Ja hovorím konečne! Už by aj stačilo, aby mocní pokračovali v neprehľadnom šafárení s eurofondmi, či v cezhraničných podvodoch s DPH, o ktorých sa v posledných rokoch viac popísalo, než vyšetrilo. Konečne uvidíme výhody EÚ v priamom prenose - Úrad európskeho prokurátora bude môcť podvody vyšetrovať a trestne stíhať.
Slovensko ako svetový vývozca ryže
Stačí si spomenúť na čerpanie eurofondov talianskou mafiou, zvláštne praktiky pri prerozdeľovaní peňazí na vedu a výskum na ministerstve školstva, či podvodom na DPH pri fingovanom zahraničnom obchode s komoditami, kvôli ktorým sa Slovensko stalo na papieri významným vývozcom ryže.
Kto je rumunská Čaputová?
Osobne v boji o tento post fandím Rumunke Laure Codruţa Kövesi. Ide jej dnes po krku celá rumunská socialistická vláda (ktorá je zároveň predsedajúcou krajinou EÚ) lebo úspešne stíhala 900 politikov a úradníkov. Medzi 60-timi z nich boli premiéri, ministri, starostovia, poslanci či iní vysokopostavení politici. Snaha vlády ju zastaviť a udeliť milosť odsúdeným viedla k najväčším protestom v Rumunsku od pádu komunizmu.
Kövesiovej odvaha vzdorovať vlastnej vláde je najlepším dôkazom jej európanstva, nestrannosti a oddanosti k spravodlivosti. Európa a Slovensko potrebujú vo funkciách viacej ľudí, čo sa v živote pre spravodlivosť obetovali.
Ako Europoslanec by som sa jej počas včerajšieho vypočúvania pýtal, čo by robila v prípadoch spreneverených agrodotácií, kvôli ktorým u nás protestovali farmári. Uvidíme ako to dopadne – vypočúvanie (podobné tomu s našimi ústavnými sudcami) ďalších kandidátov môžete sledovať dnes tu. Členom výberovej komisie, ktorá odporučila Kövesiovú ako najlepšiu kandidátku je aj náš Ján Mazák, bývalý predseda Ústavného súdu SR.
Úloha Slovenska
Za vznik Európskeho prokurátora si zaslúži kredit aj predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ. Naše Ministerstvo európskych záležitostí zatiaľ nepovedalo, ktorého kandidáta na prokurátora vo voľbe v Rade podporilo. Aj keď išlo o tajnú voľbu, štáty ako Bulharsko na rovinu uviedli, komu svoj hlas (ne)dali. Toto je problém – rozhodnutia členských štátov o budúcnosti EÚ by sa mali prijímať otvorene. Demokraciu v EÚ by posilnilo, keby občania vedeli vplývať na všetky politické rozhodnutia štátov v Rade.
Sledovať ma môžete tu.