Miluj jazyk svojho suseda

Desiatka maďarských intelektuálov na čele s profesorom Csabom Gy. Kissom predložila v septembri 2018 memorandum maďarskému parlamentu a maďarskej vláde s názvom „Stredná Európa žije vo svojich jazykoch“.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Signatári (medzi nimi viacerí moji obľúbení profesori z univerzity) tvrdia, že hovoriť jazykom susedov vie príliš málo ľudí. V mnohých oblastiach chýbajú odborníci, ktorí by ovládali jazyk susedných krajín na vysokej úrovni. Stredná Európa bola po stáročia svetom jazykovej pestrosti. Teraz, v 21. storočí sa však dorozumievame hlavne po anglicky. Angličtina nám síce môže pomáhať, ale dostať sa bezprostredne ku kultúre a svetu našich susedov sa dá len prostredníctvom ich jazyka. Naším záujmom je teda vzájomne si osvojiť jazyky susedov. Preto signatári navrhujú maďarskému parlamentu a vláde, aby došlo v tejto oblasti k rozhodným zmenám – aby sa spravili kroky k rehabilitácii prestíže týchto jazykov a kultúr, aby sa podporila propagácia susedných jazykov v médiách, odbornom živote aj školstve.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Memorandum som podpísala aj ja, hoci – pravdu povediac – neverím, že maďarská vláda s tým niečo naozaj urobí. Myslím si však, že myšlienka je veľmi dobrá a potrebná: naozaj sa poznáme príliš málo.

Obrázok blogu
(zdroj: Diána Marosz)

Vždy sa poteším, keď stretnem ľudí, ktorí sa naučili jazyk susedov. Poznám celkom slušný počet Maďarov z Maďarska, ktorí sa naučili po slovensky. O niektorých som už aj písala na tomto blogu, napríklad o historikovi Józsefovi Demmelovi, ktorý sa naučil po slovensky, aby mohol skúmať slovenské dejiny. Poznám aj Slovákov, ktorí sa naučili po maďarsky. Už dlho obdivujem napríklad Luciu Molnár Satinskú, zanietenú jazykovedkyňu z Bratislavy.

SkryťVypnúť reklamu

Mojím úplne novým objavom je sympatická študentka z Budapešti, ktorá sa zaľúbila do slovenčiny. Upozornila ma na ňu kamarátka. Študuje ruštinu a taliančinu na univerzite. Hm. Zaujímavá kombinácia. Povzbudila som kamarátku, nech ma dotyčná slečna smelo kontaktuje, budem rada.

Nakoniec sme sa stretli aj osobne v jednej budapeštianskej kaviarni. Videla som v nej ako keby samú seba pred mnohými rokmi. Toľko nadšenia a mladíckeho optimizmu!

Obrázok blogu
(zdroj: Diána Marosz)

Jej príbeh so slovenčinou sa začal písať, keď sa jedného dňa prihlásila na predmet „druhý slovanský jazyk – poľština“. Študenti slovanských jazykov totiž majú možnosť navštevovať jazykový kurz ďalšieho slovanského jazyka. Lenže mala smolu – poľština bola už plná. Dozvedela sa však, že na slovenčine majú ešte voľno. A tak sa dostala úplne náhodou k slovenčine... ktorá sa jej tak zapáčila, že za štyri roky ju už ovláda na vysokej úrovni a ľutuje, že o slovenčine nevedela skôr. S neustálym nadšením navštevuje hodiny slovenského jazyka a veľmi chváli metodiku pani lektorky. Vďaka nej bola aj na prechádzke po stopách slovenských pamätných tabúľ v Budapešti. Jej zásluhou pozná tiež bývalý slovenský evanjelický kostol, terajšie fitnescentrum, o ktorom som sa zmienila aj na tomto blogu.

SkryťVypnúť reklamu

Mladá dáma sa už trikrát zúčastnila letnej univerzity v Bratislave. Trojdňový kurz slovenského jazyka a kultúry ju vždy posunie o úroveň vyššie. Páči sa jej Bratislava, páčia sa jej Slováci, získala už veľa slovenských kamarátov. Nikde v zahraničí sa necíti tak dobre ako na Slovensku. Miluje aj výlety krížom-krážom po krajine, ktoré letná univerzita organizuje počas kurzu. Hovorí, že keď minule po troch týždňoch odchádzala z Bratislavy domov, slzy jej vyhŕkli. Najradšej by tam ostala.

Ako študentka taliančiny bola pred rokom na polročnom pobyte v Ríme v rámci programu Erazmus. Hneď keď dorazila, vyhľadala tamojší lektorát slovenčiny. Chcela sa prihlásiť na kurz. Lektorka ju vyskúšala a zistila, že ju nevie zaradiť do žiadnej skupiny. Jej úroveň bola totiž vyššia ako ostatných študentov. A tak sa lektorka rozhodla, že ju bude učiť každý týždeň v rámci svojich konzultačných hodín. Brala ju aj na akcie slovenského veľvyslanectva.

SkryťVypnúť reklamu

Momentálne je už v poslednom ročníku. Po ukončení plánuje pokračovať v štúdiu na literárnovednej doktorandskej škole zo slovenčiny a ruštiny. Ak bude mať možnosť, chcela by sa prihlásiť na odbornú prax do Bratislavy a urobiť tam aj výskum k doktorandskej práci.

Nie každý z jej blízkych je však jej voľbou nadšený. Nuž, odniekiaľ to poznám. Aj ja som si svoje vytrpela, kým sa moja babka zmierila s tým, že som sa začala učiť po slovensky a neskôr sa aj vydala za Slováka. Vlastne sa ani nikdy nezmierila.

Ach, zmeniť zmýšľanie predkov a zabehané chodníčky predsudkov je náročné!

Prajem si, aby na obidvoch stranách Dunaja vyrástlo ešte veľa podobných mladých ľudí s otvoreným srdcom a s úprimnou túžbou po poznaní.

Obrázok blogu
(zdroj: Diána Marosz)
Diána Marosz

Diána Marosz

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  78
  •  | 
  • Páči sa:  218x

Som Maďarka z Maďarska, ktorá sa zaľúbila do slovenčiny. Rada objavujem veci, ktoré spájajú naše národy. Milujem stredovekú hudbu, prírodu, literatúru, ľudové umenie a krásu vo všetkom. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

138 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 21x
  • Prečítané: 1 182x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 132x
  • Prečítané: 3 738x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 426x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 065x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 44x
  • Prečítané: 2 326x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 107x
  • Prečítané: 2 192x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Bombic sa vysmieva sudcom a pokračuje v nenávistných príspevkoch. Vyšetrovateľ nevie, čo s ním
Trumpove clá ovplyvňujú čínske fabriky. Obavy však majú aj Američania
Trampoty živnostníkov zo Spiša: Okupujú vrchné priečky rebríčka daňových dlžníkov
Vláda oficiálne škodí zdraviu (komentár)

Peter Tkačenko

Vláda oficiálne škodí zdraviu (komentár)

Raz budeme potrebovať splnomocnenca na preverenie manažmentu Petra Kotlára.

  • 12h
reklama
SkryťZatvoriť reklamu