Spať na článok
Písmo: A- | A+

Diskusia k článku: Spoločenský prežitok alebo novodobé mučenie?

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
30 príspevkov

  • gabriela1

    Neide len o to desivé vstávanie,

    ale o posun v rámci celých 24 hodín. Vysvetľuj žalúdku, že už je dvanásť a máme obedovú prestávku, keď telo to tak necíti. Detto všetky tráviace orgány. Posun času je absolútny nezmysel a reči o úsporách boli stokrát vyvrátené. Už to predsa mali zrušiť a neviem, ktorá debilná komisia zasa rozhodla, že sa to opäť predĺži.
    • MiroD

      Plynulý posun

      Kdesi som raz videl reportáž o Slovákovi, ktorý navrhol každodenný posun o toľko, o koľko sa mení východ slnka, takže by sme vstávali vždy v rovnakom čase voči slnku. Taký posun v ráde minút by telu iste nevadil ;-) Samozrejme by bolo potrebné vymeniť alebo upraviť väčšinu hodiniek a hodín, ale aspoň by to rozhýbalo hodinársky biznis ;-) Ten spomínaný Slovák tam ukazoval obyčajný starý mechanický budík, ma ktorom si vždy 21. decembra nastavil rýchlejší chod a 21. júna pomalší tak, aby sa denne predbiehal resp. omeškával o požadovaný čas. Tie staré budíky to umožňovali, pretože mali taký nepresný stroj, že potrebovali reguláciu vo veľkom rozpätí.
    • debilneho
      posun casu isto prijemny nie je, ale ak to zrusia tak na 99% ponechaju ten "zimny", no a nechapem velmi naco mi bude ze v lete bude uz pred 4tou ranou slnko na oblohe, ked za obzor stihne zaliezt uz o osmej.... a nie vsetcia travia svoj volny cas v uzavretych osvetlenych priestoroch kde ma diskusia o nejakych usporach zmysel.... PS: pre celorocne ponechanie "letneho" casu by sme sa museli presunut do vychodoeuropskej casovej zony; co zas vzhladom na nasu previazanost na priemysel hlavne smerom na zapad velmi pravdepodobne nie je...
      • 16456108
        Nik ti nebráni v lete vstať o hodinu skôr a rovnako si o hodinu skôr večer ľahnúť. Tým by sa tvoj problém so slnkom na oblohe vyriešil, nie? Načo do tohto svojho osobného mindráku ťaháš ostatných? Načo meniť čas? Skôr môže vstať každý, ako sa mu zachce. Neskôr nie, lebo väčšina - vrátane detí - má pevne stanovený čas nástupu do práce/školy.
        • Chi-co-ry

          vnímam to rovnako

          Navyše, v súčasných letných páľavách by sme boli mnohí šťastní, keby sme nemuseli čakať na zotmenie a aspoň miernu úľavu od horúčavy o hodinu dlhšie.
          • lkoll 13

            nie je to správne,

            pretože ľudský organizmus úzko spätý s prírodou a teda aj s časom a neprestavíme ho o hodinu dopredu nijakým posunom času... to jednoducho nejde....neviem, či je dôvod šetrenia energie správny, ale určite za tým môže byť skôr nenažranosť podnikateľov a výrobcov...nerozumiem tomu, prečo sa čas posúva...a mne je ľúto najmä našich maličkých, ktorí by správne mali spinkať, ale ako kedysi moje deti aj tie terajšie namiesto, aby vstávali o 6:00... lebo škôlka bola vzdialenejšia, tak vlastne vstávali o 5:00... a poviem úprimne chýbalo im to... a povedz deťom v lete o 20:00, že už musia do postieľky, lebo ráno musia včas vstávať...ale oci, veď je ešte vonku aké veľké svetlo, však nie je tma...
    • maksme1

      Treba vstavat o 4 a chodit na smeny

      Uplne suhlasim s posunom casu, dal by som ho este plus 1 pre celu kont.Europu. Nech vas poriadne preriedi. Kto sa nevie prisposobit... ma smolu... . Ja bezne spim 3 hodiny denne, na smeny uz desatrocia nechodim,mam naplneny program..za sera sa venujem pisaniu, za svetla zalubam-sem patri aj praca. Telo si tak 2 x do roka vypyta time out a spim 2 dni a slus...tlak mam stale 120/80, len ten metabolizmus musim trochu korigovat. Navrhoval by som ako uplny ideal vratit sa k zivotu podla prirody... JAR,LETO,JESEN,ZIMA...nelze ...brutalny liberalizmus
      • 123abc

        Ja som mal kamoša,

        ktorý išiel ešte ďalej ako ty, a tvrdil, že spať je hovadina. Mal presne vyrátané, koľko času zbytočne stratíme spánkom. Vyhlásil, že on takto márniť svoj život nebude. Riadil sa tým asi tak tri dni, potom odpadol, a odvtedy je normálny.
  • ivaak

    len sa netešte

    aby to nedopadlo ako v Rusku,tam už čas nemenia ale nechali tam ten posunutý letný čas čo máme my teraz aj v zime,katastrofa , my sa môžeme teraz aspoň v zime zregenerovať v normálnom čase ale oni nie, takže ked sa aj posúvanie času zruší nikde nie je záruka že bude ponechaný ten pravý skutočný čas a nie ten posunutý.
  • fonzi

    Hitler

    Myslim, ze posuvanie casu zacalo niekedy cez druhu svetovu vojnu, aspon tak si na to spominal moj otec. On to vtedy pokladal za opodstatnene, robil pri sustruhu v klasickej tovarenskej hale s tymi pilovymi stresnymi oknami a elektrina bola strategicka surovina. Ked si posunul sustruh blizsie k oknu, aby spotreboval menej elektriny na osvetlenie, dostal financnu odmenu (za sociku sa potom tomu hovorilo "zlepsovaci navrh"). Ale to vsetko, co pisem, je uz historia stara takmer 70 rokov. Posuvat letny a zimny cas v tretom mileniu je slabomyselna kravovina. Rusko nie je vzhladom na ich nespocetne casove pasma relevantny priklad. Zajdite si niekto do zapadneho Spanielska (Andaluzia) a budete vyvalovat oci, ako slnku vychadza o pol desiatej rano a zapada okolo polnoci. Tomu sa hadam vyrovnaju len biele noci v Leningrade (pardon, ja som prastara struktura, ide samozrejme o Sankt Petersburg, po slovensky pekne povedane Hrad Svateho Petra).
  • PIN
    Prémium

    Môj názor je nasledovný:

    Hodnotiť posun času iba podľa úspory energie, je v tomto storočí ako hodnotiť auto iba podľa pneumatík. Posun času má viacero významov. Napríklad slnko zapadá dnes okolo siedmej večer a bez posunu by to bolo o šiestej. Väčšina vonkových aktivít by končila o hodinu skôr a ľudia by sedeli doma pri telke. Obdobný problém by bol pri východe slnka - slnko by svietilo už veľmi skoro (o piatej a v lete už dokonca o pol štvrtej). Ľudia chcú žiť a využiť denné svetlo čo najviac. Ak by sa nemenil čas, tak by sme buď ráno spali počas denného svetla a večer boli hore počas tmy, alebo by sme menili otváracie hodiny obchodov, úradov, cestovné poriadky a mnoho ďalších vecí. V minulosti ľudia vstávali za úsvitu a spať chodili so slnka západom a bolo im jedno koľko je hodín, ale dnes, v organizovanom svete, sú hodiny dôležité.
    • treebeard2

      ty vstávaš a chodíš spať

      podľa hodín? Na základe nejakej prísahy, že musíš spať do siedmej a nesmieš ísť do postele pred napr. desiatou? Lebo inak by ti nikto nebránil vstať a ľahnúť do postele ako chceš. Ľudia, ktorí majú pevnú pracovnú dobu, ju často majú posunutú do ranných hodín a tento posun nenávidia. A tým, čo ju majú posunutú do večerných (napr. obchody a reštaurácie) zas tá hodina nepomôže, aj tak sú v práci do tmy. Keby sa čas neposúval, pracovné doby by sa vyladili lepšie ako je tomu dnes. Dnes totiž časť manažmentov rozmýšľa podľa letného času a časť podľa zimného. Ja si pamätám ešte časy pred zavedením letného času (tuším sa tak stalo v 1976 alebo 77) a vôbec neboli zlé. Do školy som síce chodil rovnako na ôsmu ako sa chodí dnes, ale v lete sa napr, krásne dali spraviť ráno domáce úlohy. A po skončení vyučovania bolo času aj tak dosť. Mnohým rodičom sa v lete pracovná doba o hodinu posúvala - výhodou oproti dnešku však bolo, že si ju firmy posúvali individuálne - podľa toho, o koľkej začínali a odkiaľ ich zamestnanci dochádzali. Takže niektoré tak urobili naozaj len na 3-4 letné mesiace, nie otrocky pre celú Európu naraz. Ľudia nikdy nevstávali celý rok podľa východu slnka - to by v lete nikto nevydržal. Nevraviac o tom, že v takom Fínsku by potom nechodili v lete spať vôbec ;-)
      • PIN
        Prémium

        Prečo si sám proti sebe :-)

        Citujem: "ty vstávaš a chodíš spať podľa hodín? Na základe nejakej prísahy, že musíš spať do siedmej a nesmieš ísť do postele pred napr. desiatou? Lebo inak by ti nikto nebránil vstať a ľahnúť do postele ako chceš." Tento argument je veľmi dobre použiteľný skôr proti odporcom časového posunu.
        • treebeard2

          nie, nie je použiteľný proti odporcom...

          Ja som najmä proti POSÚVANIU času - keby sa presadil ten druhý návrh - prejsť na letný čas aj v zime, tak by som sa síce smial z idiotov, ktorí potrebujú, aby im niekto nadiktoval, kedy majú vstávať a chodiť spať, ale prispôsobil by som sa. A čo je dôležitejšie, prispôsobili a ZLADILI by sa firmy a služby. Súčasné posúvanie spôsobuje nemožnosť zladenia - ako som už zmienil, každému subjektívne vyhovuje niečo iné a manažmenty potom subjektívne organizujú prácu vo svojej firme buď podľa letného času, alebo podľa zimného, čo je jeden faktor navyše. Plus, posun nabúrava rytmus tým, ktorí ho majú. A majú ho, napríklad, práve tie malé deti zmienené v blogu.
  • ferko-mrkvicka-spac
    Prémium

    hm

    a info pre zvaz slovensko-cinskeho priatelstva - v cine (celej, od vychodu na zapad) je jeden a ten isty cas. co je isto parade, ked si pozriete okolite staty, tak ide o 3 ci 4 casove pasma. tu ale zrejme nebudu ziadne uspory ci podobne kecy zhyckanych zapadniarov (tym myslim aj nas), ale jednoducho fakt, zeby to sudruhovia nezvladli zorganizovat...
  • Zuzana Šubová
    Blog
    Zalezi od toho, ci je clovek "skovranok" alebo "sova". Ja mam o desiatej uz polovicu dennej prace urobenu, ak je svetlo, rada zacnem o siestej rano. Keby som mala chodit do prace na desiatu a chodit z nej o pol siedmej vecer, tak by mi to vobec nevyhovovalo a ani by to nepridalo k mojej pracovnej vykonnosti. A co sa tyka toho, ze nejaky "megablbec, co nema deti" vymyslel, ze deti musia vstavat o hodinu skor, nuz aspon vecer skor zaspia. Mozno nejakemu "megainteligentovi" vyhovuje, ked deti lietaju po byte do pol jedenastej, ale potom sa radim k megablbcom, co si myslia, ze tie male maju ist spat o osmej, velke o desiatej.
  • m62
    Osobne som veľký prívrženec letného času, neviem si vynachváliť, keď v lete je svetlo do deviatej. A čo sa týka nariekania ad účinkami jednohodinového posunu na organizmus, tak to znamená, že každá cesta napr. do Írska alebo Rumunska by znamenala katastrofu, z ktorej sa človek musí týždne spamätávať . A to ani nehovorím o tých, čo pravidelne prekonávajú niekoľko časových pásiem naraz.
    • PIN
      Prémium

      K+

      Vplyv na organizmus je skôr psychického pôvodu než reálny. To by sme mali migrény aj cez víkend, keď niektorí vstávame aj o 3 hodiny neskôr ako cez týždeň. A čo dovolenky - vtedy sa na 2-3 týždne režim mení totálne a nikto s tým nemá problém, lebo dovolenka je "dobrá" ale posun času je "zlý".
  • cyklista

    chuderka

    Chuderka moja ja som sa ucila dobre ( mozno aj lepsie ako ty, kedze som vystudovala bez jedineho opravaku na technike) A NAPRIEK TOMU SOM CHODILA ROKY DO PRACE NA SIESTU pretoze som aj nieco robila vo vyrobnom podniku, nielen trepala hluposti ze ty mas problem si zorganizovaz cas je tvoj osobny problem preco si myslis, ze to niekoho zaujima????

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 16x
  • Prečítané: 709x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 112x
  • Prečítané: 2 518x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 352x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 973x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 199x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 105x
  • Prečítané: 2 083x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Dvorský obanoval fotku s Bombicom a Le Penová je novou slovenskou hviezdou (Dezinfomaják #24)
Šutaj Eštok avizuje kontroly v takmer stovke fariem pri ohniskách nákazy
Ako si Robert Fico myslel, že osedlá hurikán

Tomáš Prokopčák

Ako si Robert Fico myslel, že osedlá hurikán

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.

  • 15h
Van der Poel uznal prehru, nevinil z toho pád. Pogačar ho zlomil ako konár, glosoval expert
reklama