Možno už aj blbec, okrem nejakých nacionalistov a hlavne vekovo starších uctievačov kdejakých populistických vodcov pochopí, že doterajší aj súčasný stav, nazvem to štátnej morálky Slovenska (aj morálky štátu) je odstrašujúci pre kohokoľvek, kto nie je priamo zainteresovaný na morálnom marazme a nemá z neho osobný prospech. Domáci, alebo cudzinec. Obyvateľ, alebo turista. Mladý, alebo starý.
Teoreticky, možno, keby nám boli pri vzniku štátu pomáhali aj bársakí numerológovia a astrológovia, možno by bolo lepšie, ako je teraz. A to vôbec neposudzujem situáciu podľa nejakého, akéhokoľvek dresu. Podľa skutočných výsledkov. Aspoň tých, a takých, čo okolo seba často, hádam aj dennodenne vidíme v praxi aj napríklad vidíme, počujeme ojedinele aj v médiách. A skutočné výsledky vyzerajú byť ako zásadné nedostatky systému fungujúceho štátu, ktorý sa chce rozvíjať.
Celá táto perepúť politikov nikdy v histórii tohto štátu neponúkli pre občana žiaden pozitívny vzor. Pozitívny vzor správania, morálky, občianskej statočnosti a človečej ľudskosti aj národnej hrdosti. Sem tam sa nejaká myšlienka objavila, ale následne aj „zotrela“ následným prejavom dotyčného politika. Od týchto „veľkých“ našich politických vzorov veľa „dobrého“ odkukali aj občania a osvojili si to. Od detí v školách, od rodičov detí v školách, cez mladých hrdinských vodičov slabších aj silných aut, cez susedské vzťahy, cez prístupy štátnych úradníkov, cez hrdinské boje lekárov a sudcov za vyššie platy ...... a hádam viróza, alebo pliaga postihla aj väčšinu spoločnosti.
A najmenej deväťdesiat percent občanov si myslí, že sme na zlej ceste. Veľmi zlej ceste.
Niekedy sa zdá sa, akoby tento štát bol vytvorený iba na to, aby vtedajšia, tá „zakladateľská štátostrana“ a jej pokračovatelia mohla v praxi ukázať, ako sa dá žiť a bohatnúť politickým jednotlivcom z daní občanov a z majetku štátu. Po uplynutí 20 rokov je možné konštatovať, že celý systém štátu pri jeho tvorbe boli kreované práve na to, aby sa dalo na štáte politickým jednotlivcom výdatne zbohatnúť. To všetko zapadá do seba práve z toho aspektu rozkrádania
Ústava? Napriek tomu, že zopár nacionalistov sa správa, ako by práve ústava (keďže ju spoluvytvárali) bolo jedinečné dielo, aj napriek mnohým trvale vznikajúcim prešľapom hoci možno je to tak práve preto, že ju vytvárali oni. Od začiatku zrelá na opravy a teda logicky, pokiaľ je otázka postavená aj podľa zásahov do nej za dvadsať rokov, aj podľa takzvaných demokratických „javov“ v tomto štáte NIE DOBRÁ! Dokazuje to aj kopa nezásadových rozhodnutí ústavného súdu.
Ostatné, „bežné“ zákony? Tie zamerané na formuláciu a riešenie pravidiel súvisiacich s možnosťou získania majetkového profitu tiež hádam prevažne tvorené podľa konkrétnej situácie, ktoré dovoľujú množstvo abnormálnych správaní štátu aj jednotlivcov. Denne sa o tom presviedčame. NIE DOBRÉ.
Systém spravovania štátu? Veľká kopa byrokracie, ktorá dáva ešte tak záruku, že všeličo sa nebude dať. Alebo, že sa bude dať všetko.
Jeden volebný obvod? Ukazuje sa – a trvale potvrdzuje, že je to účelový – pre obyvateľov BLBÝ systém. Nech je zdôvodňovaný akokoľvek. A veru aj často je. Blbý a zlý v tomto prípade znamená, že nijak nepodporuje rozvoj štátu, ani spoločnosti, ani možnosti kvalitatívneho hodnotenia akože kandidátov. Iba dovoľuje. Dovoľuje vybraným.
Nepretržité – smiešne a dá sa povedať aj urážajúce a samo dehonestujúce výsledky činnosti hádam všetkých, akože symbolov štátnosti – a od začiatku vzniku: parlament(ty) + vlády + poslanci + prezident(i) + súdnictvo, od okresných, krajských, špeciálnych súdov, najvyššieho súdu, cez súdnu radu k súdu ústavnému + prokuratúra klasická, špeciálna aj generálna + kriminálna polícia. Všetko to inštitúcie, ktoré to mohli parádne pozitívne ovplyvniť. Svojou vlastnou robotou. Mohli parádne ovplyvniť morálnu úroveň života štátu a následne aj celú spoločenskú atmosféru. Každá skupina svojim dielom. A neurobil to nikto. Všetci ako celok, aj ako samostatní jedinci sú zodpovedný. Ale sme tam, kde sme. Som presvedčený, že ostatné spoločenské problémy, napríklad zdravotníctvo, školstvo aj niektoré ďalšie vznikli a „bujneli“ predovšetkým ako výsledok práve tých vyššie spomenutých „symbolov štátnosti“.
Politici. Zodpovednosť politikov za to kde sme sa dostali je úplne zrejmá. Koľko výhod používajú. Tieto výhody vznikali podobne ako kopy iných zákonných návrhov: .... podobne je to možno aj kdekade inde, napríklad aj v Nemecku, aj v Nórsku aj v Holandsku - štáty som vybral náhodne. Iba ako vzor ..... ale nikde (v , nazvem to – západných štátoch) sa systém nezneužíva tak ako tu.
Tento štát. a jeho žiarivý tretí pilier. Súdnictvo!
Zodpovednosť sudcov preto, že konajú tak, ako konajú je evidentná. A politici čušia.
Prokurátori a sudcovia. Spoločenská trieda, ktorá za normálnych okolností je všade garantom právneho poriadku, fungovania štátu, alebo krajšie povedané garantom demokracie.
Zodpovednosť tých, ktorí sú určení na stráženie dodržiavania zákonnosti. Aj polície, ktorá má jednoznačne dbať o dodržiavanie zákonnosti. Chrániť občanov. Nie iba niektorých. Všetkých!
Podľa názoru veľkej väčšiny občanov jedna z najväčších veľkých príčin tohto Slovenského marazmu a práve preto, že dovolili zhumpľovať štát svojou činnosťou, nečinnosťou, rozhodnutiami. Zdá sa, že v takomto stave súdny „tretí“ pilier moci v štáte nebol ani za bolševikov, ba ani za c. k. monarchie.
Je až dojemné akým spôsobom si vytĺkajú svoje platy napriek tomu, že ten „tretí pilier moci v štáte“ sa iba tvári, že slúži štátu, že tvorí ochranu práv. Akýchkoľvek zákonných práv - všetkých právnických a fyzických osôb a aj štátu ako inštitúcie. Podstatné je jediné. Prokurátori a hlavne sudcovia si svoje peniaze nezaslúžia a vymáhajú ich od štátu podvodne. Celkový obraz biedy „triedy“ sudcov a prokurátorov je taký biedny, že za svoju prácu podľa tohto obrazu si nezaslúžia ani polovicu toho čo majú.
A oni si ešte nehanebne pýtajú permanentne zvyšovať platy. To, že sa akože platy teraz zmrazili, to ešte neznamená vo výsledku nič. Keby výsledky ich roboty boli, poviem to že morálne, skoro nikto by ich všeobecne neodsudzoval za, poviem to slovensky, chamtivosť za peniazmi . Ale oni všeobecne majúc také výsledky ako majú - tak za podobné výsledky v inom zamestnaní by leteli takmer z akéhokoľvek zamestnania a oni sa nehanbia ešte rôznymi mechanizmami žiadať zvýšenie platu.
Že je to celé také nejaké posraté?
Môžu za to politici? Môžu za to aj občania? Neprispôsobivý občania? Podnikatelia? Vlastníci? Bieda? Blbosť? Závisť? Rozum? Nezrelé ambície hocikoho?
Zodpovednosť občanov je jasná. Nemali, vždy keď mali voliť - voliť, jemne povedané srdcom, ale rozumom. A som presvedčený, že by sa situácia veľmi skoro „vyčistila“.
A národ je v priemere na takej úrovni, že sa tvári akože spokojne a odovzdane .
P.S.
Nedávno som čítal na nejakej webovej stránke, vraj – ľudia pomaly hlúpnu. Tvrdí to americký vedec z prestížnej univerzity tuším z Princetonu. No dobre vedieť. Zopár vecí človek skôr pochopí.