
Možno to od pravičiara bude znieť zvláštne, ale vcelku sa teším na dobu, keď Slovensku bude vládnuť ľavicová vláda, na ktorej mi najviac bude prekážať to, že je ľavicová. Bude to signál, že pomery v tejto krajine začínajú byť aspoň ako tak normálne. Na vláde PPP vlastencov ma viac vyrušujú iné veci. Neschopnosť zodpovedne spravovať krajinu a hodovanie na účet budúcich generácií. Zlodejiny a korupcia. Niekedy vulgárny a agresívny, inokedy zasa kabaretný nacionalizmus.
Súčasná ficovská verzia vlády PPP vlastencov sa v mnoho podobá tej pôvodnej mečiarovskej verzii z 90. rokov. Silný autoritatívny vodca na čele dominantného populistického politického subjektu vládnuci za asistencie Jána Slotu a tretieho koaličného partnera, ktorého je ťažké brať úplne vážne. Okrem neabstinujúceho asistujúceho Slotu obe verzie vlády PPP vlastencov spája aj osoba Ivana Gašparoviča ako jej najvyššej figúrky v ústavnej hierarchii. Za Mečiara ako predsedu parlamentu (keďže prezident Michal Kováč sa Mečiarovi vzoprel), za Fica už priamo ako prezidenta (keďže Ivan Gašparovič sa Mečiarovi vzoprel neskôr a nechal sa vo vhodnej chvíli adoptovať Ficom, vďaka čomu sa prezidentom stal).
Chlieb a hry majú v oboch verziách vlády PPP vlastencov tiež veľmi podobný charakter. Chlieb má podobu ľavicovej a sociálnej rétoriky, ktorá zastiera, že pre davy sú tu len pohodené omrvinky, ale zadným vchodom sa z pekárne neustále odvážajú plné vrecia múky do skladov kamarátov momentálnych pekárov. Hry v oboch verziách zabezpečuje boj proti opozícii, boj proti novinárom, boj proti mimovládnym organizáciám, ale predovšetkým boj proti Maďarom. Sme predsa vlastenci.
Existujú, pravda, aj rozdiely. Jána Ľuptáka v pozícii toho tretieho do partie, ktorého ťažko brať vážne, vystriedal bývalý vodca Mečiar. Národná hrdosť a robotnícka česť dnes už nekončia pred bránami Slovenskej poisťovne, ale pri eurofondoch, verejnom obstarávaní, emisiách a aktuálne napríklad pri pekelne predražených PPP projektoch. A nacionalistické hrátky dnes viac ako poskakovanie okolo vatier zvrchovanosti stelesňuje chlasteneckým zákonom vnucované hranie slovenskej hymny.
Pre ľudí, ktorí majú PPP vlastencov už plné zuby, mám tri pozvánky. Dve na akcie počas práve sa začínajúceho týždňa.
Dnes (pondelok 26. apríla) sa o 16:00 pred Ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií SR (Námestie Slobody 6, zo strany Štefanovičovej ulice) uskutoční Protest Proti Predraženiu (PPP). Jeho organizátor Michal Lehuta naň pozýva takto: "Podľa TREND Analyses je 1. balík PPP projektov predražený o zhruba 1,2 miliardy eur. Balík ešte nie je finančne uzatvorený a tieto peniaze sa dajú zachrániť (a to aj bez zrušenia či výraznejšieho oddialenia PPP)."
Zajtra (utorok 27. apríla) sa o 16:00 pred Národnou radou SR uskutoční už druhý protest proti "vlasteneckému" zákonu, tento raz nazvaný "Vlastenecký zákon raz a navždy do smetí". Organizuje Iniciatíva za transparentú demokraciu. Keď po schválení tohto zákona vyšli študenti do ulíc a protestovali prvýkrát, Fico aj Gašparovič sa zľakli a prezident zákon vetoval. Zajtra by mal o ňom hlasovať parlament znovu.
A tretia pozvánka je aj pre tých, ktorí majú do Bratislavy ďalej a nebudú sa môcť osobne zúčastniť dnešných a zajtrajších protestov proti vláde PPP vlastencov. Hlavný protest proti vláde PPP vlastencov bude celoslovenský a koná sa 12. júna vo volebných miestnostiach, nezabudnite.