Novela totiž prináša predovšetkým pozitívne zmeny. Vytvorenie jednotných kontaktných miest, na ktorých začínajúci živnostník vybaví skoro všetko, čo k založeniu živnosti potrebuje od úradov (živnostenský úrad, daňový úrad, Sociálna poisťovňa, zdravotná poisťovňa), nahradí súčasné behanie z úradu na úrad a obmedzí byrokratické náklady štartu podnikania.
Návrh, aby v živnostenskom liste mohol byť uvedený iba jeden predmet podnikania, pochopiteľne, neznamená, že živnostník, ktorý sa chce zaoberať viacerými činnosťami, sa bude musieť rozhodnúť iba pre jednu z nich a na ostatné zabudnúť. Alebo, že živnostník, ktorý má dnes zaregistrovaných 13 predmetov podnikania, bude musieť 12 z nich zrušiť. Až také zlé to nie je. Ide len o to, že miesto jedného živnostenského listu s viacerými predmetmi podnikania bude musieť mať viac živnostenských listov s jedným predmetom podnikania. Návrh je navyše kompenzovaný znížením poplatku za vydanie živnostenského listu z 1000 Sk na 100 Sk, takže na zakladaní alebo rozširovaní živnosti ušetria všetci, ktorí si zaregistrujú menej ako 10 predmetov podnikania.
Otázkou však ostáva, prečo by živnostník nemal mať v živnostenskom liste uvedených toľko predmetov podnikania, koľko si sám určí. Dôvodová správa vládneho návrhu novely živnostenského zákona to vysvetľuje takto: "Živnostenský list, ktorý je preukazom živnostenského oprávnenia, musí spĺňať podmienku jednoznačnosti a prehľadnosti, čo obzvlášť v dnešnej dobe, kedy sa používa aj na preukazovanie oprávnenia pri poskytovaní služieb v členských štátoch Európskej únie, už nezabezpečuje." V čom a ako viac predmetov podnikania na jednom živnostenskom liste vytvára nejednoznačnosť a neprehľadnosť? A ak sa 13 živností na jednom živnostenskom liste zdá niekomu priveľa, nie je snáď zodpovednosťou samotného živnostníka, aby sa rozhodol, či bude mať na živnostenskom liste iba 2 predmety podnikania, ktorými sa reálne zaoberá, alebo aj ďalších 11, ktoré si zaregistroval len tak pre istotu?
Pre väčšinu živnostníkov bude zavedenie pravidla "koľko predmetov podnikania, toľko živnostenských listov" znamenať iba zbytočnú administratívu navyše. Pripusťme však, že pre niektorých by bolo prínosom mať možnosť získať doklad o tom, že podnikajú v jednej konkrétnej oblasti bez toho, aby tam boli vymenované aj ich ďalšie predmety podnikania. Pre riešenie tohto problému však bude stačiť, ak zákon umožní, aby výpis zo živnostenského registra mohol na žiadosť podnikateľa obsahovať aj iba jeden alebo len niekoľko živnostníkom určených predmetov podnikania. Živnostenské listy môžu ostať, ako sú.
Takéto riešenie obsahujú pozmeňujúce návrhy k novele živnostenského zákona, ktoré pripravila Občianska konzervatívna strana (OKS) a obrátila sa s nimi na opozičných poslancov. Tým najpodstatnejším z pozmeňovacích návrhov OKS je návrh na vytvorenie všeobecnej voľnej živnosti, čiže predmetu podnikania v rozsahu voľnej živnosti. Takto zadefinovaný predmet podnikania by umožňoval živnostníkovi vykonávať všetky voľné živnosti, teda také, na získanie ktorých nie je potrebné preukázať osobitnú spôsobilosť. Živnostenský zákon rozlišuje niekoľko typov živností. Na prevádzkovanie remeselných a viazaných živností treba preukázať odbornú spôsobilosť, na získanie koncesie ešte aj spoľahlivosť. Pri voľných živnostiach sa očakáva iba splnenie všeobecných podmienok. A je len na rozhodnutí živnostníka, aké predmety podnikania si v rámci voľných živností zvolí. Hoci niekedy mu do toho vstupuje tvorivosť tiet úradníčok, ktoré občas odmietajú zaregistrovať aj také predmety podnikania, aké sú už inými úradníkmi na iných úradoch zaregistrované.
Problémom je, keď sa živnostník rozhodne venovať aj inej činnosti, než akú má zaregistrovanú v predmete podnikania. V takom prípade si musí príslušnú činnosť doplniť do predmetov podnikania. Keďže však ide o voľnú živnosť a na zaregistrovanie ďalšieho predmetu podnikania nepotrebuje živnostník nič navyše oproti už zaregistrovaným predmetom podnikania, ide len o zbytočný administratívny úkon a finančné náklady.
Jednoduché riešenie tohto problému spočíva v tom, že sa živnostníkom umožní, aby si ako predmet podnikania mohli zaregistrovať aj podnikanie v rozsahu voľnej živnosti, ktoré ich bude oprávňovať prevádzkovať všetky voľné živnosti. Tým by sa živnostníkom umožnilo, aby mali predmet podnikania definovaný buď len cez konkrétne typy činností (ako doteraz) alebo len všeobecne ("v rozsahu voľnej živnosti") alebo kombináciou oboch možností (aj s uvedením konkrétnych predmetov podnikania, aj s uvedením podnikania v rozsahu voľnej živnosti ako jedného z predmetov podnikania).
Tretím bodom, ktorý riešia pozmeňujúce návrhy OKS, je povinné zverejňovanie verejnej časti živnostenského registra na internete. Živnostenský register je síce na internete už v súčasnosti a ani navrhovaná novela to nevylučuje, ale na druhej strane to ani povinne nenariaďuje.
Novela živnostenského zákona bude zrejme patriť k tomu najlepšiemu, čo sa Ficovej vláde podarilo dosiaľ vyprodukovať. Dokonca ašpiruje na pozíciu najlepšieho zákona tejto vlády. Pravda, v spoločnosti deformovania Zákonníka práce, pokusov o zrušenie Špeciálneho súdu, či zdravotných poisťovní, alebo na hrane ústavy sa pohybujúceho urýchľovania vyvlastňovania pozemkov kvôli výstavbe diaľnic to nie je zasa až také veľké umenie.
Najlepší zákon Ficovej vlády
Už zajtra rozhodne parlament o tom, koľko predmetov podnikania budú môcť mať živnostníci na živnostenskom liste. Či toľko, koľko si sami určia, ako je to doteraz, alebo iba jeden, ako to presadzuje vláda v navrhovanej novele živnostenského zákona. Napriek tomuto zvláštnemu zámeru ide v prípade spomínanej novely z hľadiska dopadov na podnikateľské prostredie zrejme o najlepšie opatrenie z dielne súčasnej vlády.