
Svojho psa tak už má nielen ministerka Tomanová, ale aj jej najhorlivejšia obhajkyňa v poslaneckých laviciach. Tými "psami", na ktorých pani poslankyňa potrebovala nájsť palicu, boli jej opoziční kolegovia Iveta Radičová, Klára Sárközy, Mikuláš Dzurinda, Magdaléna Vášáryová, Tomáš Galbavý a Július Brocka a pani Vacvalová. V októbri sa viedol politický boj o osud druhého dôchodkového piliera. A J. Vaľová sa v zápale boja neovládla a v relácii Slovenského rozhlasu Z prvej ruky dňa 2.10.2007 na vyššie spomínaných obhajcov druhého piliera vytiahla, že oni sami nie sú zapojení v druhom dôchodkovom pilieri.
Zdanlivo efektný argument však po svojom vypustení nabral nečakaný smer. Odhliadnime teraz od faktu, že človek môže byť presvedčený o opodstatnenosti a užitočnosti druhého piliera, aj keď pre neho osobne vstup do neho nemusí byť výhodný. Vážnejšia na celej veci je otázka, ako sa koaličná poslankyňa dostala k informácii, že jej opoziční kolegovia nie sú v druhom pilieri. Keďže to nemala od nich samých, zrejme jej to prezradil niekto zo Sociálnej poisťovne. Lenže Sociálnu poisťovňu na poskytovanie takýchto údajov o jednotlivých osobách nesplnomocňuje žiadny zákon.
Zrejme teda došlo k porušeniu zákona a podľa všetkého aj k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Preto som v októbri podal trestné oznámenie, v ktorom som žiadal preveriť, či nedošlo k spáchaniu spomínaného trestného činu. V týchto dňoch ma polícia informovala, že v tejto veci aj na základe môjho oznámenia bolo začaté trestné stíhanie.
Či sa podarí odhaliť páchateľa a zistiť, akým spôsobom sa osobné údaje opozičných poslancov dostali k poslankyni vládnej strany, zatiaľ nevedno. Bez ohľadu je však zrejmé, že sa tieto informácie nemali k J. Vaľovej ako dostať bez porušenia zákona. Je zlé, že vládna koalícia používa proti svojim oponentom podpásové metódy. Ešte horšie je, ak pri tom zneužíva moc a porušuje zákony. To nemožno tolerovať.