Konečne sme ukázali Čechom chrbát

Štatistický úrad dnes zrevidoval dáta o raste HDP a prišiel na to, že ekonomický rast Slovenska bol minulý rok 6,1 %. Kým doteraz sa Česi hrdili, že oni rastú tak rýchlo ako my aj bez reforiem (ich ekonomický rast je 6,0 %), tento malý a vecne už úplne bezvýznamný rozdiel ich núti zmeniť túto vetu na skoro tak rýchlo ako Slováci. A tá už je bližšie pravde, ktorú potvrdzujú ostatné čísla - o raste miezd a zamestnanosti, ale aj o tom čo stvára česká vláda s ich ekonomikou - ako sa vyvíja ich zadlženosť, rating a daňové zaťaženie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)

Rozdiel medzi Slovenskom a Českom je v reformách. My sme ich urobili a teraz z nich ťažíme. Oni ich neurobili a tvrdia že sa majú dobre aj bez nich. Naozaj?

Keď sa hovorí o reformách, je korektné porovnávať údaje z posledných rokov. To čo sa na Slovensku dialo v okoch 1998 až 2002 sa reformami dá nazvať len ťažko. Bolo to hasenie problémov po ekonomických diletantoch z HZDS. Každú snahu o niečo, čo by aspoň pripomínalo reformy, storpédovala vtedy SDĽ - strana, ktorá sa neskôr stala súčasťou hnutia SMER. (to len na margo toho, ako sa Smer tvári, že nenesie zodpovednosť za roky 1998 až 2002, majetok po SDĽ im však na rozdiel od zodpovednosti nesmrdel). Dôsledky reforiem uskutočnených po voľbách v roku 2002 sa v ekonomike prejavili v rokoch 2004 a 2005. Takže k tým výsledkom:

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rast počtu pracovných miest:

Počet pracovných miest vzrástol na Slovensku v rokoch 2002 až 2005 (porovnanie 4. kvartálov) z 2150,6 na 2254,7 tisíc ľudí. To je rast počtu pracovných miest o 104 tisíc ľudí. V Čechách sa počet pracovných miest v tom istom období zvýšil z 4791,7 tisíc na 4803,6 tisíc ľudí. A to je rast zamestnanosti len o necelých 12 tisíc ľudí. Čosi vyše desatinu toho čo u nás...

Rast reálnych miezd:

Česi zarábajú viac ako Slováci. Vždy zarábali. Je tu ale rozdiel - teraz ich konečne dobiehame. V roku 2002 zarábali Slováci 61,4 % toho, čo Česi. V roku 2005 to bolo 70,1 %. Slušné priblíženie za tri roky. Rast reálnych miezd bol v roku 2005 v Čechách 3,5 %, u nás 6,3 %. Takmer dvojnásobný rozdiel. Alebo inak - Čechom rastú platy len polovicu z toho čo Slovákom. Česi to vedia. Najmä českí politici. A keďže nemajú ako vysvetliť českým voličom, prečo ich dobiehame, spoliehajú sa na to, že ukazovaním na Slovákov ako na zaostalých sa na to zabudne. Aspoň majú mať o čom kampaň. Sem-tam príde do Čiech nejaký slovenský šašo a poohovára Slovensko, aby to bolo autentickejšie. Meno toho nášho šaša uvádzať nemusím...

Skryť Vypnúť reklamu

Rating:

Kým voliči ešte môžu českým politikom sadnúť na lep, s ratingovými agentúrami je to ťažšie. Tých zaujímajú reálne čísla a nie rozprávky buldozéro-premiéra. A tak má dnes Slovensko lepší rating ako Česko. Problémom v Čechách je hlavne rastúca zadlženosť a zlé vyhliadky krajiny, ktorá nemá zreformovaný dôchodkový systém a nevie ako finančne zvládne starnutie obyvateľstva.

Rast zadlženosti:

Málo čo išlo Čechom v posledných rokoch tak dobre ako zadlžovanie. Teda, aspoň ak hovoríme o českých politikoch. Hrubý dlh verejnej správy vzrástol v Čechách od roku 2002 do roku 2005 zo 719 na 901 mld Kč. To je o 182 mld. Kč. Na Slovensku sa v tom istom období zvýšil zo 481 na 507 mld Sk. Rast o 26,1 mld Sk znamená, že Česi sa zadlžujú asi desať krát rýchlejšie ako my. Byť pri takýchto tempách zadlžovania mierne pomalší v raste ekonomiky a výrazne zaostávať v raste zamestnanosti a miezd neveští pre Čechov nič dobré. Dlhy totiž treba splácať a pri dlhy verejnej správy splácajú občania svojimi daňami.

Skryť Vypnúť reklamu

Daňové zaťaženie:

Česká vláda vybrala v roku 2002 od svojich občanov a firiem cez rôzne dane, odvody a poplatky 35,2 % toho, čo vytvorila česká ekonomika. Slovenská bol už vtedy skromnejšia - vybrala len 32 %. Českí politici si však z toho nič nerobili a do roku 2005 zvýšili tento podiel na 36,6 %. Slováci išli opačným smerom a znížili tento podiel na 28,8 %. Česká vláda teda uberá ľuďom a firmám na rôznych typoch daní o štvrtinu viac než slovenská. Kým u nás sa šetrilo kde sa dalo, českí politici si užívali ako na veľkom mejdane - zadlžovali sa, zvyšovali daňový tlak na ľudí a zase zadlžovali.

Reformy:

Skryť Vypnúť reklamu

Nedělat a vydělat - to je heslo Čechov. A vypomstilo sa im to. Vláda ktorú mali doteraz si ho totiž zobrala za svoje. Robiť niečo? Nejaké problémy riešiť? Reformovať? To v Čechách politici nepoznali. A hoc sa dnes tvária že my máme nejakú zlú reformu zdravotníctvu, Česi mali najväčšiu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu pol roka v nútenej správe. Skrátka im to ich ničnerobenie v zdravotníctve padlo na hlavu. Nebyť pomoci od štátu (teda zase na dlh), rozsypalo by sa im to úplne. To, že tesne pred voľbami ukončili nútenú správu v najväčšej českej zdravotnej poisťovni pritom ešte ani zďaleka neznamená, že je už ozdravená.

Veľkohubí českí politici si to však nikdy nepriznajú. Budú kŕmiť občanov rečami o nejakom švédskom modeli s vysokými daňami a vysokou životnou úrovňou. Zjavne im to však v porovnaní so Slovenskom ide lepšie s tým rastom daní než s tou životnou úrovňou.

Dušan Deván

Dušan Deván

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek ako vy. Pracujem, nekradnem, neklamem, platím dane. A potom sa nestačím čudovať, ako ľudia platení aj z mojich daní nepracujú, klamú a kradnú. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu