Spať na článok
Písmo: A- | A+

Diskusia k článku: Floods in Dakota are born in the same way as they are in Slovakia

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
25 príspevkov

  • meciarsdzurindizmus

    Kravcik

    rodia sa napriklad kravy a to podobne ako na Slovensku tak i v Dakote. Dazde sa nerodia. A vypocital si kolho hradzok treba ked za den padne 170 mm? Podvodnik Kravcik aj Radicova maju okrem planu vytunelovat 1 miliardu eur pod gesciou Uradu vlady aj to, ze si prihrali "aktivity" po ich pade. Kravcik vychadzku v Dakote a Radicova staz v UK. Dufam ze posledne peniaze danovych poplatnikov, ktore na ich "cestovatelske" aktivity isli.
  • Ziffhara1
    Blog

    Mily pan Kravcik

    pricina, preco su tam vytvorili prerie, ktore su odolne voci suchu je asi preto, lebo take su prirodzene prirodne podmienky pre tu oblast. Cize ty chces vodu zadrzat a spravit z prerie dazdovy prales, ci tak nejak to mam chapat? Skutocne neviem, co malo byt cielom tohto clanku? Ze ked je velka burka (a takych tam maju cele leto habadej) tak poda nestiha vsakovat a voda odteka? Ako co ine ocakavas? Nejake zazraky?
    • treebeard2

      máš u mňa plus,

      čosi podobné som napísal už včera ráno a príspevok sa mi nepodarilo odoslať. A podarilo sa ti stručnejšie ako mne :-) Doplním už len to, že na Kravčíkových obrázkoch nijakú "poškodenú krajinu" nevidieť. Préria je odjakživa zvlnená (vplyvom vetra) a voda jednoducho steká do zníženín. Tu a tam je v tej riedko osídlenej krajine nejaká cesta a cestu, samozrejme treba pred vodou chrániť tak, že vodu odvedieme, nie že sa pokúsime cestu podmočiť. Začínam mať obavu, že onedlho náš Majster Hrádzok bude prepadať depresiám, akonáhle uvidí potok.
    • ohsim

      Mily Ziffhara,

      prerie, aj ked sa tak mnohi nazdavaju, nie su prirodzene sa udrzujuce ekosystemy. Ak by sme prerije nechali prerijami a nezasahovalo by sa do nich, casom by ich nahradil les. Prerije, v podobe v akej ich pozname su tu vdaka tomu, ze ich prave indiani udrziavali. Dialo sa tak najma vypalovanim. Indiani akosi vedeli, ze stada bizonov a inej zveri sa drzia na travnatych plochach. Ked biely clovek prisiel na prerije, bola to vhodna polnohospodarska poda, a tu zacal vyuzivat. Ak ale po rokoch jej vyuzivania oblast trpi suchom, mudry clovek si polozi otazku ze preco? A odpoved je napriklad aj tato reportaz. Ak v krajinnych strukturach nie je moznost na zadrzanie vody ked prsi, cyklicky sa o vodu ochudobnuje a prevlada sucho. Ak z 450 mm rocnych zrazok polovica odtecie vdaka nevhodnej krajinnej strukture, ostava 225 mm. Ak by sa v krajine vytvorili ekotechnicke struktury, odtok vody by sa spomalil, viac by jej vsiaklo do pody, profitovala by vegetacia, zvierata, clovek a vlastne cela priroda.
      • treebeard2

        milý Ohsim, napriek tvojmu hraniu sa na

        odborníka trafila Ziffhara ďaleko lepšie. Step ako vegetačná formácia je podmienená prevažne klimaticky. Týka sa to rovnako ruských a stredoázijských stepí, ako aj amerických prérií, juhoamerických pámp a ďalších stepí mierneho pásma. Step vzniká tam, kde obdobia sucha, vietor a mrazy znemožňujú vytvorenie lesa. Stromy sú väčšími spotrebičmi vody než tráva, nie sú schopné dočasne uschnúť ako stepné druhy tráv. teoreticky by mohli hromadiť v sebe vodu ako to robia baobaby, to by však v stepiach nesmelo mrznúť (a tým myslím poriadne mrazy, oakých sa na Slovensku ani nesníva). Vietor zas vegetáciu vysušuje. Z ruských stepí sú známe pokusy, keď stromy vysadené k zahĺbeným korytám riečok normálne rástli až do doby, kým neprerástli breh. Potom im okamžite začali uschýňať vrcholce. Stepi sú jav dlhodobý - stihli sa vyvinúť druhy,ktoré sú viazané výlučne na ne a v lese by neprežili. Stihli sa na nich vyvinúť pôdy, ktoré sú iné ako nájdeme pod lesom. To asi nemajú na svedomí tí tvoji indiáni. Áno, aj tí mali vplyv a miestami mohli hranicu prérií o pár km posunúť, ale určite žiadny vplyv nemali v starších obdobiach, keďže človek prišiel do Ameriky až po poslednom glaciáli. Stepné druhy však existovali v Amerike milióny rokov predtým. Zadržanie vody v tej stepi neprospeje nikomu. Tá voda sa zadrží len krátkodobo (vietor, extrémne horúčavy v letných mesiacoch), pre ľudí bude z väčšej časti nevyužiteľná (len maličká časť z nej sa dostane až do podzemnej vody. Pre stepné rastliny a živočíchy bude takmer zbytočná, pretože tie sú perfektne prispôsobené jej nedostatku. Príroda existovala aj pred prvou Kravčíkovou hrádzkou a bude exitovať aj po nej.
        • ohsim

          Ahoj treebeard2

          nehram sa na odbornika, na svojej odbornosti som pracoval dost dlho. Vidim, ale ze tvoje vedomosti o preriach su dost nepresne. Pocas mojich studii v Nemecku, som mal moznost zucastnit sa na prednaske prof. Stuarta Allisona z Illinois, kde 99% vsetkych prerii vymizlo. A prave preto aby prerie nevymizli uplne a nenahradil ich les, tak ich aj teraz kontrolovane vypaluju. (http://www.knox.edu/academics/...). A prave cielavedoma praca indianov pri udrziavani prerii ich uchovala az dodnes. Inac by prerie zanikli a nahradil by ich les, s cim by prisla zmena vodneho rezimu, zmena vegetacie, a zivocisstva. Takze to nie je tak ako hovoris, aj ked sa nam vela veci na zemi zda nemennych, alebo nezmenitelnych, nie je to tak. "Historically, natural processes, such as fire and grazing maintained prairie. Wildfires started by lightening or purposely started by American Indians cleared the land of plants not adapted to the prairie. American bison and elk, as well as rodents and insects played an important role as grazers. Fire and grazing do not damage parts of prairie plants that produce new growth. ... ale na SR to mame tak. Ja som si tiez myslel, tak ako ma ucili v skole, ze formovanie kanonov a riek je jav dlhodoby. Prid sa pozriet k nam do lesa, a ja ti ukazem ako rychlo sa vie sformovat kanon po tazbe dreva na flysi. Clovek by si myslel ze ta voda to musela vymielat starocia, ale zdanie klame. A zadrzanie vody prospeje kazdemu, aj tomu kto je na sucho prisposobeny. peknu nedelu
          • Ziffhara1
            Blog

            Mily ohsim

            nemam rada, ak ludia vezmu nejaku vetu, vytrhnu ju z kontextu a prezentuju ju ako uplne zvrateny argument. Toto je co prof. Stuart Allison napisal na svojej oficialnej stranke: "I am fascinated by how plant communities recover from disturbance, in particular from human disturbance. As a result I have become interested in the restoration and reconstruction of badly damaged plant communities. Tallgrass prairies are one of the most badly disturbed ecosystems in the world. About 99.9% of the original tallgrass prairie in Illinois has been lost. The only way we will ever have more tallgrass prairie is if we grow it. http://www.knox.edu/academics/... V prvom rade si vsimni, ze preriu vola ekosystemom. Tiez tvrdi, ze je narusena clovekom. Ale nie preto, lebo clovek ju vypaluje, ci pripadne, lebo sa prestali na nej past bizony (lebo postupnu invaziu lesa by nenazval ludskym zasahom), ale preto, lebo tieto prirodzene vytvorene ekosystemy sa zmenili na polia na krych Illinois farmary pestuju vo velkom kukuricu. Cize, ano 99% prerie sa z Illinois stratilo, ale rozhodne sa nepremenilo na zalesnenu krajinu. Ze sa prerie vytvorila prave tam kde sa vytvorila nie je prekvapujuce. Staci si pozriet ako bezia Skaliste hory (sever -juh) a akym smerom ide jet stream (zapad-vychod) musi ti byt jasne, ze prerie sa vytvorili prave v dazdovom tieni Skalistych hor. Takisto, ako citujes ten text i seba, pise sa tam o natural processes (prirodne vplyvy)a tiez ohne vycistili prerie od rastlin (nespecifickuje sa napriklad trees, ale iba plants), ktore na preriu nie su prisposobene. Plus to co ty nazyvas kanonom urcite nie je kanon, lebo kanon vznika na skalnatom podklade posobenim vody. Pochybujem, ze traktor ryje stopy do skaly (nepochybujem, ze tvori stopy v makkej lesnej pode). To co ty volas kanonom je iba obycajna erozna stopa. Tak si neplet dojmy s pojmamy. A co sa tyka tej extra vlahy ci prospieva vsetkemu, skus polievat kaktus kazdy den a uvidis, ze to chudak neprezije a zhnije ti odspodu. Nie hned ale po roku je po nom.
            • ohsim
              • treebeard2
                • ohsim
                  • treebeard2
              • meciarsdzurindizmus
  • L-Pack

    Nevrátite sa domov, pán Kravčík?

    Indiáni sú určite zaujímaví, ale nechajme ich radšej v opatere Veľkého Manitoua. Nakuknime my radšej späť do našej domoviny, ktorú ste pred časom revitalizovali a v ktorej po revitalizácii vytopilo obec Beluj v Bansko-Štiavnickom okrese. Okrem toho ste svojim vďačným čitateľom stále dlžný reporty z vytopenia Smižian, Rožňavy a Očovej.
    • Kravčík
      Nevedel som, že po mne túžite. Doteraz som mal pocit, že Vám prekážam na Slovensku. Nevšímli Ste si Gažovičov príspevok na Blogu o Smižanoch? Tak ho Vám servirujem. http://gazovic.blog.sme.sk/c/3... To, že potrebujete len môj názor, hovorí to o istej diagnóze. Čo sa týka Beluje, tak som sa vyjadril priamo v diskusii pod článkom, ktorý si dovolím prekopirovať tu, aj keď vzniká riziko, že ma zažalujete sprvcovi stránky že kopirujem linky: V Beluji sa vytvorilo 10.000 m3 vodozádržných protipovodňových opatrení, ktoré sa začali realizovať na jeseň 2011. Na to, aby bola obec komplexne chránená, je potrebné vybudovať vodozádržné objemy akolo 150.000 m3 (600.000 eur). Takže v prvom roku bolo v obci Beluji zrealizovaných 6,7% potrebných protipovodňových vodozádržných opatrení. Vieme dobre, že program bol zastavený pod tlakom lobistov, ktorým program neumožňoval kradnúť. Ak by sa bolo v programe pokračovalo, odhadujem, že do dnešného dňa by bolo v katastri obce Beluj zrealizovaných cca 50.000 m3 a rozhodne by to obec zásadne ochranilo pred dnešnou záplavou. Zodpovednosť za stav v obci Beluji nesú tí, ktorí program zastavili. Kradnúť z regulácii potoka (jedna stavba) sa dá, no z realizácii protipovodňových opatrení postavených na diverzifikovanom princípe NIE a to bolo najväčšie riziko realizovaného programu. Dôkazom toho, že to pomáha, sú blízke obce Brehy a Rudno nad Hronom, ktorý realizovali v prvom realizačnom projekte po viac ako 30.000 m3. Beluj bola v druhom realizačnom proejkte, v ktorom v každej obci a realizovalo zhruba po 10.000 m3 vodozádržných opatrení. Tu sú linky na Brehy a Rudno nad Hronom: http://kravcik.blog.sme.sk/c/3... http://kravcik.blog.sme.sk/c/3... V obci Beluj som nestiho zmonitorovať opatrenia. Na Údrade vlády som koncil koncom marca 2012. Hlboko sa ospravedlňujem, že som doteraz nestihol zanalizovať Rožňavu a Očovú. Ale keď mi zaplatíte letenku na Slovensko, tak som pripravcený okamžite prísť.
      • L-Pack
        8.mája ste vo svojom článku napísali: Vplyv zrealizovaných protipovodňových opatrení zo spišskej obce Smižany budú k dispozícii v najbližších dňoch. Nuž, nedai ste nám vedieť ako vplývali protipovodňové opatrenia na Smižany. Ale asi nijako, keďže ste opísali ani čiarku a Smižancov vytopilo ako potkany. Mimochodom - ten Gažovičov článok je k vašim opatreniam dosť kritický a ich účinnosť nespomína zrovna s uznaním. Zaujímala by ma ešte jedna vec, pán Kravčík. Píšete, že v obci Beluj sa protipovodňové opatrenia zrealizovali na 6,7%. Sorry, ale ja si myslím, že to je dosť čudné - tým ste chceli znížiť účinky povodní o 6,7%? Nemyslíte, že podstatne inteligentnejšie by bolo urobiť všetky potrebné opatrenia na jednom mieste naraz? Čo myslíte, keby ste teraz zašli do obce Beluj a chválili sa, že vďaka vašim opatreniam majú o 6,7% nižšie škody, tak by vás chválili, alebo hnali svinským krokom? Ja myslím, že to druhé, ale mohli by ste možno klusať o 6,7% pomalšie. Ešte mi napadá jedna taká vtipná súvislosť: ak v tej minidedinke urobíte opatrenia za 600 000 eur, tak koľko ich bude stáť údržba? Utiahne to rozpočet dedinky s pár ľuďmi, alebo budú zasa potrebovať štátnu dotáciu? Že pozdravujeme Indiánov, pán Kravčík. O diskusiách pod svojimi článkami im však radšej nič nehovorte, lebo by ste riskovali, že daktorý iniciatívny bojovník ich vloží do translatora a čosi z nich pochopí. Váš skalp by sa potom dosť dobre vynímal na jeho opasku....
      • daniel vida

        Zli lobisti zakliali hradzky...

        Takze teraz sme v etape pan Kravcik, ked budete analyzovat, preco hradzky nepomohli jednej vytopenej obci za druhou. Samozrejme pricinou su zli lobisti, ktori zrejme Vase vodozadrzne opatrenia zakliali. A to tym, ze uz pred ich realizaciou tvrdili, ze zakony elementarnej fyziky a jednoduche bilancne vypocty hradzky pri povodniach uz dopredu odsudzuju na neuspech. Pouzivanie urazok a nalepkovanie osob ktore ani nepoznate len dokazuje , ze nemate vecne odborne argumenty. Zaujima ma, dokedy Vam toto budu ludia este tolerovat.
      • Janka Kováčová

        Milý Michal.

        Je dosť parodické odvolávať sa na článok Gažovička. Veď to píše na Vašu objednávku, je to Váš spolupracovník a riadite ho telefonicky tu v Tatrách. Veď poznáme svojich ľudí, však? To si naozaj myslíte, že nikto nevie who is who? :-) Ale Michal, veď nebudte naivný. Kedy prídete zašantiť do Hotela Atrium a urobiť nejaký abúzus?
  • ohsim

    Mila Janka Kovacova,

    vyprosil by som si tvoje tvrdenie, ze clanky pisem na niekoho objednavku. Pisem ich z vlastnej vole a z vlastneho presvedcenia. Michal Kravcik je moj kamarat a rozhodne ma neriadi telefonicky. Som slobodny clovek, s vlastnym nazorom a rozumom a nepotrebujem byt riadeny, a uz toboz nie telefonicky. Zijem v Tatrach a situaciu si tu mapujem sam, podla toho kolko mi cas dovoli. A ak dovoli, tak aj inde na SR. Odvolavat sa na moj clanok nie je podla mna vobec parodicke. Parodicky je skor tvoj komentar.
  • L-Pack

    Swindle!

    Kravčík published article in Slovak, wait for a sufficient contribution to the discussion and then rewrites into English. Make it appear that he has international readership. Preklad - translation: Podvod! Kravčík uverejní článok v slovenčine, počká si na dostatok príspevkov do diskusie a potom ho prepíše do angličtiny. Aby to vyzeralo, že má medzinárodných čitateľov.

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 14x
  • Prečítané: 618x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 107x
  • Prečítané: 2 114x
  • 3
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 340x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 962x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 182x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 104x
  • Prečítané: 2 067x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Aj Slováci si kupovali so stíhačkami F-16 partnerstvo. V ich továrňach teraz rastie nervozita
Za lietanie s neregistrovaným dronom hrozí pokuta. Nové pravidlá sa dajú zjednodušiť
Trump je americkým Mečiarom. Viem, ako ho poraziť, píše Kanaďan
Nechcete termín o pol roka? Zaplaťte. Ako sa kreatívne zarába na časenkách k lekárom
reklama