Gymnazisti

Som študentkou osemročného gymnázia a táto škola mi vyhovuje. Som si istá, že to pravidelné polročné doťahovanie známok, nezmyselné úlohy a vnútrotriedne klebetie mi raz budú chýbať, no zároveň sa už neviem dočkať vysokej školy - na ktorej sa budem môcť konečne naplno venovať tomu, čo ma baví. Skrátka, typický postoj priemerného gymnazistu. Sú však aj takí, ktorí sa na tejto škole trápia. Prečo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)

Poznám viacerých ľudí, ktorí chodia na rôzne gymple a, bez ohľadu na ich kvalitu, tieto školy z duše neznášajú. Učia sa len tak tak, aby neprepadli, blicujú tak často, ako sa len dá a pravidelne inkasujú buchnáty alebo aspoň kázne od rodičov. Samozrejme, na výšku vôbec nemyslia a snívajú o tom, ako si po maturite zbalia kufre a nikto zo známych ich už v živote neuvidí.
Takýto ľudia sú podľa môjho názoru obeťami trendu, ktorý dnes nielenže ničí životy mnohých, ale značne sa podieľa aj na vytváraní nezamestnanosti. Stredné školy sa začali deliť na "lepšie" a "horšie", pričom za "lepšie" sú obyčajne považované gymnáziá a tými "horšími" sú SPŠky, SOUčka, ZSŠky a pod. Pojdem lepší a horší je však podľa mňa veľmi relatívny.
Sama totiž viem, že bez vysokej školy, iba s maturitou z gymnázia, by som si v živote veľmi vyskakovať nemohla (nie že by to po absolvovaní vysokej školy bolo možné ;), ale vyhliadky sú lepšie). Ľudia by si totiž mali uvedomiť, že gymnázium ako typ školy pôvodne vzniklo s cieľom vychovávať úradnícku vrstvu a neskôr pripravovať žiakov na vysokú školu. Preto nie je (aj napriek zdanlivým zameraniam na jazyky, informatiku, matematiku...) v žiadnej oblasti špecializované, čo sa po maturite môže značne vypomstiť.
Veď ktorý zamestnávateľ dá prácu osemnásť-devätnásťročnému absolventovi z gymnázia bez akejkoľvek odbornej kvalifikácie a čo i len štipky praxe? Myslím, že bez rodinkárstva, známostí a prípadných ďalších zručností, ktorými uchádzač disponuje, by to asi nespravil nijaký z nich ;) Samozrejme, existujú výnimky, no tými sú väčšinou ľudia natoľko šikovní, že im môže byť skutočne takmer jedno, akú strednú školu majú "vychodenú".
No a títo gymnazisti bez ďalších študentských ambícií vytvárajú značnú časť nezamestnaných. Absolvent SPŠky, obchodnej akadémie či dokonca učňovky má so svojím výučným listom oveľa väčšiu šancu zamestnať sa, než človek bez akejkoľvek kvalifikácie. Okrem toho, ľuďom z týchto škôl nič nebráni dohnať niektoré okruhy učiva a prihlásiť sa na vysokú školu. Majú preto viacero možností a záleží už len na nich, ktorým smerom sa vyberú.
Preto nechápem rodičov, ktorí nasilu držia svoje deti na gymnáziách na hranici prepadnutia, keď životným snom ich ratolestí je stať sa kuchármi, čašníkmi, kaderníčkami, kozmetičkami a pod. (pričom pre lukratívnejšie posty v týchto oblastiach si tak či tak raz budú musieť výučný list dorábať). Argumentovať väčšími možnosťami uplatnenia v budúcnosti mi pripadá bezpredmetné. Veď pracovných miest pre čašníkov je predsa viac než tých pre geológov či filozofov, nemyslíte?
Uvedomujem si, že v tomto článku prevláda môj vlastný subjektívny pohľad, a preto budem rada, ak do diskusie napíšete svoje názory a skúsenosti s uplatnením absolventov rôznych typov stredných škôl. Rada sa poučím ;)

Eva Dobríková

Eva Dobríková

Bloger 
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Mladá, krásna, inteligentná a s obrovským zmyslom pre humor ;)) Na internete vystupuje pod nickom Evušik. Zoznam autorových rubrík:  Čo ma štvePostrehyZvieratáOsudová reportážSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Marian Nanias

Marian Nanias

275 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

145 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu