Neplnoletí a alkohol – môj názor

Nebudem poučovať. Idem sa rozpísať o mojom názore, lebo v diskusiách sa mi to nechce rozoberať. Je jasné, že neplnoletí (budem ich nazývať v skratke „decká“, dobre? :D) pijú alkohol. To ma nikdy neprekvapí. Je mi to ľúto najmä keď počujem, že skončili v nemocnici na otravu alkoholom. Pijú, lebo piť je IN. Je to COOL. Je to frajerina. Preto si myslím, že v prvom rade, ak majú decká prestať piť, tak to nesmie byť pre ne cool. Ale ako vám znie v ušiach, keď niekto povie, že piť pomarančový džús je desne IN (smiešne, však?).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (48)

Vzory
Akční hrdinovia, celebrity, známi herci, frajeri zo seriálov... všetci títo sú prezentovaní s alkoholom v ruke. Ak mám pravdu povedať, poznám iba jeden film, kde si akčný hrdina objedná vodu a nie alkohol (je to film „Bozk draka“ a hrá tam Jet Li). Vy ich poznáte viac? Ak áno, tak sú to určite prepadáky, ktoré decká nepozerajú...

Decká nemajú vzory, ktoré by prezentovali alkohol v negatívnom svetle. Alebo skôr neprezentujú nealkoholické nápoje v pozitívnom svetle. Nealko sa proste pije, keď sa nedá piť alkohol.
Na oslavách, kde sú dospelí aj deti, sa dospelí nevzdávajú alkoholu. Neskôr, keď decká dospejú, tak sa chcú prezentovať ako dospelí. Byť dospelým je cool. Keď chceš vyzerať ako dospelý, tak musíš piť alkohol. Vtedy si super cool.

Dostupnosť
Alkohol je dostupný všade. Ak majú mať decká obmedzený prístup k alkoholu, tak aj dospelí musia urobiť kompromisy. Dalo by sa to riešiť tak, že alkohol by nebol dostupný vo všetkých obchodoch a potravinách.
Existovali by iba špecializované obchody s alkoholom, kde by majiteľ mal licenciu, že môže predávať alkohol. Tie obchody by boli kontrolované a decká by tam vstup mali zakázaný.

V baroch majitelia nechcú prísť o svoje zisky, takže aj keď sú si vedomí, že alkohol predávajú deťom, tak chcú hlavne zarobiť.
Alkohol je cool, takže niečo iné ako alkohol sa proste nepije. Keby boli desne IN ovocné džúsy, tak by si ľudia kupovali hlavne to, nemyslíte?
Keby si James Bond, namiesto Martiny, objednával svoj obľúbený jablkový džús, tak by decká, čo sa chcú naňho podobať, tiež objednávali. Možno to znie jednoducho, ale v princípe to tak je. Alkoholový priemysel funguje hlavne na tom, že vzory sú prezentované ako ľudia popíjajúci alkohol. Samozrejme okrem Supermana a Spidermana.

Porozmýšľajme najprv prečo pijeme my dospelí alkohol? Uvoľňuje, je s nim zábava, odmietnuť piť s priateľmi alkohol nemáme dôvod, lebo jedno neuškodí... proste alkohol je v spoločnosti niečo maximálne normálne a skvelé. Je prezentovaný úplne všade. Rovnako ako cigarety. Pre decká je však zakázaný. Decká chcú byť frajeri ako dospelý a tak ich to všetko veľmi láka...

Stále sa čudujete, prečo decká fajčia a pijú?

Možno sa mýlim, možno je to všetko inač, možno je problém niekde úplne inde, ale môj názor je taký, že decká chcú byť niečo extra. Pocit, že také sú im dáva hlavne alkohol a cigarety. Tí, čo nepijú alkohol sú nudní suchári, outsideri a smiešni.

To sa nezmení tým, že sa bude démonizovať alkohol. Veď dospelí ho pijú, tak nemôže byť zlý. Ak by zdravie, nealko, zelenina, ovocie a zdravý životný štýl boli doménou spoločnosti, tak by decká chceli napodobňovať to. Ale to by ani pre nás dospelých nesmelo znieť smiešne...
Neodsudzujem alkohol, neodsudzujem cigarety, neodsudzujem dospelých, ani decká. Jednoducho toto je môj pohľad na vec...

P.S. Poznáte túto vetu, však?
Piješ čaj? A čo si chorý? Daj si s nami pivo. Jáj, ty berieš antibiotiká, tak to môžeš piť čaj :-)

Ľubomír Dobrovodský

Ľubomír Dobrovodský

Bloger 
  • Počet článkov:  80
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Fajn chlapík. IT developer, analytik, programátor, vyše 10 rokov v branži. Mám záľubu v literatúre faktu - religionistika, neuroveda, psychológia, mytológia, fyzika, dejiny atď. Rád čítam aj historické romány, fantasy, mýty a legendy. Vo voľnom čase sa zaujímam o beh, turistiku a občas aj bicyklovanie, či plávanie. Zoznam autorových rubrík:  Zo životaBiblia, viera a dejinySystémCestovanieMyšlienkyDobrovoľníctvoFikcia, recesiaKrátke príbehyCirkev svätého Svetového MieruPoéziaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu