Keď SNS kradne

Písmo: A- | A+

Keď som pred mesiacom podporil návrh SNS na stavanie pamätníkov na verejných priestranstvách aj bez súhlasu samospráv, bola to tak trochu recesia. Chcel som tým poukázať na absurdnosť tohto nápadu, ktorý by umožnil napr. postaviť pamätník maďarskej salámy pred centrálou SNS. Netušil som však, že páni z SNS mi to budú chcieť odplatiť podobnou mincou. Teda vlastne euromincou. Jeden z nich, poslanec NR SR Jozef Ďuračka podporil môj návrh stiahnuť drobné eurocenty z obehu prostredníctvom novely zákona o cenách. Zrejme v rámci recesie na spôsob SNS však zatajil, že návrh prebral odo mňa.

SNS a drobné mince. (A v lepšom prevedení tu: http://repka.blog.sme.sk/c/186187/Ked-SNS-kradne-preco-nemozem-aj-ja.html )SNS a drobné mince. (A v lepšom prevedení tu: http://repka.blog.sme.sk/c/186187/Ked-SNS-kradne-preco-nemozem-aj-ja.html )

Návrh novely zákona o cenách, ktorý som na webstránke OKS zverejnil 2. februára 2009, vytvára prostredníctvom zmeny mechanizmu zaokrúhľovania cien predpoklady pre faktické stiahnutie jednocentových a dvojcentových mincí z obehu. O tri týždne neskôr (25. februára 2009) predložil poslanec SNS J. Ďuračka do parlamentu návrh novely zákona o cenách. Prebral v ňom z môjho návrhu  riešenie, podľa ktorého by sa v § 3 ods. 4 zákona o cenách malo stanoviť, že sa ceny nezaokrúhľujú na najmenšiu platnú mincu, ale na najmenšiu platnú väčšiu mincu, pričom definícia väčšej mince sa má doplniť do § 2 ods. 3.

Návrh SNS sa od návrhu OKS líši v dvoch čiastkových bodoch. Náš návrh predpokladá zaokrúhľovanie na 5 centov, návrh SNS na 10 centov. Okrem toho návrh SNS upravuje mechanizmus zaokrúhľovania tak, že polovica nominálnej hodnoty najnižšej platnej väčšej mince sa nemá zaokrúhľovať matematicky nahor, ale nadol. Nedá sa teda povedať, žeby SNS iba mechanicky prevzala návrh OKS. Avšak "inšpirácia" návrhom OKS je vzhľadom na zhodnosť navrhovaného riešenia a najmä vzhľadom na doslovné kopírovanie celých pasáží z dôvodovej správy k návrhu OKS nepopierateľná.

Aby nedošlo k omylu. Nevyčítam SNS, že prevzala môj návrh a mierne upravený ho predložila do parlamentu. Zrejme by som mal lepší vnútorný pocit, keby si návrh osvojil niekto z opozície, ale to nie je podstatné. Návrh som zverejnil a ponúkol do verejnej diskusie. Môže sa ním teda inšpirovať, alebo si ho osvojiť, kto chce. Ak sa ho podarí presadiť a prispeje to k riešeniu problémov s drobnými euromincami, budem len rád. Považujem však za zvláštne, keď niekto preberie od iného nejaký nápad a dokonca od slova do slova opíše väčšinu dôvodovej správy a nielenže ho o tom ani neinformuje (kontakt s pánmi z SNS mi naozaj nechýba, stačí mi zážitok z mailovania s ich tlačovou tajomníčkou), ale ani to verejne neprizná a tvári sa, že na to prišiel sám.

Osvojiť si myšlienky niekoho druhého nie je nič zlé. Pri korektnom spôsobe sa to zvykne robiť aj s uvádzaním zdroja, najmä keď ide o doslovné citácie. Ako sa zvykne hovoriť tomu, keď niekto doslova odpíše celé pasáže od iného bez toho, aby uviedol zdroj? Žeby plagiátorstvo?

Tradične vtipná tlačová tajomníčka SNS to môže považovať za absurdné, môže to rozhodne popierať, ale to je asi tak všetko, čo s tým môže robiť. Realita nepustí. Aká je asi pravdepodobnosť, že poslanec Ďuračka napisal do dôvodovej správy svojho návrhu tri týždne po mne úplne rovnaké vety ako ja a môj návrh ani nevidel?

Takto to vyzerá, keď SNS kradne. Hoci v tomto prípade, našťastie, "len" nápady. A navyše ide len o drobné. Napriek tomu budem zajtra Jánovi Slotovi pri rokovaní s Robertom Ficom držať palce. Keď ho presvedčí, aby súhlasil s mnou navrhovaným riešením problému drobných euromincí, bude to od neho milé.

Skryť Zatvoriť reklamu