
Na prvý pohľad by som sa vlastne mal tešiť. Spoločne s ďalšími predstaviteľmi OKS a SaS som vyzval prezidenta, aby Kaliňákovu novelu vetoval. Dôvodom bolo práve hlásenie pobytu občanov v zahraničí, pre ktoré novelu prezident Gašparovič vetoval. S našou výzvou sa stotožnilo takmer tritisíc občanov. A dnes sme sa dozvedeli, že prezident novelu vetoval.
Napriek tomu nie je žiadny dôvod oslavovať. Prezident totiž nenavrhol vypustiť zo samotného zákona paragraf, podľa ktorého musia občania hlásiť úradom pobyt v zahraničí dlhší ako 90 dní. On navrhol iba to, aby sa z májovej novely zákona vypustil bod, ktorým sa slovo „ohlási" nahrádza slovami „je povinný ohlásiť".
Parlament má teraz tri možnosti, pričom tretia z nich je čisto hypotetická. A výsledkom všetkých troch bude to isté.
1. Osemdesiattri kolesíkov prelomí prezidentské veto a schváli novelu v už raz schválenom znení. Občania budú povinní hlásiť pobyt v zahraničí.
2. Poslanci Smeru vyhovejú pripomienke akoby-člena Smeru Gašparoviča, príslušný bod z novely vypustia a novelu opätovne schvália. Občania - tak ako doteraz - budú povinní hlásiť pobyt v zahraničí.
3. Smerom ovládaný parlament pri opätovnom prerokovaní Kaliňákovú novelu neschváli vôbec. To je tá čisto hypotetická možnosť, ale prečo si nezafantazírovať. Výsledkom by v takom prípade bolo zachovanie doterajšieho právneho stavu. Čiže občania by boli naďalej povinní hlásiť pobyt v zahraničí.
Žiadna štvrtá možnosť neexistuje. Pri prerokovávaní prezidentom vráteného zákona v ňom parlament nemôže urobiť žiadne iné zmeny ako tie, ktoré mu navrhol prezident.
Summa summarum: Akokoľvek dopadne rokovanie o Gašparovičovom vete v parlamente, povinnosť občanov hlásiť pobyt v zahraničí ostane zachovaná. Taká zbytočnosť sa naozaj len tak ľahko nevidí.
Ak sa má povinnosť hlásiť pobyt v zahraničí zrušiť, je potrebné schváliť ešte jednu novelu zákona o hlásení pobytu občanov. Buď návrh Petra Osuského (SaS), ktorý chce povinnosť občanov hlásiť pobyt v zahraničí, resp. aj prechodný pobyt na území Slovenskej republiky nahradiť právom občanov urobiť tak, ak sa tak sami dobrovoľne rozhodnú. Alebo návrh skupiny poslancov Novej väčšiny, ktorí chcú paragraf o hlásení pobytu v zahraničí zo zákona vypustiť.
A čo sa udeje s Gašparovičovým vetom, je úplne, ale naozaj úplne jedno.
Ak sa Vám článok páčil, môžete ho podporiť na VYBRALI SME.