Dva gramy marihuany? Pôjdeš do basy, ty hajzeľ!

Slovenským štátnym orgánom sa v uplynulých dňoch podaril husársky kúsok vo vojne proti drogám. Na hraničnom priechode vo Veľkom Mederi odhalili colníci v batožine maďarského občana dva gramy marihuany. Tomuto nebezpečnému zločincovi a drogovému dílerovi hrozí trest odňatia slobody na tri až desať rokov. Maďarský Baki Sadiki slovenskej spravodlivosti neunikne. Gratulujeme!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (54)
Aj on patrí do basy. Aspoň podľa slovenského Trestného zákona.
Aj on patrí do basy. Aspoň podľa slovenského Trestného zákona. 

A čo čert nechcel, hneď nasledujúci deň po tom, ako sa colníci pochválili svojím úlovkom, končilo medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu novely Trestného zákona. O dekriminalizácii marihuany v ňom nie je ani zmienky.

Vedľajším účinkom akcie vo Veľkom Mederi sa tak stala hromadná pripomienka za dekriminalizáciu marihuany. Zverejnili sme ju v stredu na poludnie a v priebehu necelých 12 hodín do skončenia pripomienkového konania ju podporilo viac ako tisíc ľudí. Znamená to, že ministerstvo spravodlivosti sa bude musieť pripomienkou zaoberať a ak jej nevyhovie, bude musieť pozvať jej iniciátorov na rozporové konanie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo dekriminalizovať

V hromadnej pripomienke sme navrhli doplniť do návrhu novely ustanovenia, ktorými bude z Trestného zákona vypustené prechovávanie marihuany a iných mäkkých drog pre vlastnú potrebu ako trestný čin. Vychádzame z presvedčenia, že užívatelia marihuany a ďalších mäkkých drog sa ich prechovávaním a zaobstarávaním pre vlastnú potrebu nedopúšťajú konania, ktoré by malo byť kriminalizované a trestané odňatím slobody.

Rovnako by sa podľa nášho názoru malo zvážiť, či má byť prostriedkami trestného práva postihované akékoľvek držanie drog pre vlastnú potrebu. Ak užívatelia drog niekomu ubližujú, tak sú to predovšetkým oni sami. Zatvárať ich z toho dôvodu do väzenia sa nám javí ako neprimerané. Títo ľudia nepotrebujú väzenie, ale pomoc.

SkryťVypnúť reklamu

Sľuby sa sľubujú

Zaujímavé je, že s týmto názorom nie sú iniciátori hromadnej pripomienky osamotení. A nemyslím teraz iba na SaS, ktorá tému dekriminalizácie pred časom otvorila. Minister spravodlivosti Tomáš Borec sa v marci 2013 vyjadril, že súčasťou veľkej novely Trestného zákona a Trestného poriadku, ktorá mala byť pôvodne pripravená na jeseň minulého roku, bude aj zníženie trestov za marihuanu. Premiér Robert Fico sa v máji 2013 vyslovil dokonca za to, aby sa užívanie marihuany zmenilo z trestného činu na priestupok.

Aktuálny návrh veľkej novely Trestného zákona však neobsahuje ani dekriminalizáciu držania marihuany pre vlastnú potrebu (Fico), ani žiadne zníženie trestov pre užívateľov marihuany (Borec). Pritom ak vláda naozaj chce niečo zmeniť, lepšiu príležitosť ako veľkú novelu Trestného zákona v predposledný rok jej funkčného obdobia už mať nebude.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa súčasťou vládneho návrhu nestanú aj ustanovenia rušiace alebo aspoň zmierňujúce trestanie užívateľov marihuany, bude to znamenať, že Ficova vláda nemá reálny záujem s týmto problémom čokoľvek robiť. Že jej nevadí, že ľudia budú naďalej zatváraní za pár gramov marihuany pre vlastnú potrebu. Že miesto odhaľovania obchodníkov s drogami si polícia bude môcť vylepšovať štatistiky naháňaním mladistvých huličov. A že minuloročné vyjadrenia Fica a Boreca na túto tému boli len prázdnym populizmom.

***

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho podporiť na VYBRALI SME

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál

Bloger 
  • Počet článkov:  223
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a poslanec NR SR (klub SaS). Vo voľbách do NR SR kandidujem ako jeden zo štyroch kandidátov OKS (Radovan Kazda (č. 20), Juraj Petrovič (č. 32) a Zuzana Aufrichtová (č. 101)) na kandidátnej listine SaS. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaBratislavaSmrteľne vážneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu