Betta Splendens - prečo práve Bojovnica?

Písmo: A- | A+

 A máme tu druhý článok, v ktorom sa dozvieme niečo o názve tejto rybky. Už vieme, že táto obľúbená akváriová krásavica sa odborne volá Betta Splendens, no v slovenskom preklade sa však nazýva Bojovnica pestrá. A prečo práve Bojovnica?

 Ako mnohí z Vás už tušia, názov tejto rybky je odvodený od jej agresívneho bojovného správania.
Čo sa stane, ak do akvária vložíte dvoch samčekov? Jediné, čo Vám môžem poradiť je: nikdy to neskúšať! 
Samci sú voči sebe a po párení aj voči samičkám veľmi agresívni. Preto sa neodporúča chovať dvoch samčekov v jednom akváriu, najlepšie je chovať vždy iba jedného samca.
V prípade chovu viacerých samcov súčasne je nevyhnutné ich chovať v dostatočne veľkom akváriu s množstvom prirodzených skrýš.
Ak je akvárium nevhodne riešené, znamená to, že porazený samec nemá kam uniknúť, takže boj môže skončiť bohužiaľ jeho smrťou.
Chovatelia, ktorí sa zameriavajú na výcvik výstavných samcov, používajú obvykle prepojené menšie akvária. V každom z nich je jeden samec, ktorí súperí s ostatnými cez sklo a vďaka tomu rastú jeho plutvy.

 Niekedy môžu byť navzájom neznášanlivé aj samice, hlavne za predpokladu, ak sa v nádrži nachádzajú tri až viac samíc. Pokiaľ je jedna z nich dominantná, obvykle to končí smrťou tej slabšej. Samice môžu napadnúť aj slabšieho samca, načo treba dávať pozor predovšetkým pri odchove.
V každom prípade však platia pre odchov rovnaké pravidlá, teda priestranné a členisté akváriá.


 

Betta Splendens - výcvik výstavných samcov
Betta Splendens - výcvik výstavných samcov 
Betta Splendens - fighting
Betta Splendens - fighting 


 

Skryť Zatvoriť reklamu