Pošlime Fica preč

Mnohým sa zdá, že tieto voľby nie sú dôležité. Nemyslím si to. Toto presvedčenie je totiž spojené s tromi mýtmi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)
Pošlime Fica preč
Pošlime Fica preč 

1. Dôležité budú až voľby v roku 2020

Je vlastne jedno, ako to teraz dopadne. Aj tak tu bude vládnuť Fico. Opozícia je v takom zlom stave, že nepredstavuje žiadnu alternatívu. Ale po voľbách sa to zlomí, do politiky vstúpia noví ľudia a konečne sformujú dôveryhodnú a silnú alternatívu aj pre voliča napravo od stredu.

Tento postoj znamená, že je vlastne jedno, v akom štáte 5 a pol milióna ľudí prežije nasledujúce štyri roky svojho života. A to, pochopiteľne, jedno nie je. Nemôžeme nad tým len tak mávnuť rukou a povedať si, že treba počkať do roku 2020. Štyri roky sú strašne veľa, ľudské životy nie sú počítačová hra a volebné obdobie epizóda v seriáli.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Niet si z čoho vybrať

Opozícia sklamala. Všetci sú rovnakí. Niet koho voliť.

Nie je pravda, že opozícia je rovnaká ako Smer. Nie je pravda, že si niet z čoho vybrať. V každej z opozičných strán sa nájdu zaujímaví a kompetentní ľudia. Opozícii nechýba schopnosť upozorňovať na problémy, ani schopnosť formulovať návrhy riešení. Opozícia má problém v schopnosti spolupracovať a navzájom si dôverovať. Ale to je riešiteľný problém.

Pri rôznych príležitostiach sa snažím sa spolupracovať s ľuďmi z rôznych strán, aj s nestraníkmi, ktorých dnes vidím na kandidátkach rôznych opozičných strán. Snažím sa k ostatným politickým stranám správať ako k partnerom, nie ako k nepriateľom. V korektných vzťahoch a postupnom zlepšovaní našej schopnosti spolupracovať vidím cestu, nie v čakaní na to, že tu raz príde nejaký mesiáš, či generácia dokonalých politikov.

SkryťVypnúť reklamu

3. Slovensko je už za vodou

Je vlastne jedno, kto tu vládne. Slovensko je v EÚ a v NATO. Vláda na naše životy nemá významný vplyv. Hoci by tu aj ďalej vládol Fico.

Ficov Smer v priebehu dvoch volebných období ovládol krajinu skrz naskrz. Ak dostane ešte jednu príležitosť, hrozí, že sa tu zabetónuje na dlhé roky do budúcnosti. Možno nie ako strana, ktorá bude stále pri moci, ale ako systém vlády a správy vecí verejných. Systém založený na ovládaní všetkých zložiek štátu jednou stranou, na oligarchoch v pozadí, na korupcii a klientelizme, na arogancii papalášov a zneužívaní moci.

V roku 1998 sme dokázali poslať preč Mečiara a pre krajinu to bolo veľmi dôležité. V sobotu sa rozhodne o tom, či ficoizmus bude podobne ako mečiarizmus len epizódou vo vývoji tejto krajinu alebo zásadne zmení tvár krajiny na oveľa dlhšie obdobie. Mečiarizmus sme dokázali nielen poraziť, ale aj prekonať. Nebolo to síce dokonalé, ale je evidentné, že dnes žijeme v inej krajine než nám hrozilo, že budeme žiť, ak by voľby v roku 1998 dopadli inak.

SkryťVypnúť reklamu

Ani v prípade, že pošleme Fica preč, nenastane tu žiadny raj. Ale nie je jedno, či bude korupcia, klientelizmus a arogancia papalášov v krajine normou, alebo vybočením z normy.

Preto treba poslať Fica preč.

Udalosť na sobotu: Pošlime Fica preč

Ak sa vám článok páčil, môžete ho podporiť na VYBRALI SME

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál

Bloger 
  • Počet článkov:  223
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a poslanec NR SR (klub SaS). Vo voľbách do NR SR kandidujem ako jeden zo štyroch kandidátov OKS (Radovan Kazda (č. 20), Juraj Petrovič (č. 32) a Zuzana Aufrichtová (č. 101)) na kandidátnej listine SaS. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaBratislavaSmrteľne vážneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

735 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

44 článkov
SkryťZatvoriť reklamu