15 minút.

15 minút je čas, do ktorého by sa mala vtesnať zo svojim príchodom rýchla záchranná služba. Je to čas, ktorý, ak sa dodrží, zachráni človeku jeho život. Je to čas, ktorý môže rozhodovať o bytí či nebytí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 

 O časovom limite “15 minút” nedávno hovoril v televízii aj sám pán minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Hovoril o tom, že je jeho cielom dosiahnúť, aby v ktorejkoľvek časti Slovenska bola rýchla záchranná služba do pätnásť minút. To by bol ideálny stav.


 V praxi je to však úplne inak. Rýchla záchranná služba, ktorá pôsobí na časti územia Záhoria, sídli v Plaveckom Podhradí. Tí, ktorí to trochu poznajú vedia, že je to približne 20 km od najbližšej nemocnice v Malackách. Územie, ktoré táto rýchla záchranná služba pokrýva, je od Bukovej (Buková – Plavecké Podhradie cca 10 km) až po Výsokú pri Morave (Vysoká pri Morave - Plavecké Podhradie cca 40 km). Rýchla záchranná služba môže byť pri pacientovi z Bukovej do 5 – 10 minút. Obyvatelia Vysokej pri Morave majú smolu, rýchla záchranná služba tam najskôr dorazí za 40 minút a to musí byť suchá cesta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


 Táto situácia nastala v januári 2006. Do roku 2006 sídlila rýchla záchranná služba v Malackách spolu s rýchlou lekárskou službou. Pokrývala to isté územie ako teraz. Čiže Buková až Vysoká pri Morave. Čas príchodu bol do obidvoch najvzdialenejších cieľov približne rovnaký – cca 20 minút. A 20 minút bolo asi pre pána ministra veľa. Tak danú situáciu vyriešil po svojom. Presťahoval rýchlu záchrannú službu do Plaveckého Podhradia. V Malackách zostala rýchla lekárska služba. O zvyšku riešenia som už napísal.


 A ešte jedno malé vysvetlenie. Rozdiel medzi rýchlou lekárskou službou a rýchlou záchrannou službou je v tom, že rýchla záchranná služba nemá lekára. To v praxi znamená, že rýchla záchranná služba, ktorá je vyslaná k akútnemu prípadu, vzhľadom na to, že nemá lekára, nemôže podať nijaký liek v injekčnej forme, čo je v život ohrozujúcej situácii mnohokrát jediným východiskom. Výnimkou je adrenalín, ktorý sa podáva intravenózne pri kardio-pulmonálnej resuscitácii, čo v preklade znamená, že je to situácia, kedy už “ťahajú” človeka späť do života.

SkryťVypnúť reklamu


 Na záver len toľko. Želám všetkým pevné zdravie a aby ste nikdy nepotrebovali rýchlu záchrannú službu, pri terajšom riešení “made by” Rudolf Zajac.

Poznámka: Upresnenie termínov.

Podľa vyhlášky 287/2005 sa pre termín "Rýchla lekárska služba" použitý v mojom článku používa termín "Rýchla lekárska pomoc (RLP)" a pre termín "Rýchla záchranná služba" sa používa termín "Rýchla zdravotná pomoc (RZP)". Za nepresné uvedenie terminológie sa ospravedlňujem.

Ľuboš Doršic

Ľuboš Doršic

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som syn, brat, manžel a otec v jednej osobe. Napriek dobe sa mi darí stíhať všetky moje "funkcie". (Aspoň dúfam.) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

235 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu