Kresťanstvo a judaizmus sú monoteistické náboženstvá. Uznávajú jediného boha, ktorého meno podľa Biblie znie Yahweh (YHWH). Môžeme si byť istí, že Yahweh sa nezjavil z ničoho nič Abrahámovi. Náboženstvu, ktoré poznáme ako Judaizmus, predchádzalo náboženstvo zo starovekého mesta Ugarit.
Ugarit
Ugarit, dnes nazývané Ras Šamrá, je historické mesto v severozápadnej Sýrii. Od 15. stor. pr. n. l. to bol samostatný mestský štát, prístav na sýrskom pobreží, ktorý existoval od začiatku 2. tisícročia.
Ugarit sa na celom svete stal známym predovšetkým tým, že na jeho území v roku 1929 objavili hlinené tabuľky s textami eposov a oficiálnych dokumentov týkajúcich sa štátnej správy.
Bádaním týchto textov prišli vedci k mnohým podnetným objavom. Zistili, že ich jazyk má veľa spoločných čŕt s hebrejským jazykom a zistili mnoho vecí aj ohľadom ich náboženstva.
Keďže v neskoršom čase na toto miesto prišiel židovský národ, tak porovnávanie starých textov a Starého zákona dávalo zmysel.
Bádatelia výskumom týchto textvo zistili, že v Starom zákone sú takmer citácie z Ugaritských textov. Vyšlo najavo, že autori Starého zákona poznali podstatne staršie Ugaritské texty a dosť sa z nich inšpirovali. Vedcom to uľahčilo niektoré veci. Mnohé časti Starého zákona, ktoré obsahovali obtiažne hebrejská slová, sa ľahšie prekladali vo svetle Ugaritských náboženských textov.
Náboženstvo Ugaritu
Náboženstvo Ugatitu bolo polyteistické. Yahweh nepôsobil v Ugarite ako hlavný boh, ako by sa to dalo predpokladať. Bol len jeden zo synov boha tvorcu. Jeho meno bolo Él.
Boh Él, V kanaánskom meste Ugarit, panoval ako vodca svojho kmeňa. Él bol Stvoriteľom, ručiteľom kozmického poriadku a večným kráľom panteónu. Členovia nebeskej rady mali Éla vzývať a zbožňovať. Izraeliti po príchode do Kanaánu boli ovplyvnení kanaánskym konceptom nebeskej rady, ktorý preniesli na Hospodina.
Myslí sa, že slová "El" a "Elohim" v Biblii, odkazujú na Yahweho. Dnes sa už na to vedci pozerajú ináč. Nie je to až take jednoznačné.
Ako sa Yahweh stal bohom Izraela
Yahweh bol favoritom pre Izraelitov. Ako prisudzovali hlavnú úlohu práve Yahwemu v židovskom panteóne (najmä proti Baalovi) vidno aj v Biblii. Ukážok je tam viac, ja len tak ukážem, ako príklad, tri z nich.
a) Známy úryvok z Biblie (Deuteronomium 5:6-21): Ja som Hospodin, tvoj Boh, ktorý som ťa vyviedol z Egyptskej zeme, z domu sluhov. Nebudeš mať iných bohov predo mnou.
Ak by bol Yahweh jediným bohom, tak by nepotreboval nikomu prikazovať, aby nemal iných bohov. Tu vidno, že Židia poznali viacero bohov a podľa legendy sa Yahweh chcel stať ich jediným.
b) Izraelčania spievali na križovatke Červeného mora, že „Hospodine, kto je medzi bohmi rovný Tebe?“ (Exodus 15:11). Takéto pasáže naznačujú, že Izraelčania vedeli o iných bohoch ale Yahweho mali najviac velebiť.
c) Prvá kniha kráľov, 18. kapitola: Ak je Hospodin Bohom, nasledujte Ho. Ak Baal, nasledujte toho. Ale ľud mu neodvetil ani slova. Ďalej Eliáš hovoril ľudu: Ja sám som zostal z Hospodinových prorokov, a Baalových prorokov je štyristopäťdesiat.
Tu sa spomína Baal. Baal sa spomína viac krát v Biblii. Kto to bol?
Trocha o Baalovi
Baal bol bohom prírodných živlov, "kráľom " bohov, či najvyšším bohom. V Kanaánskom panteóne bol najvyšším bohom Él. Časom jeho úlohu hlavného Boha prebral Baal. Pôvodne boli Yahweh a Baal jeho synovia.
V Biblii Baal vystupuje ako boh Kanaáncov, kde pôvodne bol aj bohom neba a zeme, čiže univerzálnym, bohom dažďa, búrok, ale zároveň aj bohom slnka a zúrodňovačom pôdy.
Nakoniec zvíťazil Yahweh
Ugarit postupne zanikol, ale Yahweh nie. Časom sa stal hlavnym bohom v Judaizme. Judaizmus sa menil z polyteistického na henoteistické a napokon na monoteistické. Yahweh nakoniec spojil v sebe vlastnosti Baala aj vlastnosti boha Él. Niečo podobné ako keď sa spojili Horus a Ra v egyptskom náboženstve.
Moje zamyslenie nakoniec
Nakoniec patrí moje zamyslenie. Ako ináč. ..
Zdá sa, že nie boh sa rozhodol, že si zvolí svoj národ, ale národ si zvolil svojho boha a toho uctieval.
Zdá sa, že Biblia nie je až tak inšpirovaná bohom, ako práve starovekými textami iného národa.
Poučenie: Nie je všetko tak, ako by nám to niekto chcel nahovoriť.
Samozrejme, nemôžeme upierať národu Izraela, že podľa Biblie, si ich vybral boh. Veď Alláh si zvolil, podľa Koránu, proroka Mohameda a Krišna si zvolil, podľa Mahábháráty, Ardžunu. To jednoducho k mýtom a legendám patrí, že boh si niekoho vyberie.
Ja som len zástanca teórie, že dnes by sa ľudia nemali hádať, ktorý boh je ten pravý a jediný správny. Možno niečo na tom je, že existuje Boh, veď aj ja som veriaci. Len netvrdím, že niečo je jediné správne.
Som zástanca teórie, že neexistuje vyvolený národ, neexistuje jediná správna kniha, neexistuje jediný hlavný prorok (vnímam ich skôr ako učiteľov) a nie je jediný správny Boh. Možno časom dospejeme k tomu, že je jeden Boh a sú rôzni bohovia (niečo ako anjeli a pod.). To nechám na iných, ja už svoje predstavy mám J.
P.S. Tento článok nemal podať ucelenú formu tejto problematiky, ale poskytnúť základné informácie a hlavne zdroje, ktoré vám dopomôžu sa na vec pozrieť podrobnejšie. Ak teda ovládate angličtinu. Tú sú:
http://www.theology.edu/ugarbib.htm
http://www.adath-shalom.ca/ugarit.htm
http://www.bibleinterp.com/articles/MSmith_BiblicalMonotheism.htm
http://www.oldtestamentstudies.net/languages/ugariticpoetry.asp?item=7&variant=0
http://bible.org/article/baalism-canaanite-religion-and-its-relation-selected-old-testament-texts
http://en.wikipedia.org/wiki/Ugarit
http://en.wikipedia.org/wiki/Canaanite_religion
http://en.wikipedia.org/wiki/Ancient_Semitic_religion
http://en.wikipedia.org/wiki/El_(deity)
http://en.wikipedia.org/wiki/Elohim
http://en.wikipedia.org/wiki/Yahweh
http://en.wikipedia.org/wiki/Yahweh_(Canaanite_deity)