nedovolila počúvnuť cudzí názor. Môj otec bol napriek tomu jeden z najúžasnejších ľudí, ktorých som poznala a keby som si mohla otca vybrať, bol by ním určite on.

SkryťVypnúť reklamu

Keď však zomrel, prepadávali ma výčitky svedomia. Keby som niektorým veciam prikladala ich skutočný význam a pohodlne neignorovala viaceré príznaky, možno by sa mi podarilo mu pomôcť.

Nemám osvedčený liek alebo skvelú radu, na to, ako pomôcť psychicky chorému človeku. Psychické choroby sú však v mnohých prípadoch v konečnom dôsledku len chyba nejakej chemickej reakcie, odstrániteľná dvoma tabletkami denne. Možno sa nedajú odstrániť úplne, no dá sa s nimi žiť. Moje odporúčanie teda je: nezanedbávajme psychické zdravie a neignorujme nezvyklé chovanie ostatných. Prestaňme sa hanbiť za psychické choroby a otvorene o nich rozprávajme. Možno tak, ani nebudete vedieť ako, zachránite komusi život.

Ester Demjanová

Ester Demjanová

Bloger 
  • Počet článkov:  74
  •  | 
  • Páči sa:  1x

"Pri pohľade na smrť a na tmu sa bojíme iba neznámeho, ničoho iného." (JKR) Zoznam autorových rubrík:  Moje osobné školstvoRozhadzujem rukamiOckoviAj o tom peknomSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu