Spať na článok
Písmo: A- | A+

Diskusia k článku: Veríme v zlo

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
49 príspevkov

  • Tibor Pospíšil
    Blog

    korucupcia samotná nie je zlá

    Na korupcii samotnej nie je nič zlé. Korupcia v našich končinách je len prejavom presadzovania sa prirodzeného stavu vecí (slobodného trhu) cez barikády štátnych regulácií a obmedzení. Nevidím vôbec nič zlé na tom, ak podplatím úradníka s cieľom získať službu, na ktorú mám nárok. Nie je problém ten úplatok, problém je to, že legálne sa nedostanem k danej službe. Podobne napríklad v zdravotníctve. Nič nie je zadarmo, tobôž hodnota najcennejšia - zdravie. To, že niekto zdravotníctvo "zadarmo" spraví, nezmení nič na podstate prirodzených preferencií ľudí. Že sú ochotní za svoje zdravie platiť. A keď nemôžu legálne, tak platia nelegálne. . A v príkladoch by sa dalo pokračovať ďalej. Ale už tu o tom písali aj iní autori. http://chren.blog.sme.sk/c/520...
    • Kamil Krnáč
      Blog
      Suhlasim s tym, ze korupcia vznika nasledkom deformacie trhu, ale nesuhlasim s tym, ze ju je mozne povazovat za prijatelne riesenie. Korupcia ma v sebe skrytu silnu kladnu spatnu vazbu, a preto polavit v odstranovani jej pricin znamena priamo ju v jej raste podporovat. To je aj dovod, preco sme si ako krajina za poslednych par rokov v otazke korupcie tak pohorsili (podla viacerych zdrojov sme na tom horsie ako niektore africke krajiny) a to je aj dovod, preco aj vyspele krajiny s nizkou mierou korupcie ani na okamih nepolavuju v boji proti nej. Je az prilis velka korelacia medzi mierou korupcie v krajine a zivotnou urovnou obyvatelstva, takze akekolvek pohravanie sa s akceptaciou korupcie ako beznej pracovnej metody na riesenie deformacii systemu znamena cestu do pekla.
      • Tibor Pospíšil
        Blog

        prijateľné riešenie

        ide o to, čo je prijateľné (či správne) riešenie korupčného správania. Či boj proti korupcii ako takej, alebo proti jej príčine, t.j. proti deformáciám trhu. . Ohľadne korupcie nechápem ešte jednu vec: prečo je trestné uplácať (napr.) vo fotbale? Však to je súkromný biznis. Úplatok je teda porušením obchodných dohôd. Trestnoprávnosť tam nemá čo robiť. To akože keď za mnou prídu od konkurencie, aby som sa "pomýlil" vo výkone svojej práce, tak budem za trestnoprávne zodpovedný? To je cesta do pekla, imho.
        • Kamil Krnáč
          Blog
          Tibor, cely cas hovorim o verejnom, teda spolocenskom zaujme. Ak si dvaja sukromnici vymienaju potajomky peniaze, ide viac o danovy ako o spolocensky problem. Do korupcie vo verejnom sektore vsak vstupuju voleni zastupcovia - spravcovia, ktorym majetok a verejne zdroje cele nepatria a nemaju teda pravo nakladat s nimi v duchu osobneho zaujmu. Co sa tyka boja proti korupcii, mojou cielovou zonou je prevencia - odstranovanie pricin jej vzniku. V represivnej casti legislativy jednak za okolitym svetom nezaostavame a tiez hrozba trestu nie je az takym ucinnym demotivacnym prvkom, ako by sa mohlo prvoplanovo zdat.
          • Tibor Pospíšil
            Blog

            verejný sektor

            ale ja nenamietam proti tomu, aby korupcia vo verejnom sektore bola trestná. Ale nechápem, prečo je trestné porušenie obchodnej dohody? A zatiaľ mi nikto nevysvetlil, prečo je správne, aby práve a len toto porušenie obchodných dohôd nebol obchodný, ale trestnoprávny spor.
        • 5skorpion11

