
Daniel Dangl v spomínanej zábavnej relácii o prijatí Ústavy SR 1. septembra 1992 a jej známom slávnostnom nosení poslancami Prokešom, Bajanom a Ftáčnikom povedal, že "knihu ústavy niesli s náležitou obradnosťou - netušiac, že v blízkej budúcnosti bude mať asi takú váhu ako príručka pre záhradkárov alebo v lepšom prípade Kamasútra". Tieto slová rozhorčili poslankyňu HZDS Katarínu Tóthovú, podľa ktorej "takáto dehonestácia nášho najvyššieho zákona je hanebná a nemá v právnom štáte miesto". Vedenie STV pustilo do gatí a miesto toho, aby túto nemiestnu poznámku ignorovalo, poslankyni Tóthovej sa ponížene ospravedlnilo, mieru humoru v relácii označilo za neadekvátnu a sľúbilo, že STV už bude dobrá a podobná drzosť sa už opakovať nebude.
Už samotný fakt, že sa vedenie verejnoprávnej televízie ospravedlňuje za výrok humoristu, je absurdný. Asi tak ako samotný termín "neadekvátna miera humoru". Humor, pochopiteľne, môže byť aj zlý, urážajúci alebo nevhodný, ale čo je to "neadekvátna miera humoru"? Toto slovné spojenie si zaslúži zápis do análov hneď vedľa cimrmanovských skvostov typu pozitívnej konštruktívnej satiry.
Treba uznať, že Daniel Dangl vo svojom hodnotení váhy slovenskej ústavy zjavne preháňal. Kamasútra je ctihodné literárne dielo a ako súčasť indickej histórie a svetového kultúrneho dedičstva má iste oveľa väčšiu váhu, než bola váha slovenskej ústavy v rokoch vrcholiaceho mečiarizmu v skutkoch tých, ktorí ju krátko predtým slávnostne prijali. Počas vlády koalície HZDS - SNS - ZRS v rokoch 1994 - 1998 dochádzalo k opakovanému porušovaniu ústavy - prijímaniu protiústavných zákonov, protiústavnému zbaveniu poslanca NR SR jeho mandátu, protiústavnému zmareniu referenda o priamej voľbe prezidenta... Dnešná poslankyňa NR SR Katarína Tóthová bola pri tom všetkom ako podpredsedníčka Mečiarovej vlády pre legislatívu. Aj k príručke pre záhradkárov pristupujú minimálne záhradkári s väčším rešpektom, ako pristupovali mečiarovskí politici v tomto období k slovenskej ústave. Aká neadekvátna miera humoru, preboha? Bežne sa zvykne hovoriť, že sa vládna koalícia v rokoch 1994 - 1998 správala k ústave ako k trhaciemu kalendáru a vôbec to nie je myslené ako vtip.
Smiešne je akurát to, že sa nad tým rozhorčuje práve vtedajšia popredná predstaviteľka HZDS. Hnutia, ktoré sa na hanebnej dehonestácii nášho najvyššieho zákona, ktorá nemá miesto v právnom štáte, podieľalo mierou najvyššou. Ospravedlňovať sa za to je od STV mimoriadne trápne a hlúpe. Podľa člena Rady STV Miroslava Kollára nemá byť normálne nezávislé médium verejnej služby v takomto predklone pred politikmi, keď sa im niečo nepáči. Rečou Kamasútry by sa dalo povedať, že žiadne médium by sa pred politikmi nemalo stavať do polohy jesenného psa .