Soli kyselínvznikajú reakciou nazvanou neutralizácia, čiže reakciou medzi kyselinoua zásadou (bázou). Podobným spôsobom vznikla aj látka, ktorú dobre poznajúvšetci, ktorý si aspoň raz poriadne preštudovali zloženie väčšinydehydratovaných výrobkov.
Glutaman sodnývzniká reakciou uhľovodíku s hydroxidom sodným, jeho vzorec vyzerá takto: HOOC-CH(NH2)-CH2-CH2-COONa.Bežnému smrteľníkovi nič nepovie, tí, čo dávali na hodinách chémie pozor simôžu všimnúť, že takéto organické látky nazývame uhľovodíky.
Viete, čo je to unami? Od roku 1908 to už nie je lenskomolenina hlások, keďže Ikeda Kikunae dal tomuto slovu význam. Je to piata chuť, ktorúčlovek môže vnímať a rozlíšiť pomocou chuťových pohárikov na svojomjazyku. Teda okrem sladkej, slanej, kyslej a horkej pociťujeme ešte chuť unami.Túto chuť spôsobuje L-glutamanový anión a takto by ho znázornil chemik:

Smrteľníkby si pod pojmom glutaman sodný mal predstaviť niečo takého:

Glutamansodný, ako správny zločinec v látkovej podobe má mnohé prezývky,pomenovania a skratky. Môžeme ho nájsť pod menom Mononatriumglutamat,v ázijských krajinách ho nazývajú Wej-su, patria mu skratky MSG či E 621,niekde je označovaný celým menom glutamát, alebo skráteným menom glutasoľ (vkomerčnom priemysle) a keď sa budete nachádzať v chemickomlaboratóriu a nájdete látku označenú NaC5NO4H8,poriadne si všimnite ako vyzerá, aj to je totiž glutaman, ktorý zvyknemedo seba pchať v domnienke, že pokiaľ je jedlo pripravené jednoducho, a zaskoro žiadny čas, je aj veľmi zdravé, alebo prinajmenšom, že nám nijako nemôžeuškodiť.
Keď som na internete hľadala bližšieinformácie o glutamane, dostala som sa k definícii: „Glutaman jechuťový regulátor vo forme bielych kryštálov, ktorý sa pridáva do rôznychpotravín s cieľom dosiahnuť výraznejšiu chuť malého množstva nákladnýchprírodných surovín.“ Znie to jednoducho, neškodne, dokonca mám z tejtodefinície pocit, že by sme sa milému glutamanu mali za jeho skvelé účinkypoďakovať. Ale pokiaľ sa na tú vetu zahľadím a pokúsim si ju preložiť,vôbec nehovorí o jeho úžasnosti. „Glutaman je chuťový regulátor“ to znamená,že je to látka, ktorá môže pridávať alebo uberať na intenzite chuti jedál,ktoré práve jeme. „vo forme bielych kryštálikov,“ pomerne jasná časť vety,„ktorý sa pridáva do rôznych potravín s cieľom dosiahnuť výraznejšiu chuťmalého množstva nákladných prírodných surovín.“ A tu sa rozum chvíľuzastaví, kým spracuje všetky potrebné informácie. Pridáva sa teda do potravínpreto, aby sa zvýraznila chuť prírodných surovín, ktoré sú príliš nákladné nato, aby ich v polotovare bolo viac. Takže si to predstavme takto: chcú námpredať napríklad melón, ovocie o veľkosti približne ľudskej hlavy, alenebudú predsa ako idioti predávať normálny melón, nie oni budú radšej predávaťnapodobneninu melónu o veľkosti citrónu. Prírodných ingrediencií bude sícemenej, ale oni sa postarajú o to, aby chuť bola rovnaká ako keby sme jedlicelý melón. A to tak, že ju proste niekoľkokrát zvýšia. Zábavné? Sotva,keď si predstavíte, koľkokrát tú chuť musia zvýšiť na to, aby dosiahli pôvodnýmelón.
A teraz na stránku, ktorej porozumiekaždý normálny človek: čo vlastne také zlé robí glutaman sodný? Vyvoláva rôznezdravotné problémy ako zvracanie, tuhnutie svalov, búšenie srdca, bolestihlavy, studený pot a závrate, zdržuje vodu v tele a po jehopožití sa môžu vyskytnúť aj problémy pri vylučovaní. Tak prečo to nevyskúšať?Boli robené rozsiahle vedecké štúdie, aby sa zistilo, aká by mala byťdoporučená denná dávka, žiadne vyhlásenie však nebolo vydané, preto nebolglutaman ani nijako obmedzený. Je však nevhodný pre deti a jeho prítomnosťv jedlách pre deti do troch rokov je zakázaná, vzhľadomk predpokladu, že môže spôsobiť aj vážnejšie poškodenie mozgu. Vďakatestom na zvieratách sa dokázalo aj to, že glutaman má negatívne vplyvyna bunky sietnice, mozgové bunky, poškodenia plodu a potraty.
Glutaman sa nachádzav potravinách aj prirodzene, v nadmernom množstve však môže byťškodlivý. Myslím si, že by sme sa vo všeobecnosti nemali prepchávať žiadnymiumelými prísadami a na trhu už teraz nájdeme rôzne zdravé bioprodukty,alebo viaceré vegety, v ktorých sa glutaman nenachádza a je nahradenýsvojimi „zdravšími bratmi“. Chápem, že občas je s ním proste jednoduchšídohovor a použiť ho je omnoho pohodlnejšie. Aj tak si ale myslím, žepokiaľ je možné, je lepšie ho nahradiť čímsi iným, čo nám prinesie zdravšípocit plnosti. nemusíme tohto zločinca z kuchyne vyhadzovať, len mu trebanájsť také miesto, na ktorom nenarobí veľa škody.