          Mám tomu rozumieť tak,

          že v súkromnom biznise má byť porušovanie obchodných dohôd normálne a nijak nepostihovateľné, že vykonávať výkon svojej práce , ak ma podplatí konkurencia, môžem vykonávať nepoctivo, to znamená, že budem klamať a podvádzať, pretože mi za to zaplatili? A k tomu futbalu - tak to už je sila, to potom nechápem fanúšikov, na čo tam vôbec chodia.
          • Tibor Pospíšil
            Blog

            trestnoprávna zodpovednosť

            porušenie obchodných dohôd by mal byť obchodný spor. Nie je vôbec sporu o to, že takéto jednanie je zlé, odsúdenia hodné a malo by byť postihované ako ostatné porušenia obchodných dohôd. Akurát jeden konkrétny druh je trestným činom. Čo je diametrálny rozdiel.
    • inga galbava
      Blog

      ...

      Že sú ochotní za svoje zdravie platiť. A keď nemôžu legálne, tak platia nelegálne. Tak im to umožnime a nebudú to musieť robiť nelegálne :-))
      • Tibor Pospíšil
        Blog

        opäť súhlas

        korupciu v zdravotníctve netreba riešiť jej kriminalizáciou, ale prevedením zdravotníctva na trhové princípy. S tým, že (niektoré) zdravotné výkony pre občanov bude na tomto trhu nakupovať (za peniaze z daní) štát, aby zabezpečil solidaritu, resp. aby zabezpečil základnú zdravotnú starostlivosť pre všetkých. . A nie, ako je to teraz, že (napr.) pri výmene bedeového kĺbu štát rozhoduje o tom, že niekto ho dostane temer okamžite a iný si rok-dva počká.
  • Tibor Pospíšil
    Blog

    všeobecné "dobro"

    imho môže byť ešte horšie, ak sa isté veci v spoločnosti pokladajú za "dobré úmysly". Pretože práve nimi je dlážená cesta do pekla. http://www.humno.sk/index.php?... podobne zákon o preukazovaní majetku ... toto sú príčiny, to zlé, ktoré bude nasledovať (a ono nasledovať bude) bude len dôsledkom, podobne ako korupcia je len dôsledkom obmedzovania osobnej slobody zo strany štátu
    • Kamil Krnáč
      Blog
      Cesta dlazdena do pekla dobrymi umyslami je floskulou. Tato fraza sa pouziva na objasnenie nebezpecnosti populistickej retoriky. V skutocnosti mame priamo v sebe geneticky naprogramovanu ochotu a volu robit nieco pre spolocensky osoh. Nedavno to dokonca dokazali vedci studiom mozgovych aktivit, v ktorych sa ukazalo, ze dobrovolna pomoc niekomu inemu v nas na chemickej baze vyvolava prijemne pocity. To, ze sme sa naucili tento mechanizmus potlacat nic nemeni na fakte, ze ak by sme uznavali striktne individualisticky princip osobneho prospechu, nikdy by neboli vznikli rodinne zoskupenia, komunity, kmene, staty, unie a celosvetove hnutia.
  • vampil

    Korupcia by mala byť inšpiráciou

    pre politikov: tam,kde je,je načase nastaviť procesy inak,aby sa korupcia potlačila! A tá blbosť,že úradník a pečiatka...ved sú to politici,čo vymýšlajú nové a nvé zákony a nariadenia,ktoré potom ten úradník musí dodržiavať,ved je to jeho živobytie. Ak si pomáha bakšišom,je načase vydať to posledné nariadenie: za bakšiš sa ide do basy okamžite a navyše príde napríklad aj o penzoiu a ostatné sociálne vymoženosti. Iste by sa jeho snaha po bokovke znížila na nulu! Zvláštnu úlohu ale hrajú tí,čo podmazávajú. Myslím,že tí aj najviac o korupcii vreščia,ale veselo mažú dalej.
  • Rixi

