Chu u uja

Keď dnes bude niekto počuť Ivana Gašparoviča vysloviť vetu „mňa tam volajú k tomu starému chuovi", opäť tým bude myslieť prezidenta. Tento raz to však nebude len trápne hľadanie výhovorky o vypadnutom písmenku v snahe zahľadiť vulgárne vyjadrenie na adresu hlavy štátu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (115)
Obrázok blogu
(zdroj: http://komentare.sme.sk/c/4895112/shooty.html)

V roku 1996 predseda parlamentu Gašparovič nazval „ujom" slovenského prezidenta Michala Kováča. Dnes sám vo funkcii prezidenta privíta čínskeho prezidenta, alebo aby sme to uviedli v správnom poradí generálneho tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Číny a prezidenta Čínskej ľudovej republiky Chu Ťi-tchaa.

Slovenského prezidenta spája s jeho čínskym kolegom minulosť v strane s rovnakou skratkou KSČ. Možno aj preto má pochopenie pre jeho alergiu na slovné spojenie „ľudské práva". A ako dobrý hostiteľ nevypustí z úst nič, čo by mohlo byť jeho vzácnemu hosťovi súdruhovi Chu nepríjemné.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čína je najväčším porušovateľom ľudských práv na svete. Je morálnou povinnosťou slušných demokratických politikov zo slobodných krajín pripomínať čínskym pohlavárom potrebu dodržiavania ľudských práv. S rovnakou požiadavkou sa šesť mimovládnych organizácií obrátilo v pondelok na Ivana Gašparoviča, Roberta Fica a Pavla Pašku, ktorí k tomu budú mať dnes a zajtra príležitosť. Ani jeden z nich sa však takou malichernosťou ako ľudské práva, zdržiavať nemieni. Obchod je dôležitejší.

A keby len boli ticho! Navyše tú existuje evidentná snaha umlčať aj tých, ktorí by sa ozvať chceli.

Keď sme v pondelok počas príhovoru I. Gašparoviča z balkóna Prezidentského paláca zdvihli nad hlavu pár papierov s nápisom ĽUDSKÉ PRÁVA V ČÍNE, začali nás atakovať nielen jeho sfanatizovaní fanúšikovia pasienkovského typu, ale aj jeho ochranka, ktorá sa nás pokúšala (našťastie neúspešne) spod balkóna dostať, hoci sme tam len ticho stáli s papiermi v rukách. Potom a niektorí z nás aj predtým boli legitimovaní políciou. My, nie tí, čo do nás dorážali, trhali nám papiere z rúk, nadávali nám a chytali nás pod krk.

SkryťVypnúť reklamu

Minulý týždeň sme ohlásili, že počas prijatia čínskeho prezidenta v Prezidentskom paláci chceme pred ním na Hodžovom námestí uskutočniť zhromaždenie. Miestny úrad mestskej časti Bratislava - Staré Mesto nám zhromaždenie zakázal s odôvodnením, že na námestí už pred nami ohlásila zhromaždenie Kancelária prezidenta SR. Urobil tak napriek tomu, že Kancelária prezidenta SR žiadne zhromaždenie v zmysle zákona o zhromažďovacom práve neohlásila, iba oznámila, že bude využívať priestor Hodžovho námestia pre zahraničnú návštevu. To však nie je dôvod pre zákaz zhromaždenia podľa toho ustanovenia zákona, na ktorý sa odvolalo Staré Mesto.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže nežijeme v komunistickej Číne, ale na demokratickom Slovensku, máme nielen slobodu zhromažďovnia, ale aj právo na súdnu ochranu. Konkrétne zákon o zhromažďovacom práve uvádza, že proti rozhodnutiu o zákazu zhromaždenia možno podať opravný prostriedok na súd. „Súd rozhodne do troch dní," hovorí natvrdo o opravnom prostriedku zákon o zhromažďovacom práve. Opravný prostriedok bol súdu doručený v pondelok o 9:19 hod. Súd mal podľa zákona o zhromažďovacom práve rozhodnúť najneskôr dnes o 9:19. Miesto toho vytýčil pojednávanie na štvrtok budúci týždeň, lebo ustanovenia iného zákona všeobecne hovoria o iných lehotách pre vyhlasovanie rozsudku a prípravu pojednávania. Aké zhromažďovacie právo, taká aj jeho súdna ochrana.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže nám naše zhromaždenie zakázali, vyzvali sme ľudí, aby dnes prišli aspoň na to, ktoré „zvolala" Kancelária prezidenta SR a svojou prítomnosťou protestovali proti porušovaniu ľudských práv v Číne. Podľa dostupných informácií sa polícia chystá ohradiť celé námestie.

Prezident, jeho kancelária, miestna samospráva, súd, aj polícia urobili všetko, čo bolo v ich silách, aby dnes na Hodžovom námestí slovo „ľudské práva" v okruhu 100 metrov od súdruha Chu nezaznelo ani pošepky. Napriek tomu dnes pred Prezidentský palác prídeme a obom súdruhom sa tému ľudských práv pripomenúť pokúsime.

Pre mňa to bude protest nielen proti čínskemu komunistovi, ale aj proti slovenským alibistom.

Dnes o 14:45 na Hodžovom námestí. Tak blízko, ako sa bude dať.

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál

Bloger 
  • Počet článkov:  223
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a poslanec NR SR (klub SaS). Vo voľbách do NR SR kandidujem ako jeden zo štyroch kandidátov OKS (Radovan Kazda (č. 20), Juraj Petrovič (č. 32) a Zuzana Aufrichtová (č. 101)) na kandidátnej listine SaS. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaBratislavaSmrteľne vážneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu