Všetko v jednom texte o Sýrii

Písmo: A- | A+

Svetové dianie je komplikované a sledovať ho každý deň, aby sa človek v toľkých udalostiach nestratil, možno ešte komplikovanejšie. Tento príspevok je o tom, čo sa deje v Sýrii. Je to stručné vysvetlenie aktuálnej situácie a odpovede na základné otázky. Všetko v jednom texte.

Militantné hnutie Islamský štát nesúhlasí so súčasným usporiadaním Blízkeho východu. Chce dobiť územie viacerých krajín a vytvoriť jednotný štát - kalifát. Ide o zriadenie, ktoré vedie kalif - náboženský aj politický vodca. V oblasti by malo platiť islamské právo šaría. Radikáli začali s okupovaním územia v Iraku a v Sýrii. Na území, ktoré kontrolujú a stále rozširujú, v lete kalifát vyhlásili. V budúcnosti plánujú zabrať aj časti územia Jordánska, Izraela, Libanonu, Cypru a Turecka.

Proti Islamskému štátu stojí tzv. koalícia. Spoločenstvo krajín, ktoré proti hnutiu bojujú, vedú Spojené štáty. Podľa šéfa americkej diplomacie Johna Kerryho má koalícia viac než 50 členov. Tieto krajiny sa dajú rozdeliť na dve skupiny. Štáty, ktoré bojujú proti islamistom v Iraku a štáty, ktoré bojujú proti islamistom v Sýrii. Skupinu, ktorá bombarduje pozície militantov v Sýrii vedú Spojené štáty. Podporuje ich pätica arabských krajín z regiónu - Bahrajn, Jordánsko, Katar, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty. V Iraku operuje napríklad Veľká Británia, Austrália, Francúzsko, Dánsko, Holandsko a tiež Spojené štáty. Rozdiel medzi týmito dvoma bojiskami je v prístupe v rámci medzinárodných vzťahov. Kým Irak medzinárodné spoločenstvo o pomoc požiadal, Sýria, na čele s prezidentom Bašárom Asadom tak neurobila. Spojené štáty Sýriu deň pred útokmi informovali o plánovanom začatí útokov. Prezident Barack Obama sa rozhodol zasiahnuť, pretože boli údajne ohrození americkí občania. Po prvých zásahoch Američanov a piatich arabských krajín v Sýrii, vyzval Islamský štát svojich podporovateľov, aby útočili na občanov krajín, ktoré proti hnutiu bojujú. Na základe tohto vyhlásenia popravili doteraz štyroch rukojemníkov - dvoch amerických novinárov, a dvoch Britov, ktorí v Sýrii robili humanitárnych pracovníkov. Francúzskeho turistu popravila organizácia Al Nustra, ktorá s Islamským štátom spolupracuje.

V Sýrii je tri a pol roka občianska vojna. Opozícia bojuje proti režimu prezidenta Bašára al-Asada, ktorý vládu v roku 2000 prebral po svojom otcovi. Opozícia aj armáda zároveň bojujú proti Islamskému štátu. Situácia v Sýrii je komplikovanejšia a neprehľadnejšia, než v Iraku. Letecké útoky spojencov v Iraku podporujú pozemné jednotky Kurdov. Tí žijú na severe krajiny v autonómnom Kurdistane. V Sýrii však letecké údery takúto podporu nemajú. Problém je vo vzťahu Spojených štátov, režimu prezidenta Asada a opozície.

Sýrska vláda viackrát vyzvala Spojené štáty na spoluprácu. Washington to však odmieta a so Sýrskymi jednotkami je ochotný kooperovať iba ak prezident Bašár al-Asad odstúpi. Postoj koalície vyjadril francúzsky prezident Francois Hollande: „Assad nemôže byť naším partnerom v boji proti terorizmu, keď je de facto spojencom islamistov.“ V konflikte s Islamským štátom sú však koalícia a sýrsky prezident na jednej strane, aj keď nespolupracujú. Bomby, ktoré americké letectvo zhadzuje na pozície Islamského štátu sa vyhýbajú vládnym cieľom. To sa nepáči opozícii, ktorá bojuje proti Asadovmu režimu aj islamistom. Napriek tomu, že majú rovnaký cieľ ako americké jednotky, spolupracovať nechcú. Odporcovia režimu prezidenta Asada namietajú, že americká armáda by mala ničiť vládne ciele, rovnako ako militantov z Islamského štátu. Opozičná Slobodná sýrska armáda Američanom neverí, že dodržia slovo a nespoja sa s jednotkami prezidenta Asada.

"Nie je pre nás výhodné bojovať proti Islamskému štátu iba preto, že na nich spadne pár tomahawkov, pokiaľ si nebudeme istí, že na nás nebude zo vzduchu útočiť sýrska armáda," povedal Abdú Salamán z Armády bojovníkov svätej vojny, ktorá patrí k Slobodnej sýrskej armáde. Opozícii sa zároveň nepáči, že pri amerických útokoch zahynulo niekoľko civilistov. Postoj Slobodnej Sýrskej armády nehrá do karát Spojeným štátom. Podľa agentúry Reuters mal Washington v pláne urobiť z opozičných jednotiek, ktoré dlhodobo podporuje, pozemnú posilu svojich náletov.

Sýrska slobodná armáda sa skladá z viacerých frakcií, ktoré nie sú názorovo jednotné. Problém však nie je iba v nedôvere voči Washingtonu. „Morálka je na nule. Nikto sa za nás nepostaví, medzi opozičnými bojovníkmi chýba spolupráca a jednota. Na vrchole toho všetkého je fakt, že velitelia Slobodnej sýrskej armády pokojne vysedávajú v táboroch v Turecku. Chýba nám velenie,“ tvrdia bojovníci zo sýrskej opozície. 

Kým Američania bombardujú Islamský štát hlavne na severovýchode Sýrie, jednotky prezidenta Asada bojujú s opozíciou na západe krajiny. Umiernenú Slobodnú sýrsku armádu, ktorú podporuje Západ, obvinil sýrsky režim z pomoci Islamskému štátu. Podľa hovorcu rodiny Stevena Sotloffa, amerického novinára, ktorého popravil Islamský štát, zajala Američana Slobodná sýrska armáda a predala ho militantom za 50.000 dolárov. Výpoveď zverejnila televízia CNN, presný zdroj, ktorý rodinu informoval o predaji príbuzní neuviedli.

Zo sýrskeho začarovaného kruhu si ťažkú hlavu nerobia azda iba tí, ktorí by naozaj mali. Islamský štát s médiami často komunikuje iba prostredníctvom videí s popravami občanov západných štátov. Televízia CNN však zverejnila rozhovor s dvoma bojovníkmi Islamského štátu. Z taktiky Spojených štátov sa vysmievajú a tvrdia, že nálety im ublížiť nemôžu. „Boli sme na to už nejakú dobu pripravení. Vieme, že je známe, kde máme základne, pretože nás sledujú radary a satelity. Máme záložné stanovištia,“ povedal CNN abú Talha - bojovník Islamského štátu. „Zasiahnu nás na niektorých miestach, ale my na iných postúpíme vpred. Ak nás zatlačia v Iraku, postúpime v Sýrii,“ dodal.

O účinnosti amerických náletov pochybujú aj opoziční bojovníci. Hovorili s nimi redaktori z denníka the Guardian: „Oni (stúpenci Islamského štátu) vedia, kam sa v prípade útokov zo vzduchu schovať. Poznáme skrýše a jaskyne rovnako dobre ako islamisti. Ak ich chce Západ naozaj poraziť, bude musieť pristúpiť na pozemnú operáciu.“

(vývoj konfliktu budeme sledovať a text po čase aktualizujeme)

Skryť Zatvoriť reklamu