    Veríme v zlo

    Pekne napísaný článok, všetci budeme súhlasiť, že korupcia v spoločnosti je negatívny jav. Môžme o nej písať, rozprávať, blogovať, ale ako ju znížiť, alebo odstrániť. Na toto neexistuje nijaký osvedčený recept a ak by aj existoval, vždy ho budú zneužívať najmä Tí, ktorých chráni imunita. Máme rôzne inštitúcie a zložky na boj s korupciou, ktoré nám každý rok prinesú odpočet svojich výsledkov, bohužial keď si ich však premeníme na drobné, vždy v sieti zvanej protikorupčné opatrenia skončí ten malý človek, ktorý potreboval potvrdenie od úradníka, že si môže na svojom pozemku postaviť plot /to len ako príklad/ a nie ten, ktorý ho k tomu aby dal úplatok vyprovokoval. Áno nájdu sa aj svetlé výnimky v podobe štátnych úradníkov, ktorí sa stali nepohodlnými a preto použijeme protikorupčné opatrenia a medializáciu na to aby sa ich zbavili, ale bohužial v percentuálnom vyjadrení je vždy viac tých, ktorí chtiac nechtiac ten úplatok v akejkoľvek podobe dať museli. Korupcia je naozaj spôsob myslenia ľudí, ale zbaviť sa ho je potrebné tak, že sa k veciam, na ktoré mám právo a nárok dostanem bez zbytočnej byrokracia a šikanovania. Toto je beh na dlhej trati, kde cieľ nieje vôbec v dohľade, ale niekto s tým žačať musí ... len je dôležité nájsť ten štart, kde treba začať.
    • Kamil Krnáč
      Blog
      Suhlasim. Vsetko sa naraz riesit neda, ale moj nazor je, ze ryba smrdi od hlavy, a preto treba zacat u tych najvacsich preslapov. Napriklad zakon o verejnom obstaravani je taky deravy, ze priam nabada, aby cez neho pretiekli miliardy do nepravych ruk ci uz na statnej alebo kumulativne na samospravnej urovni.
      • Tibor Pospíšil
        Blog

        nesúhlasím

        ak štát nakúpi niečo, čo v skutočnosti nepotrebuje, tak ani najtransparentnejšie výrerové konanie nezmení nič na fakte, že občan bol okradnutý. A naopak: ak by štát mohol utrácať len vopred stanovenú časť príjmov občanov (napríklad by sa nemohol zadlžovať), tak mne osobne by až tak nevadilo, akým spôsobom verejne obstaráva. Politické strany by súťažili, kto z daného, vopred určeného a nemenného balíka prerozdeľovaných peňazí dokáže zabezpečiť najlepšie služby pre občanov. Kým teraz súťažia v tom, kto vymyslí rafinovanejšie zakrytie neúmerného zadlžovania http://blog.etrend.sk/inekomen... resp. kto "verejným" záujmom najlepšie obháji zadlžovanie budúcich generácií.
        • Kamil Krnáč
          Blog
          Cela pointa je v tom, ze na to, aby stat fungoval, jeho obcan musi v prvom rade o aktivitach v riadiacich zlozkach vediet. Dnes nas system z pohladu transparentnosti kolabuje najma na utajovani informacii, ktore by mohli viest k odhaleniu neefektivneho nakladania s verejnymi prostriedkami. Ty sa sustredujes na zaverecnu fazu verejneho obstaravania, kedy je uz vsetko rozhodnute, ale opominas pociatocnu fazu obstaravania. Tu je mozne na natlak verejnosti zastavit, ci pozmenit, urcite vsak nie, pokial je cielene utajovana tak, ze sa k obcanovi dostane (ak vobec) az informacia o podpisanej a este aj nevypovedatelnej zmluve.
      • servicius

        Lobing

        Čo si myslíš o regulácii lobingu v USA ? Aký názor máš na lobovanie vôbec ?
        • Kamil Krnáč
          Blog
          Aj ked je u nas lobovanie chapane ako synonymum slova uplacanie, tam kde je lobbing oficialne zavedeny, kontrolovany a regulovany, moze prave paradoxne korupciu znizit. Ulohou oficialnych lobistov totiz nie je v prospech svojho klienta podplacat prislusnych politikov, ale pouzit svoje presviedcacie schopnosti na presadenie myslienok, ktore by mohli jeho klienta napriklad uchranit pred rizikom straty z dovodu nevhodnej legislativnej upravy. Dalo by sa povedat, ze lobisti su oficialne zaregistrovanymi platenymi advokatmi - obhajcami, ktorych si za oficialne urcene tarify moze prenajat akykolvek sukromny podnikatel. Tym sa vlastne v sektore presadzovania zaujmov vytvara akysi "slobodny trh". Tak ako sa od obhajcu neocakava, ze svojho klienta bude obhajovat uplacanim sudcu alebo poroty, tak sa ani od oficialne registrovaneho lobistu neocakava, ze bude zaujmy svojho klienta predsadzovat rozdavanim uplatkov. Inak povedane, v krajinach, kde je striktne odlisena korupcia od lobbingu, su skutocne korupcne prejavy ovela lahsie identifikovatelne a dokazatelne, pretoze prirodzeny boj o nazorovy vplyv je od nich legislativne oddeleny. Tak ci onak, v nasich pomeroch, kde mame problemy vobec so zakladnymi pravidlami pravneho statu, ako napriklad efektivny slobodny pristup ku informaciam verejnej povahy, je uvaha o zavedeni oficialneho lobbingu asi este prilis predcasna. V nasich pomeroch by sme tu eticku spolocensku barieru medzi lobbingom a korupciou pravdepodobne este nedokazali udrzat.
    • vampil

      RIXI, štart je

      vždy z domu,od vlastného prahu! Začína od postoja k bakšišu. Ak začneme od seba,sme na dobrej ceste,čakať od iných ,že začnú je omyl. Ale pri korupcii sú vždy dve strany! Niekto dáva a ten je aj inicátorom. Našinec si to predstavuje tak,že už dopredu ráta s podplácaním ,nuž potom sa nečudujme,že sa nájdu,čo berú.
  • Andrej Smolka
    Blog

    Pátos preč, pridať viac analýzy

    autor blogu zbytočne pridáva veľa pátosu vo svojom článku: "Museli by tak dať všanc svoj svedomito chránený poklad, ktorým je možné tvoriť úžasné divy sveta ospevované mnohými pokoleniami, ale rovnako aj konať diela skazy lemované generáciami sklamaných duší." - len jeden príklad , ako pekne povedať nič . Sú tam aj konštrukcie , ktoré podľa mňa nie sú veľmi pravdivé alebo reálne. "Každodenný konktakt s korupciou síce nedokázal úplne vyhubiť z ľudí zmysel pre spravodlivosť, česť a spoločenský prospech, dokázal ho však v mene ochrany vnútorného sveta každého z nás zatlačiť do úzadia až na takmer neviditeľnú úroveň." Drvivá väčšina obyvateľov SR prichádza do osobného kontaktu s korupciou iba niekoľkokrát za život ( možné sféry: zdravotníctvo, školstvo, súdy) - tým samozrejme nechcem znižovať význam tohto problému. Ďalej pojem "neviditeľná úroveň zmyslu pre spravodlivosť" - zmysel pre spravodlivosť je človeku neodnateľne daný , takisto ako rozlišovanie dobra a zla. Ľudia veľmi dobre vedia aj teraz, čo je dobré a čo je zlé, čo je správne a čo nie. Čiže nestratil sa zmysel pre spravodlivosť, stratila sa viera ( a dôvera ) v spravodlivosť. To je dosť podstatný rozdiel. To znamená , že problém nie je v ľuďoch, že čo sa týka ľudí, vždy je na čom stavať a to na vrodenom zmysle pre spravodlivosť a na rozlišovacej schopnosti dobra a zla. Samozrejme, vieme v akom stave je korupcia na Slovensku a nie je to len problém Slovenska, ale mnohých štátov v našom európskom priestore. Pokúsim sa o malú analýzu na jednej mojej skúsenosti v Japonsku: Talianska turistka sa pokúšala dostať do chrámu 20 min. pred záverečnou, hoci nápis v angl.j. jasne hovoril, že 30 min. pred záverečnou už nikto nebude vpustený. Použila voči pokladníkovi v búdke všetky osvedčené postupy z Európy: 1.Tvrdila, že to stihne obehnúť do záverečnej (racio dôvod), nezabralo. 2.Tvrdila, že zajtra odlieta a tento chrám je nádherný , chce ho vidieť ( emocie ), nezabralo. 3.Aby si ujasnila pozíciu, povedala, že zaplatí celý lístok aj za tých 20 min. ( ekon. dovod), nezabralo. 4. Použila posledný najsilnejší ( podľa nej ) argument - zvýšila sumu , ukázala bankovku a povedala mu , že nepotrebuje lístok. To už ale urazilo a rozhnevalo zamestnanca, čo prejavil po japonsky, zvraštením obočia a jednoznačným gestom. Turistka sklamaná odišla, ale ak túto situáciu neskôr spracovala, odkaz bol jasný - v Japonsku sa neoplatí korumpovať. A toto by mal byť návod aj pre nás. Korupcia prestane vtedy , ak sa ľuďom nebude vyplácať korumpovať a to zo všetkých možných dôvodov: trest, strach, transparentnosť pravidiel, dehonestácia korupcie spoločnosťou. Čiže najprv štátom vytvoriť korupcii nepriateľské prostredie cez transparentnosť pravidiel, v spojením s represiou a dehonestáciou účastníkov navodiť stav v ktorom sa už "nevypláca korumpovať a kradnúť" a postupne sa začne aj vracať viera v spravodlivosť a dobro, a po niekoľkých desaťročiach sa tieto hodnoty inštitucionalizujú a stanú sa súčasťou krvného obehu obyvateľov Slovenska. kým sa po mnohých rokoch
    • Kamil Krnáč
      Blog
      Myslim, ze napriek tvojej kritike zo zaciatku clanku sa nazorovo zhodneme. Priznam sa ti, ze viac inklinujem k praktickej realizacii ako ku teoretickym tiradam. Ak mi ale vysvetlis, ako moju temu odprezentovat ludom praktickou strohou a faktografickou ukazkou, budem ti povdacny :)
      • Andrej Smolka
        Blog

        budeš mi povdačný ? :-)

        Jedna z foriem ako si to odprezentoval je tých 6 bodov programu sas. V nich 5 bodov je v oblasti prevencie - vytesnovanie priestoru pre korupciu, a sú určite prínosom. Posledný bod jeden návrh osvety a jeden vyhľadávania ex post - bonzáckym spôsobom. Stručne zhrnutie - prevencia ok, osveta a účinné postihovanie slabé. Prevencia je určite super vec, ale naša spoločnosť je v takom stave, a ľudia sú takí vynaliezaví, že prevencia nestačí. Čiže čiste racionálne , momentálne prestanú byť ľudia účastníci korupcie len keď sa im to už "nevyplatí". Dôvody sú rôzne: 1. už za to zatvárajú, už sa to neoplatí riskovať .... 2. už si môžem tú službu oficiálne zaplatiť , neoplatí sa mi už podplácať... 3. riskoval by som stratu mena, postavenia....neoplatí sa to.... atd.

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 14x
  • Prečítané: 572x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 105x
  • Prečítané: 2 017x
  • 3
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 337x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 959x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 168x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 104x
  • Prečítané: 2 061x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Ako zvládnuť registráciu dronu. Treba poistku? Vyskúšali sme nové pravidlá v praxi
Aj Slováci si kupovali so stíhačkami F-16 partnerstvo. V ich továrňach teraz rastie nervozita
Kam na výlet na strednom Považí: Najstaršie pútnické miesto na Slovensku i obria lavička
KVÍZ: Mladé letá, Ťapákovci, Mor ho! Koľko si ešte pamätáte z povinnej literatúry?
reklama